> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesi
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesi  (Okunma Sayısı 1563 defa)
19 Aralık 2009, 20:48:59
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 19 Aralık 2009, 20:48:59 »Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesi


Peygamber (s.a.v.) efendimiz, hem kendi nefsine hem de in sanlara karşı şefkatli, merhametli bir insandı. Safiyye ile kız kardeşinin, Yahudi ölüleri arasında dolaşmakta olduklarını ve Bilal´in de umursamaz bir tavırla yanlarından geçmekte oldu ğunu görünce kınayıcı bir eda ile Bilal´a seslenerek şöyle dedi: "Senin kalbinde hiç merhamet yok mudur?! Kendi akrabaların dan olup ölen kimselerin cesetleri arasında dolaşmakta olan iki genç kızın yanından geçiyorsun? Bu iki genç kızdan biri ürk müş ve paniğe kapılmıştı, v ise sükunet içinde olup kendini ka dere teslim etmiş haldeydi. Peygamber (s.a.v.) efendimiz gönül leri birbirine yaklaştırır, asla nefret ettirmezdi. Kolaylık göste rir, güçlük çıkarmazdı. Nitekim kendisi de şöyle buyurmuştur: " Kolaylaştırın zorlaştırnıaym. Gerektiği kadarıyla yetinin faz la ileri gitmeyin"

Safıyye Peygamber efendimizin payına düşmüştü. Onu kö lelik halinde bırakmak, ya da köle bırakmak istememişti. Ona acıyıp merhamet etmiş ve incelik göstermişti. Bir cariye olarak onu yatağına alıp zevkini tatmin etmesi mümkün olduğu ve bu nu yapması haram olmadığı halde o, kölelikten nefret ettiğin den dolayı hiç kimseyi köleleştirmek istemiyordu. Özellikle Ya hudilerin reislerinin kızı Safîyye´yi izzetten sonra zillete dü şürmek istememişti. Mehrine bedel olarak onu azat etmişti. Safîyye´nin Peygamber efendimizden önceki kocası, amcası oğ lu idi. O da Hayber´de öldürülenler arasındaydı.

Safıyye bir aybaşı hali görerek istibra ettikten sonra Pey gamber efendimiz onunla gerdeğe girmişti. Safîyye´nin ayrıca iddet beklemesine gerek yoktu. Çünkü kafirlerin iddeti olmaz. Özellikle Safîyye´nin kocası öldüğü için vefat iddetini beklemesi gerekmiyordu. Tabiiki kocası müslüman olsaydı bu hüküm söz konusu olacaktı. Önceki kocası için yas tutması icabederdi. Ama kocası kafir olduğundan dolayı bu zorunluluk da yoktu. Bu sebeple Peygamber efendimiz onun iddet beklemesine gerek görmemiş. Ancak hamile olduğu ihtimalini gözönünde bulun durduğundan dolayı ibrasına kadar beklemişti.

Peygamber efendimiz Safîyye ile gerdeğe girdiğinde yüzün de bir tokat izi görmüş ve bunun ne olduğunu sorunca Safiyye ona, gördüğü bir rüyayı anlatmıştı: "Amcam oğlu ile evlendik ten bir kaç gece sonra rüyamda gökteki ayın kucağıma düştü ğünü gördüm. Bunu amcamoğluna anlattığımda yüzüme bir tokat vurdu ve: "Medine hükümdarının zevcesi olmayı mı arzu-luyorsun´tt" dedi.

Safîyye´nin bu sadık rüyası tahakkuk etmişti. Aradan bir zaman geçtikten sonra Peygamber efendimiz gelip Hayber´i fet hetmiş ve Safiyye de onun eline geçen esirler arasına düşmüş tü. Peygamber efendimiz ikramda bulunarak onu hürriyetine kavuşturmuş, sonra da onunla evlenmişti. Resulullah (s.a.v.) onunla evlendiği için düğün yemeği vermişti. Enes (r.a.) der ki: "Resulııllah (s.a.v) efendimiz Hayber ile Medine-i Münevvere arasında üç gece düğün yaptı. Müslümanları düğün yemeğine çağırdı. O yemekte et ve ekmek yoktu. Yalnız Bilal´e emir verip bir sofra sermesini emretti. Bilal emri yerine getirdi. Sahabiler Hurma ve yağ getirip sofranın üzerine bıraktılar. Müslümanlar "Mü´minlerin annesine bu yaraşır." dediler. Peygamber efendi­miz S´afiyye´ye rıfk ile muamele ederdi. Babasını ve kocasını öl dürmüş olduğundan dolayı ondan özür dilerdi. Çünkü babası Huyey, diğer kabileleri de peygamber efendimize karşı kışkırtır ve ona karşı birleşik bir cephe teşkil ederdi. Peygamber efendi miz onu kendi haline bırakmazdı. Arapları kendisine karşı bir leştirmesine göz yumamazdı. Ayrıca Safîyye´nin kocasını da Öl dürmüştü. Çünkü o ahde hıyanet etmiş, babasının mallarını gizlemiş ve zimmet dışına çıkmıştı. Peygamber efendimiz Safiy-ye´nin gönlünü yumuşaklık, müsamaha ve rıfkı ile kendine ısındırıyordu. Neticede Peygamber efendimiz Safîyye´nin gön lünde taht kurdu ve ona insanların en sevimlisi oldu"

Peygamber efendimizin Safiyye ile evlenmesinde bir çok sosyal yararlar vardı. Her şeyden önce o, mü´minlerin kalple rinde Yahudilere karşı yanıp tutuşmakta olan öfkeyi söndürmüştü. Esirlere gösterilecek davranışlar hususunda ideal ve yüksek bir örnek teşkil etmişti. îşte Safîyye de o savaşta ele geçirilen esirlerden biri idi. Buna rağmen Peygamber efendimiz onu bir cariye olarak eli altında bulundurup zevkini tatmin et mektense, şerefli bir zevce olarak nikahına aldı. Karı koca ara sındaki güzel geçime mükemmel bir örnek verdi. Ailesine karşı iyi davranan en hayırlı bir insan oldu. Nitekim Peygamber efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur: "Sizin en hayırlınız, ailesine en hayırlı olanınızdır. Ben, sizin aranızda ailesine en hayırlı olanınızım."

Bu evlenme ile bazı yaralar tedavi edilmişti. Bilal, akrabala rının ölüleri arasında dolaşmakta olan Safiyye´nin yanından geçip onu tahkir etmiş iken Peygamber efendimiz ona ikramda bulunmuş ve kadınların yükselebilecekleri en üst noktaya yük­seltmişti. Mü´minlerin anneleri arasına girmişti. Peygamber (s.a.v.) efendimiz Yahudilerle barış anlaşması yapmış, onları mü´minlerin ortakları kılmıştı. Böylece onların kalplerini ken disine ısındırarak onlarla ülfet etmesi, onlara merhamet gös­termesi hak olmuştu. Bu evlenme olayıyla da onların gönülleri ni kazanmış kendine yakın kılmıştı. Aradaki nefret duygularını giderip uzaklaştırmıştı. Ama Yahudiler her zaman nankördür ler.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesi
« Posted on: 20 Haziran 2021, 19:42:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesi rüya tabiri,Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesi mekke canlı, Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesi kabe canlı yayın, Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesi Üç boyutlu kuran oku Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesi kuran ı kerim, Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesi peygamber kıssaları,Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesi ilitam ders soruları, Peygamber Efendimizin Safîyye ile Evlenmesiönlisans arapça,
Logged
15 Ocak 2015, 20:22:35
Hatice 8/B

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 268


« Yanıtla #1 : 15 Ocak 2015, 20:22:35 »

Peygamber Efendimiz o kadar şefkatli ve merhametli ki yahudilerle savaştığı ve daha sonrasında gene hata yapacaklarını bildiği halde antlaşma imzalamış. Saffiye ise yahudi bir kadındı Peygamber Efendimiz saffîye'nin babası ve kocasını öldürmüştür.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
15 Ocak 2015, 20:30:53
Emirhan8a

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 162


« Yanıtla #2 : 15 Ocak 2015, 20:30:53 »

Peygamber (s.a.v.) efendimiz, hem kendi nefsine hem de in sanlara karşı şefkatli, merhametli bir insandı...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Ocak 2015, 19:56:13
Derya 7/B

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 285


« Yanıtla #3 : 17 Ocak 2015, 19:56:13 »

Peygamber efendimiz merhametli,şefkatli,hoşgörülü ve bağışlayıcı bir insandı.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ocak 2021, 06:27:39
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.822« Yanıtla #4 : 06 Ocak 2021, 06:27:39 »

Esselâmü Aleyküm. Peygamber efendimiz merhametli, şefkatli ve hoşgörülü bir insandı vede bizlere herzaman bu güzel halleri ile örnek olmuştur. Rabb'im bizleri Peygamber efendimiz'in yolundan hiiiç ayırmasın inşaAllah... Aminn

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &