๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Süneni Ebu Davud => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 09 Mayıs 2012, 11:49:16Konu Başlığı: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: Zehibe üzerinde 09 Mayıs 2012, 11:49:16
40. Yüce Allah'dan Şehidlik Dileyen Kimse


 

2541. ...Muaz b. CebeFden rivayet edildiğine göre o, Rasûlullah (s.a.)'ı şöyle buyururken işitmiş:

"Kim devenin iki sağımı arasındaki süre kadar Allah yolunda savaşırsa, onun için cennet(e girmek) kesinlesin Kim de içinden ge­lerek, sadâkatle Allah yolunda şehid olmak ister de sonra (yatağın­da) ölür veya öldürülürse, ona şehid sevabı vardır.”

(Ravi) İbnü'l-Musaffa buraya (Hz. Peygamber'den naklen şu cümleleri de) ilave etti: "Kim Allah yolunda (düşmandan) bir yara alırsa, ya da (Allah yolunda bir kaza geçirerek) yaralanırsa o yara, kıyamet gününde dünyadaki en derin haliyle getirilir. Rengi zâferan rengi, kokusu da misk kokusudur. Kimin vücudunda da Allah yo­lunda iken bir çıban çıkarsa, (bu çıban) o kimsenin üzerine şehitlik mührü olur."[265]

 
Açıklama

 

Hadis sarihlerinin açıklamalarından anlaşıldığına göre "fuvak"  kelimesi  sağmal bir hayvanın iki sağımı arasında geçen süre anlamına gelir. Bir başka ifâde ile sağmal hayvan sağılırken yavrusuna saklamak için sütünü memesinden bırakmaz. Sütünü bırakması için bir ara yavrusu onu emmeye bırakılır. Yavrusunu gören hayvan sütünü bırakıverir. îşte bu anda tekrar sağmaya başlanır. İşte bu iki sağım arasında geçen zamana "Fevâk" veya "fuvak" denir. Sabah sağımı ile akşam sağımı arasında geçen süreye "fevak" denildiğini söyle­yenler bulunduğu gibi, bir kap sütle dolunca o kabı kaldırıp diğer bir kaba sağmaya başlayıncaya kadar geçen zamana da "fuvak" denildiğini söyleyenler de vardır.

Burada bu kelime ile anlatılmak istenen şey;

Allah yolunda ihlasla savaşan bir kimsenin, yaptığı savaş, çok kısa süreli de olsa, Allah'ın lütfü ile cennete girmeye hak kazanacağıdır.

Metinde geçen "cerh" kelimesi yara manasına gelir. "Nekbe" kelimesinin de aynı şekilde yara manasına geldiğini söyleyenler vardır. Bazılarına göre "cerh", düşmanın açtığı yara, "nekbe"de mücâhi­din bir kaza neticesinde kendi kendine açtığı yaradır. Hanefi ulemâsından Aliyyül-Kâri, bu ikinci görüşü tercih etmiştir.[266] Biz de tercümemizde Aliyyü'l-kâri'nin bu görüşünü esas aldık.

Metinde geçen "O yara kıyamet gününde dünyadaki en derin haliyle getirilir" anlamına gelen cümledeki "O" zamiri, "nekbe" kelime­sine dönmektedir. Bilindiği gibi "nekbe" kelimesi diken batmak, taş değ­mek gibi insanın kendi hatası sonucu aldığı küçük yaralar için kullanılır. İşte sözü geçen zamirin bu nekbe kelimesine dönmesinde, Allah yolunda kendi hatası sonucu aldığı ufak yaralarla cennete girmeyi hakkeden bir gazinin, düşmanın kılıcıyla veya başka bir sebeple Allah yolunda alacağı büyük yaralarla çok daha büyük makamlara erişebileceğine işaret vardır.

Aliyyül-Kâri'nin açıklamasına göre ise, bu zamir hem "cerh", hem de "nekbe" kelimesine dönmektedir. Cerh ve nekbe kelimeleri her ikisi de Allah yolunda alınan bir yara, Allah yolunda başa gelen bir musibet olmaları cihetiyle netice itibarıyla aralarında bir benzerlik vardır. Bu ba­kımdan bir zamirle ikisine birden işaret edilmiştir. "Altun ve gümüşü yı­ğıp da Allah yolunda sarf etmeyenler var ya..."[267] mealindeki âyet-i keri­mede olduğu gibi.[268]

 
Bazı Hükümler

 

1. Allah yolunda ölmeyi istemek caizdir. Her ne kadar dünyanın sıkıntısına dayanamamaktan do­layı ölmeyi istemek caiz değilse de, cennette yüksek makamlara erişmek için Allah yolunda ölmeyi istemek caizdir. Aslında Allah yolunda şehid olmayı istemek insanın kâfire mağlup olmayı arzu etmesi demek gibi anlaşılabilirse de, bir mü'minin kâfire mağlup olmayı istimesi asla düşünüleme­yeceği gibi, buradaki şehid olma isteği, küfrü yok etme kastıyla mücadele­ye girişip kişinin bu yolda Allah'ın vâdettiği o büyük mertebeye yani şe-hidlik mertebesine ulaşma çabasıdır.

2. Allah yolunda şehid olmayı arzu edenler, yataklarında bile ölseler şehid olurlar.

3. Allah yolunda yara ve bere alanlar kıyamet gününde üzerlerinde şehidlik mühürü bulunduğu halde hasredilirler.[269]

 

[265] Tirmizî, fedailu'l-cihâd 17; Nesâî, cihad 25; tbn Mâce, cihad 15; Darimi, cihâd 5; Ahmed b. Hanbel, II, 442, 524; IV, 387; V, 230, 235, 244.

Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 10/28-29.

[266] bk. AIiyyu'1-kârî, Mirkâtu'l-Mefatih, IV, 185.

[267] et-Tevbe (9), 34.

[268] Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 10/29-30.

[269] Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 10/30.


Konu Başlığı: Ynt: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: İkraNuR üzerinde 12 Kasım 2015, 19:13:56
bizlerde inşAllah Allah yolunda ilerleriz. Rabbim onun yolunda iken olmeyi nasip etsinm Paylaşımdan dolayı Allah (c.c.) razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: Pelinay üzerinde 09 Ocak 2016, 09:53:05
Allah yolunda şehid olmayı arzu edenler, yataklarında bile ölseler şehid olurlar.

Ne buyuk mujde oyle.demekki her sey yine niyette bitiyor.
Rabbim bizlere de nasio eyler insallah sehitlik mertebesini.
Allah razi olsun paylasim icin


Konu Başlığı: Ynt: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: Sevgi. üzerinde 09 Ocak 2016, 10:42:47
  Allah yolunda şehid olabilmek ne güzel olur. Mevlam bizleri o güzel mertebeye erdirsin inşaAllah. Paylaşım için Rabbim Razı olsun kardeşim...


Konu Başlığı: Ynt: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: Mehmed. üzerinde 09 Ocak 2016, 13:39:33
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah.  Ameller niyetlere göredir.  Şehitlik makamına niyet edenlere Allah Teâlâ bunu verir.


Konu Başlığı: Ynt: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: Ramazan. üzerinde 09 Ocak 2016, 15:34:51
Ve Aleyküm Selam . Bunu hep merak ederdim ki elhamdülillah cevabımı buldum .

ALLAH cc yolunda şehit olmayı istemek caizdir .

Rabb'im bizleri o mübarek makama ulaştırsın .
ALLAH cc razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: Yağmur Gmş üzerinde 09 Ocak 2016, 16:14:56
Bismillah...
Allah yolunda şehit olmayı istemek caizdir. Şehitlik çok büyük bir mertebedir. İnsan Allah yolunda şehit olmak isterse yatakta dahi ölse şehit olur.
Paylaşım için Allah cc. razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: Damla üzerinde 09 Ocak 2016, 17:31:31
Esselamu aleykum..(niyet ettim Allah c.c. rızası için hizmet etmeye..)İnşAllah biz de şehid olabiliriz.
Paylaşımınız için Allah c.c. razı olsun..


Konu Başlığı: Ynt: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: Edanur üzerinde 09 Ocak 2016, 17:49:09
ALEYKÜMÜSSELAM.
Çok güzell. Rabiim bizlere ne güzel şanslar veriyor aslında herşey niyetimize bağlı.Şehit olmayı gönülden isteyen biri nasıl ölürse ölsün şehit sayılırmış. Bende çok istiyorum . Allah c.c razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: gizem 7/a üzerinde 09 Ocak 2016, 18:25:14
Bu dünyada allah icin yapilan her sey bizi cennete goturur.Allah icin bize emrettiklerini yapmaliyiz


Konu Başlığı: Ynt: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: ✿ Yağmur ✿ üzerinde 09 Ocak 2016, 19:33:22
Esselamu aleykum;
Allah yolunda ölmek istemek kötü bir şey değil ama onu hak etmek için de çabalamak gerekir...Rabbim Allah yolunda şehid olanlardan etsin inşallah...


Konu Başlığı: Ynt: Yüce Allahdan Şehidlik Dileyen Kimse
Gönderen: Rüveyha üzerinde 21 Haziran 2018, 16:54:18
Rabbim razı olsun çok değerli bir paylaşım olmuş.