๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Sünnette Çocuk Eğitimi => Konuyu başlatan: Ekvan üzerinde 10 Ekim 2010, 22:57:01Konu Başlığı: Sır Tutma Ahlâkı
Gönderen: Ekvan üzerinde 10 Ekim 2010, 22:57:01
III- Sır Tutma Ahlâkı


Rasûlüllah (s.a.v.), çocukların sırları saklama ahlâkı ile yetiştirilmelerine itina göstermiştir. Çünkü bu ahlâk, çocuğun şimdiki ve gelecekteki olgunluğunu, ailenin selamet ve hareketini, toplumun muhafazasını ve yapısını temsil eder. Sır tutmayı alışkanlık haline geti­ren çocuğun iradesi güçlü olur. Böyle bir çocuk diline hâkim olur, zor za­manda dehşete düşmez, cesur ve dayanıklı olur. Bu karakter ve ahlâk yapısıyla da toplum içinde itimat telkin eder.

Abdullah b. Ca'fer (r.a.) anlatıyor: Birgün Rasûlüllah (s.a.v.) beni terkisine aldı. Bana sır olarak bir söz söyledi, Ben onu hiçbir kimseye söylemem. Rasûlullah'ın (s.a.v.) def-i hacet için siper olarak kullanmayı en çok sevdiği şey hurmalık veya tümsek bir yer/tepecik idi.[302]

Daha önce de geçtiği üzere Peygamberin (s.a.v.) hizmetine koşan Enes, anasının yanına dönmekte gecikmişti. Bunun üzerine anası:

“Niye geciktin? diye sordu. Enes:

“Rasûlüllah (s.a.v.) beni bir haceti için göndermişti, dedi. Anası:

“Hacet neydi? diye sordu. Enes:

“O bir sırdır, dedi. Bu cevap üzerine anlayışlı, zeki ve basiretli mü'min kadın, çocuğa sır tutmasını öğretme konusunda analara bir ders vererek:

“O halde Rasûlüllah'ın (s.a.v.) sırrını hiçbir kimseye söyleme! dedi.[303


Konu Başlığı: Ynt: Sır Tutma Ahlâkı
Gönderen: obukcan üzerinde 10 Ekim 2010, 23:11:46
Görgülü kuşlar gördüğünü işler...Her türlü eğitim yuvada iken verilir bireye..Oradan ayrı kaldımı çatının altında ne gördü ne işitti ise;dış dünyaya da onları yansıtır.Doğru yetişen çocuk doğru bir hayat yaşar,doğru gider ve oda bir gün gelir kendi gibi doğru çocuklar yetiştirir.
Çocukların kulağına buradaki örnekte olduğu gibi doğru şeyler fısıldayalım.
Ders verici bir paylaşım sağol kardeş.