> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Süneni Ebu Davud > İçlerinde Yiyecek Bulunan Kapların Ağzını Kapamak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İçlerinde Yiyecek Bulunan Kapların Ağzını Kapamak  (Okunma Sayısı 14584 defa)
24 Ocak 2012, 18:56:05
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.681Site
« : 24 Ocak 2012, 18:56:05 »22. (İçlerinde Yiyecek Ya Da İçecek Bulunan) Kapların Ağzını Kapama(Nın Lüzumu) Hakkında (Gelen Hadisler)

 

3731... Câbir (r.a)'den rivayet olunduğuna göre, Peygamber (s.a) şöyle buyurmuştur:

"(Evine girdiğin zaman) Besmele çekerek kapım kapa. Çünkü şeytan (Besmeleyle) kapanan bir kapıyı açamaz. Besmele çekerek lam­banı da söndür. (Yine) Besmele çekerek, enine koyacağın bir ağaç par­çası ile de olsa kab(lar)ını(n ağzını) ört. Bir Besmele daha çekerek su kabını(n ağzını da) Ört."[167]

 

3732... Peygamber (s.a)'den Câbir b. Abdillah tarafından (riva­yet edilen) şu (bir önceki hadis) tamamıyla olmamakla beraber (bir de ez-Zübeyr vasıtasıyla yine Câbir b. Abdillah'dan rivayet olunmuştur. Bu rivayete göre Hz. Peygamber):                                                   

"Çünkü şeytan (Besmeleyle) kapanmış olan kapıyı açamaz, (ka­bın ağzını örten) bağı çözemez, (ağzı örtülü olan) kabı açamaz. (Bun­ları yaparken Besmele çekmeyi unutmayın). Çünkü (Besmele çek­mezseniz) küçük fare, insanların evlerini ateşe verebilir" buyur­muştur.[168]

 

3733... Câbir b. Abdillah (r.a)'dan rivayet olunduğuna göre, Pey­gamber (s.a) şöyle buyurmuştur:

"Gecenin karanlığı çökmeye başladığı zaman çocuklarınızı (et­rafınıza) toplayınız, (dışarıda bırakmayınız).

-Müsedded (bu cümleyi) "akşam olunca" şeklinde rivayet etti-. Çünkü cinnîler için bir yayıl­ma ve (önüne gelen başıboş çocukları hızlıca) kapıp götürme (saatle­ri) vardır ki (bu vakitlerde başlamış olur)."[169]

 

3734... Câbir (r.a)'den rivayet olunmuştur; dedi ki:

Peygamber (s.a) ile birlikte bulunuyorduk. (İçmek için) bir su is­tedi. (Orada bulunan) cemaatten biri:

(Ey Allah'ın Rasülu), sana bir şerbet içirsem olmaz mı? dedi. (Hz. Peygamber de):

"Hay hay, tabii olur" cevabını verdi.

Bunun üzerine adam koşarak dışarı çıktı ve içinde şıra bulunan bir bardak getirdi. (Bardağın ağzı açık olarak getirildiğini gören) Rasûlullah (s.a) (ona):

"Enine olarak üzerine koyacağın bir tahta parçasıyla olsun bu bardağın üzerini örtseydin ya!" buyurdu.

EbûDâvûd dedi ki: el-Esma'î' (cümlesini) şek­linde telaffuz etmiştir.[170]

 

3735... Aişe (r.anha)'dan rivayet olunduğuna göre;

Peygamber (s.a)'e "Buyûtü's-Sükyâ" denilen pınardan tatlı su ge­tirilmiş.

Kuteybe dedi ki: "Buyûtü's-Sukyâ bir pınardır,Medine ile ara­sında iki gün(lük mesafe) vardır."[171]

 

Açıklama
 

Füveysika: Fare demektir. Bu kelime fâsika kelimesinin ism-i tasgiridir. Fasıka ise yoldan çıkan anlamına gelir. Fare, ge­celeri deliğinden çıkıp yanan lambaları devirerek yangın çıkarmak gibi in­sanlara pek çok zarar verdiğinden kendisine bu ismi vermişlerdir.

Bu babda geçen hadis-i şeriflerde, fareler ile şeytan ve cinlerin şerlerin­den, kapların ağzını açık bırakmanın zararlarından bahsedilmekte ve bu ser­lerden ve zararlardan kurtulma yolları öğretilmektedir.

Cinlerin ve şeytanların serleri arasında, Besmelesiz olarak girilen evlere şeytanların da girdikleri ayrıca cinlerin akşam karanlığı çökerken dışarıda bırakılmış olan çocuklara musallat oldukları haber verilmekte, bu tehlike­lerden kurtulmak için de eve girince kapısını Besmeleyle kapamak ve hava kararmaya başladıktan sonra çocukları yalnız başına dışarı salmamak tavsi­ye edilmekte, kapısı Besmeleyle kapanan bir eve şeytanların giremeyeceği haber verilmektedir.

