> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Kuran-ı Kerim > Sizden Gelenler( Kuran-ı Kerim) >  Nebe Sûresi’nin fazileti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nebe Sûresi’nin fazileti  (Okunma Sayısı 1131 defa)
17 Ağustos 2012, 23:24:13
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 17 Ağustos 2012, 23:24:13 »

Süleyman KÖSMENE

Nebe Sûresi’nin fazileti


Ankara’dan okuyucumuz: “Nebe Suresini okumanın fazileti nedir? İniş sebebi nedir? Gün içinde ne zamanlarda okunur?”

NEBE SURESİ MÜŞRİKLERE CEVAPTIR
Nebe Suresi Kur’ân’ın 78. sûresidir. Mekke’de inen ilk sûrelerdendir. Mekkeli müşrikler Peygamber Efendimiz’in (asm) getirdiği kıyamet, âhiret, mahşer, sorgu, sırat, Cennet ve Cehennem haberleri üzerine inatla ve alaycı biçimde birbirlerine bu haberlerin gerçek olup olmadığını sorup duruyorlardı. 77. Sûre olan Mürselât Sûresi “O günü yalanlayanların vay haline? Onlar artık kıyamet günüyle ilgili olarak Kur’ân’dan sonra hangi söze inanacaklar?” sorusuyla bitiyor ve hemen ardından Nebe Sûresi “Onlar neyi sorup duruyorlar? Üzerinde ihtilâfa düştükleri o büyük haberi mi?” sorularıyla başlayarak, inanmayanlara kıyamet, âhiret, diriliş… gibi o gelecek günlerle ilgili olarak açık cevaplar veriyor. Müşrikleri sarsıcı ve azaptan uyarıcı cevaplar veriyor.

NEBE SURESİ GELECEKTEN HABER VERİYOR
Nebe Suresi kıyamet haberleri ile dolu bir sure. Kıyamet ve sonrası ile ilgili haberler taşıdığından, ilk âyetinde geçen “Nebe” (önemli haber) kelimesi sûreye isim olmuştur. Sure gün içinde her dakika okuyup feyiz alabileceğimiz bir suredir. Surenin şemsiyesi sonsuza kadar açılır ve her kendini okuyanı içine alır, her kendine sığınana şefaat eder. Bilhassa günlük yorgunluklarımızın üzerimize çoğu zaman bir kâbus gibi, bir karabasan gibi çöktüğü ikindi vaktinde, İkindi Namazını kıldıktan sonra okumak sünnettir.
Surenin gelecek haberleriyle dolu bıçak gibi keskin âyetleri şöyle devam ediyor:
“Evet; yakında bilecekler! Biz yeryüzünü bir döşek, dağları birer kazık kılmadık mı? Sizi de çift çift yarattık! Uykunuzu bir dinlenme vasıtası kıldık! Geceyi bir örtü yaptık. Gündüzü bir geçim zamanı kıldık! Üzerinizde yedi sağlam sema kurduk. Gökyüzüne parıl parıl parlayan bir kandil astık. Yağışa hazır bulutlardan bol bol su indirdik. Onunla yerden daneler ve bitkiler, sarmaş dolaş gür ağaçlı bahçeler çıkardık.”1
Surede buraya kadar dünya nimetleri hatırlatılıyor. Her bir nimet, bundan faydalanan insanın zihnine çelik harflerle çakılıyor. Bu âyetleri okuyan insan; “Evet doğru! ALLAH bütün bunları bizim için yarattı” diyor ve teslim oluyor.
Sure bundan sonra gelecek haberlerini ardı ardına sıralıyor. Takip edelim:
“Şüphesiz o hüküm günü belirlenmiş bir vakittir. O gün Sur’a üflenir. Siz de bölük bölük gelirsiniz. Gök açılır; kapı kapı olur. Dağlar yerinden yürütülür; bir serap olur. Cehennem gözetler durur. Orası azgınların varacağı yerdir. Sonsuz çağlar boyunca kalacaklar. Kaynar suyla irinden başka orada ne bir serinlik tadacaklar, ne de bir içecek. İşte yaptıklarına uygun bir ceza!”2
Müşriklerin bu kadar ağır cezayı ne yaparak hak ettiklerini insan ürpererek merak ediyor. İşte Kur’ân iki âyetle buna cevap veriyor:
“Onlar hesaba çekilmeyi ummuyorlardı. Âyetlerimizi yalanlayıp duruyorlardı.”3

HER ŞEYİN KAYDI TUTULUYOR
Demek hesaba çekilmeyi ummadan yaşamak ve ALLAH’ın âyetlerini yalanlamak böylesine korkunç bir cürüm! Peki, bunu kim biliyor ki? Müşrikler zannediyor ki, yaptıklarımız, yalanladıklarımız, inkârlarımız yanımızda kâr kalıyor. Unutulup gidiyor! Bunun bir defteri, kaydı kuyudu tutulmuyor. Onlar öyle zannetsinler. Cenâb-ı ALLAH diyor ki:
“Biz her şeyi tek tek kaydettik.”4
“Peki, af yok mu?” dediğinizi duyar gibiyim.

