๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Tıp Dünyası => Konuyu başlatan: Eflaki üzerinde 26 Haziran 2009, 19:51:51Konu Başlığı: 'İlaç Takip Sistemi' uygulaması ertelensin
Gönderen: Eflaki üzerinde 26 Haziran 2009, 19:51:51
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, İlaç Takip Sistemi''nin mevcut yapısı ile uygulanmaya başlamasının birçok sorun doğuracağını belirtti.
   

(http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/47853.jpg)

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, İlaç Takip Sistemi''nin mevcut yapısı ile uygulanmaya başlamasının birçok sorun doğuracağını belirterek, kimsenin mağdur olmaması, ilaç ve eczacılık hizmetlerinin kesintiye uğramaması için uygulamanın ertelenmesi gerektiğini savundu.

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığının öngördüğü ''İlaç Takip Sistemi''nin (İTS) 1 Temmuz tarihinde hayata geçirileceğini hatırlatarak, sistemin öngörülen haliyle uygulanmaya başlamasının birçok sorunu beraberinde getireceğini öne sürdü.

Kimsenin mağdur olmaması, ilaç ve eczacılık hizmetinin kesintiye uğramaması için uygulamanın ertelenmesi gerektiğini savunan Saydan, ''Eczane başına 2 bin TL, ülkemizdeki 23 bin eczane olduğunu düşündüğümüzde toplamda 46 milyon TL ek masraf getirecek bu sistemin maliyetini, ekonomik anlamda ciddi çöküntü içinde olan eczacılarımızın karşılaması mümkün değildir'' dedi.

Sistemin maliyet ve iş yükünün eczacıların üzerinden alınmasını isteyen Saydan, ecza depoları sisteme katılmadan, eczanelerin sisteme dahil edilmesinin aksaklıklara yol açacağını savundu.

Saydan, sisteme girişlerin 2 saat ile sınırlandırıldığını, tüm eczanelerin aynı saatte sisteme giriş yapmaya çalışacağını ifade ederek, bu durumda sistemin kilitleneceğini ve sağlıklı sonuç alınamayacağını kaydetti.

İTS'de güvenlik sorunu olduğunu da belirten Saydan, ''Sisteme erişim hakkı olan tüm gerçek ve tüzel kişilerin bu bilgileri hiçbir şekilde kullanamayacağı yönünde yasal düzenleme yapılmadan sistemin başlatılması söz konusu olmamalıdır'' değerlendirmesinde bulundu
.