Gerçekten geceleri yalnız bırakılan çocuklara insan ya da cin şeytanla­rının musallat oldukları sık sık görülen hadiselerdendir. Daha önce de açık­ladığımız gibi, cinler kendi âlemlerinde yaşayan ve insanlarda olduğu gibi aralarında kâfirleri de mü'minleri de bulunan varlıklardır. İnsanlar Hz. pey-gamber'in tavsiyelerine sarılmak suretiyle onların şerlerinden kurtulabilirler.

Esasen "cinn" kelimesi gözle görülemeyen şey anlamına gelen bir keli­me olduğu için hakiki cinlerle birlikte insanlar tarafından kurulmuş pekçok gizli kuruluşların da bu kelimenin kapsamına girdiğinde şüphe yoktur. Ge­celeyin yalnız başına sokakta bırakılan çocukların bu gizli teşekküllerin teh­likesinden kurtulma şansı hemen hemen yok gibidir.

Hadis-i şeriflerde bir de yiyecek ve içecek kaplarının ağzını örtmek tav­siye edilmektedir. Çünkü ağızları açık olarak bırakılan kapların her an gö­rülmeyen toz ve mikropların istilasına maruz kalacağında zerre kadar şüphe yoktur.

Babın son hadisinde Hz. Peygamber'e buyûtu's-sukyâ denilen, ev şek­linde üstü kapalı olarak muhafaza edilen pınardan özel kaplarla tatlı su ge­tirildiğinden bahsedilmektedir ki bu da Hz. Peygamberim pınarların pislik­lerden korunmasına ve içme sularına, gerek temizlik ve gerekse keyfiyet yö­nünden ne kadar çok itina gösterdiğini ifade etmeye yeterlidir.[172]

[167] Buharî, bedü'1-halk 11; Müslim, eşribe 96; Tirmizî, et'ime 15; Nesâî, eşribe 38; Mu-vatta, sıfatünnebî 21; Ahmed b. Hanbel, III, 319, 351, 386, 395.

Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 13/355-356.

[168] Müslim, eşribe-96; Tirmizî, et'ime 15; İbn Mâce, eşribe 16; Muvatta, sıfatünnebî 21; Ahmed b. Hanbel, III, 301, 386, 395.

Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 13/356.

[169] Buharî, bedü'1-halk 16; Müslim, eşribe 99; Ahmed b. Hanbel, III, 388.

Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 13/357.

[170] Buharı, eşribe 12; Müslim, eşribe 93.

Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 13/357-358.

[171] Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 13/358.

[172] Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 13/358-359.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.042


View Profile
Re: İçlerinde Yiyecek Bulunan Kapların Ağzını Kapamak
« Posted on: 17 Nisan 2024, 19:22:12 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İçlerinde Yiyecek Bulunan Kapların Ağzını Kapamak rüya tabiri,İçlerinde Yiyecek Bulunan Kapların Ağzını Kapamak mekke canlı, İçlerinde Yiyecek Bulunan Kapların Ağzını Kapamak kabe canlı yayın, İçlerinde Yiyecek Bulunan Kapların Ağzını Kapamak Üç boyutlu kuran oku İçlerinde Yiyecek Bulunan Kapların Ağzını Kapamak kuran ı kerim, İçlerinde Yiyecek Bulunan Kapların Ağzını Kapamak peygamber kıssaları,İçlerinde Yiyecek Bulunan Kapların Ağzını Kapamak ilitam ders soruları, İçlerinde Yiyecek Bulunan Kapların Ağzını Kapamakönlisans arapça,
Logged
30 Temmuz 2018, 03:05:09
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2018, 03:05:09 »

Esselamu aleykum. RABBİM bizleri peygamber efendimizin ogutlerine tabi kalan ve kaplarin ağzını kapatıp sağlığı koruyan kullardan olalim inşallah. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

02 Ağustos 2018, 01:17:32
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.956


« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2018, 01:17:32 »

Aleyküm Selam. Her ne olursa olsun herşeyde illede Besmele çekmeliyiz. Çünkü Besmele çekilerek yapılan her işte hayır olur. Rabbim bizleri her türlü kötülüklerden muhafaza eylesin inşaAllah. Amin Ecmăin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

02 Ağustos 2018, 14:31:49
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.663


Site
« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2018, 14:31:49 »

Ve aleykümüsselam Peygamberimiz Hz Muhammed sav efendimiz in  hiçbir fiili hikmetsiz değildir Zira Allah Teâlâ Peygamberimiz i bizlere örnek olarak göndermiştir Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &
Enes