> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > İtikat > Sizden Gelenler(İtiKat) > On sekiz bin alem
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: On sekiz bin alem  (Okunma Sayısı 986 defa)
14 Temmuz 2012, 15:44:22
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 14 Temmuz 2012, 15:44:22 »On sekiz bin alem    
   
Kur’ân-ı Kerim’de birçok âyette geçen “Rabbü’l-Âlemin”, yani “Âlemlerin Rabbi” tabiri bir kısım tefsirlerde “on sekiz bin âlem” olarak yorumlanmıştır.

Kur’ân’da geçen âyetlerin tek bir anlamı yoktur. Kur’ân bütün insanlığa ve farklı sosyal tabakalarda olanlara hitap ettiği için birçok mânâyı barındırır. Bir kısım tefsirlerde geçen bu on sekiz bin âlem ifadesi ise, o müfessirlerin kendi keşiflerine, delillerine ve meşreplerine dayanarak yazdıkları bir manadır ve çokluğu ifade etmek amacıyla kullanılmıştır.
Âlemler on sekiz bin ile sınırlı değildir. Allah’ın âlemleri çoktur. Arapçada yedi, yetmiş, yedi yüz ve yedi bin tabirleri gibi 18 bin âlem ve 28 bin âlem gibi tabirler kesretten kinayedir. Çokluğu ifade etmek içindir.
Gökyüzünde yüz milyarlarca galaksi vardır. Her bir galakside yüz milyarlarca yıldız bulunduğu tahmin edilmektedir. Her bir galaksi, belki her bir yıldız aslında birer âlemdir. Galaksiler açısından bakıldığında yüz milyarlarca, yıldızların sayıları açısından değerlendirildiğinde ise kentrilyonlarca âlem olduğu söylenebilir.
Yeryüzündeki her bir bitki ve hayvan türü de birer âlemdir. 1995 yılında 1.500 bilim adamının Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) için yaptığı tahminlere göre dünyada 14 milyon tür bulunduğu ve bunun sadece 1,7 milyonu bilimsel olarak tanımlandığı ve isimlendirildiği belirtilmiştir. Henüz tanımlanamayan türlerin çoğunun ise mikroorganizmalar ve mantarlar olduğu düşünülmektedir. Bilim Teknik dergisinin 1988 yılındaki bir sayısında ise bilim adamları tarafından toplam 1.762.000 türün tanımlanmış olduğu bilgisine yer verilmiştir. Ancak bu rakamlara tropik ormanlarda 30 milyon türü olduğu sanılan böceklerin dâhil edilmediği notu da eklenmiştir. Bu bilgileri dikkate aldığımızda milyonlarca bitki ve hayvan türü sayısınca farklı âlemlerin varlığı ilmen görülmektedir. Bütün bu farklı âlemleri idare ve terbiye eden bir yaratıcının “Rabbü’l-Âlemin” ünvanı ise, milyonlarca tür aynasında görkemli bir şekilde görülmektedir.
Başka bir açıdan ise, her bir insan küçük bir âlemdir. Dolayısıyla altı milyar farklı âlem ve bu âlemlerin terbiye edicisi, Rabbi olan Allah’ın varlığı söz konusudur.
Ayrıca, âlem-i mana, âlem-i misâl, âlem-i gayp, âlem-i ahiret, âlem-i melekût, âlem-i sahve, âlem-i ruhanî gibi daha binlerce manevî âlemler de vardır.
Rabbü’l-Âlemin tabiri “doğrudan doğruya her âlem Cenâb-ı Hakk’ın rububiyetiyle idare, terbiye ve tedbir edilir” anlamına gelir. Galaksilerden yıldızlara, yeryüzündeki bitki ve hayvan türlerinden her bir insana kadar her şey Cenâb-ı Hakk’ın terbiye, idare ve kontrolü altındadır. Bu perspektiften bakılmaya çalışıldığında âlemlerin on sekiz bin rakamıyla sınırlı olmadığı görülecektir. Cenâb-ı Hak yalnız on sekiz bin âlemin değil, belki bildiğimiz bilmediğimiz katrilyonlarca, kentrilyonlarca farklı âlemlerin Rabbidir, denilebilir.

yeniasya

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: On sekiz bin alem
« Posted on: 20 Haziran 2021, 19:33:51 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: On sekiz bin alem rüya tabiri,On sekiz bin alem mekke canlı, On sekiz bin alem kabe canlı yayın, On sekiz bin alem Üç boyutlu kuran oku On sekiz bin alem kuran ı kerim, On sekiz bin alem peygamber kıssaları,On sekiz bin alem ilitam ders soruları, On sekiz bin alem önlisans arapça,
Logged
05 Şubat 2017, 22:17:05
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.516


« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2017, 22:17:05 »

Esselamu aleykum.Tum kainati tum evreni yaratan ve hukum eden rabbime binler kez subhanallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Nisan 2017, 16:07:32
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2017, 16:07:32 »

On sekiz bin alem olarak çok duyduk ama acikmasini detaylı olarak bilmiyordum Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &