๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Süneni Ebu Davud => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 11 Kasım 2011, 20:45:48Konu Başlığı: Toplu Halde Yemek Yerken İki Hurmayı Birden Yemek
Gönderen: Zehibe üzerinde 11 Kasım 2011, 20:45:48
43. (Toplu Halde) Yemek Yerken İki Hurmayı Birden Yemek

 

3834... İbn Ömer'den rivayet olunmuştur; dedi ki: Rasûlullah (s.a), (iki hurmayı) birleştirerek yeme) yi yasakladı ve: "Ancak (sofrada bulunan yemek) arkadaşlarının izin vermeleri müstesnadır" buyurdu.[233]

 

Açıklama
 

İmam Nevevî bu hadisi açıklarken şu görüşlere yer veriyor: "Bu hadisteki iki hurmayı birden yemekle ilgili yasağın hükmü üzerine ulema ihtilâfa düşmüştür. Bazıları bu yasağın haram ifade ettiğini ileri sürerken, bazıları kerahat ifade ettiğini, bazıları da bu yasağa uymanın âdabtan olduğunu ileri sürmüşlerdir. Doğrusu ise bu yasakla ilgili hüküm, duruma göre değişir.

Eğer hurma sofrada bulunan kimselerin ortak malı ise sofrada bulunan cemaatin tümünün rızası olmadıkça iki hurmayı birleştirerek yemek haram­dır. Cemaatin rızaları, açıkça söylemek yahut sarahat yerini tutacak bir ka­rine veya nazı geçme gibi bir şeyle olabilir. Hepsinin razı olup olmadığında şüphe varsa çifter çifter yemek haramdır.

Yiyecek içlerinden birine ait olursa yalnız onun rızası şarttır. Onun rı­zasını almadan ikişer yemek haramdır. Fakat yiyecek sahibinin ikişer ikişer yemesi caizdir. Bununla beraber sofrada bulunan kimselerden izin alması müstehabtır. Eğer yiyecek azsa ev sahibinin misafirlerle beraber, eşit olarak ye­miş olmak için, ikişer ikişer yemekten kaçınması iyi olur. Yemek artacak kadar çok ve acele yemeyi gerektiren bir işi varsa o zaman ikişer ikişer yemekte bir sakınca yoktur. Ancak edeb, açgözlülük ifade eden bu tür davranışlar­dan kaçınmayı gerektirir."

Hattâbî, "Hurmayı veya başka bir yiyeceği ikişer ikişer kaldırarak ye­menin yasaklanması, müslümanhğm ilk devirlerinde yiyecek sıkıntısı çekil­diği dönemlere aittir. Bugün bu sıkıntı geçtiğinden söz konusu yasak da yü­rürlükten kalkmıştır” demişse de İmam Nevevî, Hattâbî'nin bu görünüşü­nü reddederek kendi görüşünün doğru olduğunu beyan etmiştir.[234][233] Buharı, et'ime 44, mezâlim 14; Müsüm, eşribe 15; Ahmed b. Hanbel, II, 7,44, 46, 81.

Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 13/463.

[234] Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 13/463-464.Konu Başlığı: Ynt: Toplu Halde Yemek Yerken İki Hurmayı Birden Yemek
Gönderen: Ramazan. üzerinde 30 Nisan 2017, 23:03:14
Es Selamün Aleyküm . Yangından mal kaçırır gibi yemek doğru değildir . Toplu halde yemek yerken özellikle adab kurallarına dikkat etmemiz gerekir . 

ALLAH cc razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Toplu Halde Yemek Yerken İki Hurmayı Birden Yemek
Gönderen: Sevgi. üzerinde 30 Nisan 2017, 23:16:12
Ve Aleyküm Selam. Yemeği topluluk halde yemek hem adaptan hemde bereket olur.  Mevlam bizlere sofra adabına uyanlardan eylesin inşaAllah.


Konu Başlığı: Ynt: Toplu Halde Yemek Yerken İki Hurmayı Birden Yemek
Gönderen: Ceren üzerinde 01 Mayıs 2017, 21:26:40
Aleykumselam.Rabbim bizleri peygamber efendimizin sunnetine tabi yasayan kullardan eylesin insallah...


Konu Başlığı: Ynt: Toplu Halde Yemek Yerken İki Hurmayı Birden Yemek
Gönderen: Mehmed. üzerinde 27 Mart 2024, 06:40:37
Ve aleykümüsselam Rabbim bizlere helalinden ve bereketli yemekler yemeyi nasip eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Toplu Halde Yemek Yerken İki Hurmayı Birden Yemek
Gönderen: Es-Sabur üzerinde 28 Mart 2024, 07:18:57
Bir sofrada yiyecekleri tek tek yemek gerekir sofra adabına uymak sünnettendir