KEŞKE TOPRAK OLSAYDIM
Onlar af istememişler ki! Onlar ALLAH’a sığınmamışlar ki. Onlar hesaba çekileceklerine inanmadan yaşamışlar. Onlar inkârdan ve yalanlamaktan hiçbir şekilde vazgeçmemişler ki. Onlar ALLAH’ın âyetlerini küstahlıkla ve kibirle sorgulamaktan, insanların aklını karıştırmaktan, ALLAH’ın hak elçisine işkence yapmaktan geri durmamışlar ki. İşte Cenâb-ı ALLAH bu yüzden bu azap bahsini şu sarsıcı ifadelerle bitiriyor: “Şimdi tadın azabınızı! Sizin için azaptan başka bir şey artıracak değiliz.”5
Nebe Suresi bu âyetten sonra Cennet haberlerine geçerek, azap haberlerinden içi daralan inananların içine su serpiyor. Şefkatli cümleleriyle Cenneti bütün güzellikleriyle tasvir ediyor. Cennet cümlelerinin ardından: “İşte hak olan gün budur. Artık dileyen, Rabbine giden bir yol tutsun kendine”6 âyeti son önemli uyarısını yapıyor.
Nihayet, insan olduğu halde, bu haberlere kulak vermediği için sorumluluklarını yerine getirmemiş olarak ALLAH’ın huzuruna çıkmaktan utanan kâfirin, o gün, “Keşke toprak olsaydım!”7 diyerek derin ve dönüşsüz bir pişmanlık içine gireceğini bildirerek sure sona eriyor.

Dipnotlar:
1- Nebe Sûresi: 40
2- Nebe Sûresi: 39
3- Nebe Sûresi: 30
4- Nebe Sûresi: 29
5- Nebe Sûresi: 27, 28
6- Nebe Sûresi: 17-26

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2012, 23:24:38 Gönderen: HizmetkaR »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Nebe Sûresi’nin fazileti
« Posted on: 19 Haziran 2021, 00:05:30 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Nebe Sûresi’nin fazileti rüya tabiri, Nebe Sûresi’nin fazileti mekke canlı, Nebe Sûresi’nin fazileti kabe canlı yayın, Nebe Sûresi’nin fazileti Üç boyutlu kuran oku Nebe Sûresi’nin fazileti kuran ı kerim, Nebe Sûresi’nin fazileti peygamber kıssaları, Nebe Sûresi’nin fazileti ilitam ders soruları, Nebe Sûresi’nin faziletiönlisans arapça,
Logged
18 Ağustos 2012, 01:11:18
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2012, 01:11:18 »     Rabbim halimizi,razı olacağı hale çevirsin..Böyle kötü akıbetten korusun inşaallah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Ağustos 2012, 11:51:33
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2012, 11:51:33 »

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh ; amin ablam. Nebe suresi zaten arapçasıyla da çok uyumlu okunması ve dinlenmesi kulağa gönle hoş gelir. Kuranı Kerimin geneli böyledir elbette. Bu özelliğiyle de müşrikleri etkilemiştir. Rabbimin ayetleri ince mesajlarla doludur. Ya Rabbi Bize böyle bir nimet verdiğin için şükürler olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
27 Kasım 2016, 21:26:26
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.516


« Yanıtla #3 : 27 Kasım 2016, 21:26:26 »

Aleykumselam.Rabbim nebe suresini hakkiyla okuyan ve feyzine erip onun rahmetine kavusan kullardan olalim inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
27 Kasım 2016, 22:08:37
Furkan D7
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 155« Yanıtla #4 : 27 Kasım 2016, 22:08:37 »

Selamun Aleyküm
Eyer Allahın Verdiği Sureleri Güzel Ve Anlatımlı Anlatıp Okuyosan
Bilki Allah Dualarını Kabül Ediyordur.İyişallah Okuyan Kullar Oluruz.
İYİ AKŞAMLAR
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

۩ღƝƛMƛȤ Ɩ̇ƝSƛƝıƝ ƦƲӇƲƝƲ ƛçƛƦ ۩ღ
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &