> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Nedir ?  > Sizden Gelenler (Tasavvuf)  > Tefekkür İçin Yalnızca Bir Kaşık BAL Yeter!
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tefekkür İçin Yalnızca Bir Kaşık BAL Yeter!  (Okunma Sayısı 1262 defa)
20 Haziran 2009, 01:03:30
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 20 Haziran 2009, 01:03:30 »

“Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları kovanlardan kendine evler edin! Sonra her türlü üründen ye de, Rabbinin sana müyesser kıldığı yollara çık. Karınlarından, çeşitli renklerde bir şerbet çıkar ki, onda insanlar için şifa bulunur. Düşünen bir topluluk için bunda bir âyet vardır. (Nahl, 68-69)


M.Ö 3500 yıllarına kadar uzanan, tarihin en eski mesleklerinden biri olan arıcılık sayesinde, Kur’an-ı Kerim’de işaret edilen mucize gıda “bal” la tanışıp, onun saymakla bitmeyen faydalarına erişebiliyoruz…

Peki, içeriğinde bu denli şifalar barındıran “bal” mucizesi nasıl oluşuyor biliyor musunuz? İşte Kur’an’ın ifadesiyle “arının karnındaki yarı sindirilmiş” bu özel gıdanın mucizevî oluşum öyküsü…

BAL MUCİZESİ NASIL HAYAT BULUYOR?

Bilindiği gibi balın ana malzemesi, arıların çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından topladıkları “nektar”lardır.

Arıların meyve ve çiçeklerden topladıkları nektar, midelerindeki “bal midesi” diye adlandırılan özel organda, kimyasal bir değişime uğrar ve içinde birçok vitamin ve mineral bulunan ağır şekerli bir sos halini alır. 

Daha sonra bal, bu çalışkan canlılar tarafından “kusularak”, kovanlarındaki hücrelere yerleştirilir ve bozulmaması için üzerleri mumdan bir kapakla örtülür.

Bal petek içindeyken arılarca sağlanan özel havalandırma sistemi sayesinde bildiğimiz tat ve kıvamına gelir.

Üretilen bu balın rengi, şeker dengesi ve tadındaki farklılık tamamen toplanan nektarların çeşidiyle alakalıdır. Balın kokusunu, çiçeklerdeki aromalı "volatil" yağı verir ki bu yağ, aynı zamanda çiçeklerin kokularını sağlayan yağdır.

Bir-iki cümleyle bilimsel yönünü açıkladığımız bal üretimi, aslında çok büyük bir çaba gerektirir. Örneğin; sadece 1/2 kg ham nektarı toplamak için 900 arının bir gün boyunca çalışması gerekmektedir. Toplanan bu miktarın ise ancak az bir kısmı bala çevrilebilir.

Çiçeklerdeki nektardan elde edilecek balın miktarı, tamamen getirilen nektarın şeker oranına bağlıdır. Örneğin; elma çiçeğinin fazla şekeri bulunmaz. Bu yüzden bu ağaçtan elde edilen nektarın çok azı bala dönüştürülebilir.

Bal yapımını hayatın içindeki basit bir programlandırmadan, büyük bir mucizeye çeviren şey ise, bal arılarının çok az miktarda bal üretebilmek için verdikleri kıyasıya mücadeledir…

Örneğin, 450 gramlık saf balı elde edebilmek için yaklaşık olarak 17.000 balarısının 10 milyon çiçeği ziyaret etmesi gereklidir. Arının yiyecek aramak için ihtiyaç duyduğu ortalama bir gezinti, yaklaşık olarak 500 çiçek ziyaretini gerektirir ve 25 dakika sürer. Bu yüzden 450 gram saf bal elde etmek için arıların 7000 iş saati çalışmaları gereklidir.

Son derece zahmetli ve yapılması mümkün olmayan bir iş gibi dursa da, arılar, balı ihtiyaçlarından kat kat daha fazla üretirler. Kuşkusuz ki bu, Allah'ın insanlara verdiği güzel bir nimet ve görmeyi becerebilenler için kusursuz bir mucizedir…


BALIN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

"Sizin için hayvanlarda da elbette ibretler vardır, size onların karınlarındaki fers (yarı sindirilmiş gıdalar) ile kan arasından, içenlerin boğazından kolaylıkla kayan dupduru bir süt içirmekteyiz." (Nahl Suresi, 66)


Balın hiç şüphesiz ilk akla gelen özelliği tadını doyulmaz kılan şeker lezzetidir. Bu özel lezzeti bala içeriğinde bulunan 3 özel bileşik sağlar; Üzüm şekeri (% 34), sakroz (% 2) ve meyve şekeri (% 40)

Bundan başka balın % 17'si su, geri kalan % 7'lik bölümü ise demir, sodyum, sülfür, magnezyum, fosfor, polen, manganez, alüminyum, gümüş, albümin, dekstrin, nitrojen, protein ve asitlerden oluşur. Balın kalitesini belirleyen ise, bu % 7'lik karışımın niceliğidir.

Balı sofra şekerinden ayıran çok önemli bir fark vardır. Şeker, ancak sindirim sisteminde değişime uğradıktan sonra kana karışabilirken, bal sindirime gerek olmadan çok süratli bir şekilde kana karışır. Çünkü balın içeriğindeki şeker karışımı, “basit şeker” diye adlandırılan, vücudun sindirime gerek olmadan emebildiği çok özel bir karışımdır… Yani balın çok özel mucizelerinden biri de, insan vücudunun en yüksek derecede ve en hızlı şekilde faydalanacağı şekilde tasarlanmış olmasıdır. Ilık su ile karıştırılan balın, birkaç dakika içinde vücuda enerji verdiği bilimsel olarak tespit edilmiş bir gerçektir…


BALIN SAYMAKLA BİTMEYEN ŞİFALARI

... Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır.
       (Nahl Suresi, 69) Kuran’da defalarca zikredilen ve şifaları övülen mucize besin balı, Peygamber efendimizde övmüş ve yenilmesini tavsiye etmiştir… İşte Allah Resulü’nün ( sav) bal hakkındaki birkaç hadisi şerifi…

“Bal şerbetinden daha üstün bir ilaç bulunmaz.”

Enes İbn Malik (r.a): “Peygamber (sav) hasta olduğu zaman, ağzına bir avuç çörekotu atar, üzerine de su veya bal şerbeti içerdi.” demiştir.

“Her kim, her ay üç gün aç karnına bal şerbeti içerse; felç, cüzzam ve abraşlık gibi hastalıklardan korunmuş olur.”

“Doğum yapan (lohusa) kadınlar için yaş hurma, hasta kimseler için bal gibi şifa yoktur.

Bal bütün devaların efendisidir. Onun hakkında Allah Teâlâ  " insanlar için onda şifa vardır" buyuruyor.

İbn-i Sina diyor ki:

1- Bal mideye kuvvet verir.

2-Göze kuvvet verir.

3-Şerbeti ile gargara yapılırsa, ağız ve boğaz hastalıklarına şifa verir.

4- İdrarı söktürür.

5- Şerbeti içilirse damarları açar.

6- Sarılığa, karındaki toplanan sulara karşı şifa kaynağıdır.

7- Çeşitli sızı ve ağrılara karşı iyi gelir.

8- Bal, çörek otu yağ karıştırılıp içilirse, mafsal ağrılarını izale eder.

9- Balgamı keser.

10- Soğuktan meydana gelen bütün hastalıklara karşı şifalıdır.

11- Nar suyuna karıştırılır göze sürme gibi çekilirse, gözün keskin görmesini sağlar.

12- Bal, su ile şerbet yapılır, içilirse karin ağrısını izale eder.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Tefekkür İçin Yalnızca Bir Kaşık BAL Yeter!
« Posted on: 15 Haziran 2021, 19:31:34 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tefekkür İçin Yalnızca Bir Kaşık BAL Yeter! rüya tabiri,Tefekkür İçin Yalnızca Bir Kaşık BAL Yeter! mekke canlı, Tefekkür İçin Yalnızca Bir Kaşık BAL Yeter! kabe canlı yayın, Tefekkür İçin Yalnızca Bir Kaşık BAL Yeter! Üç boyutlu kuran oku Tefekkür İçin Yalnızca Bir Kaşık BAL Yeter! kuran ı kerim, Tefekkür İçin Yalnızca Bir Kaşık BAL Yeter! peygamber kıssaları,Tefekkür İçin Yalnızca Bir Kaşık BAL Yeter! ilitam ders soruları, Tefekkür İçin Yalnızca Bir Kaşık BAL Yeter!önlisans arapça,
Logged
20 Kasım 2012, 02:29:25
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2012, 02:29:25 »

s.a.. ; konunun başliği bile herşeyi açikliyor..Rabbim'in c.c verdiği bir nimetlere şükürler olsun ne kadar değerli nimetlere sahibiz elhamdulillah kiymetini de biliyormuyuz acaba..! Detayli okumuş oldum Rabbim c.c razi olsun kardeşim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
11 Ocak 2014, 12:10:47
Yazgül_8-A

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 468« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2014, 12:10:47 »

ALLAH razı olsun gerçekten de çok iyi bir paylaşım
sizin sayenizde balın bize karşı olan faydalarını öğrendim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hiç bir kömür ısıtamayacak babaları madende ölmüş çocukların yüreğini...
08 Mart 2014, 09:23:11
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #3 : 08 Mart 2014, 09:23:11 »

Ve aleykümüsselam ve rahmerullahi ve berakatuh; Paylaşım için Rabbim razı olsun.İstifade ettiğim bir yazıydı...
Rabbim ne güzel yaratmış.Gerçekten büyük bir mucize...Küçücük arıların bu denli büyük bir iş başarabilmesi ne büyük bir hikmet ve yaptıkları ne büyük bir nimet.....Rabbim idrakına vardırsın...
Rabbim bizlere, verdiği bu güzel nimetin,bu kusursuz mucizenin kıymetini anlayabilmeyi nasip etsin...

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 08 Mart 2014, 09:24:56 Gönderen: mevlüdekalınsaz »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Mart 2014, 19:25:28
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2014, 19:25:28 »

Ve aleykümüsselam ve rahmerullahi ve berakatuh;
Balın ne büyük nimet olduğunu şimdi anlıyorum.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &