๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Süneni Tirmizi => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 10 Kasım 2011, 16:30:45Konu Başlığı: Müslümanın tek başına hilâli görmesiyle oruç tutulabilir
Gönderen: Sümeyye üzerinde 10 Kasım 2011, 16:30:45
bölüm: 7

Müslüman bir kimsenin tek başına hilâli görmesiyle oruç tutulabilir

691- İbn Abbâs (r.a.)’den rivâyet edildiğine göre, bir bedevi Rasûlullah (s.a.v.)’e gelerek: “Ben hilâli gördüm” dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) Allah’tan başka ilah olmadığını ve Muhammed (s.a.v.)’in de Allah’ın elçisi olduğunu kabul ediyor musun? Buyurdu bedevî “Evet” dedi. Rasûlullah (s.a.v.)’de; Bilâl’e emrederek: “Müslümanlara yarın oruç tutmalarını bildir” buyurdu. (Ebû Dâvûd, Savm: 14; Nesâî, Sıyam: 8)

Ebû Küreyb, Huseyn el Cu’fî, Zaide ve Simak’den de benzeri bir şekilde hadis rivâyet edilmiştir.

Tirmîzî: İbn Abbâs hadisinin rivâyetinde değişiklikler vardır. Sûfyân es Sevrî ve diğerleri Simak ve İkrime’den aktardı diyerek mürsel olarak rivâyet ederler. Çünkü Simak’ın arkadaşlarının çoğu Simak’tan ve İkrime’den mürsel olarak rivâyet ediyorlar.

İlim adamlarının çoğunluğu bu hadisle amel etmişler olup “Müslüman tek kişinin şâhidliği ile oruç tutulur” İbn Mübarek, Şâfii, Ahmed ve Küfeliler bu görüştedirler. İshâk diyor ki: “Ancak iki kişinin şâhidliği ile oruç tutulur.” Oruç açmada iki kişinin şâhidliği konusunda bir ihtilaf yoktur.


Konu Başlığı: Ynt: Müslümanın tek başına hilâli görmesiyle oruç tutulabilir
Gönderen: Ruhane üzerinde 06 Kasım 2016, 20:57:23
Selamun aleykum ..hilali görünce oruca başlayabileceğini Efendimiz buyurmuştur..Inşaallah bizlerde oruç ibadetimizi hakkiyla yaparız ..


Konu Başlığı: Ynt: Müslümanın tek başına hilâli görmesiyle oruç tutulabilir
Gönderen: Nursima 7 üzerinde 06 Kasım 2016, 20:58:43
Peygamber Efendimiz hilal şeklindeki ayı gördüğümüz zaman oruca başlayabileceğimizi buyurmuştur.