> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Kuran-ı Kerim > Sizden Gelenler( Kuran-ı Kerim) > Cennet ehlinin konuşmaları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cennet ehlinin konuşmaları  (Okunma Sayısı 1963 defa)
23 Kasım 2010, 10:11:18
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.943


« : 23 Kasım 2010, 10:11:18 »CENNET EHLİNİN KONUŞMALARI VE MUTLULUKLARI

            Dünyada iken:

Bakara 156- Onlar başlarına bir musibet geldiği zaman: Biz Allah'a aidiz ve sonunda O'na döneceğiz, derler. 157- İşte onlar var ya, Rablerinden, mağfiretler ve rahmet onlaradır. İşte hidayete erenler de onlardır.

            Mahşerde:

Hakka 19- Kitabı sağından verilen, "alın okuyun kitabımı" 20- "Çünkü ben hesabıma kavuşacağımı sezmiştim" der. 21- Artık o hoşnut bir hayattadır. 22- Yüksek bir cennettedir.

            Cennette:

Hac 23- Şüphesiz Allah iman edip yararlı iş işleyenleri, altından ırmaklar akan cennetlere koyacak, orada altın bilezikler ve inciler takınacaklar. Oradaki elbiseleri de ipektendir. 24- Onlar güzel söze (kelimeyi tevhide) yöneltilmişler ve övgüye lâyık yola iletilmişlerdir.

 
Yunus 9- Hiç şüphesiz iman edip salih ameller işleyenleri, imanlarından dolayı Rableri hidayete erdirir. Naîm cennetlerinde altlarından ırmaklar akar durur. 10- Onların oradaki duaları: Allah’ım, sen yücelerden yücesin (seni eksikliklerden tenzih ederiz), sağlık dilekleri " selâm ", dualarının sonu da " Âlemlerin Rabbi Allah'a hamdolsun " diye şükretmek olacaktır.
 

            Selam: Her türlü kötülüklerden, zahmetlerden, minnet, kusur ve afetten kurtulmaktır.


İbrahim 23- İman edip salih ameller işleyenler ise Rablerinin izniyle içinde sürekli kalacakları ve altından ırmaklar akan cennetlere konulurlar. Oradaki dirlik temennileri " selâm " dır.

 
            Dirlik: Düzenli ve huzurlu yaşamaktır.

 

Fatır 32- Sonra biz o kitabı kullarımızdan süzüp seçtiklerimize miras bıraktık. Onlardan da nefislerine zulmeden var, orta yolu tutan var, Allah'ın izniyle hayırlarda ileri geçenler var. İşte bu büyük lütuftur. 33- Onlara Adn cennetleri vardır. Onlar oraya gireceklerdir. Orada altın bilezikler ve incilerle süsleneceklerdir. Orada elbiseleri de ipektir. 34- Onlar orada şöyle derler: Hamd olsun Allah'a, bizden o üzüntüyü giderdi. Gerçekten Rabbimiz çok bağışlayıcı ve şükrün karşılığını vericidir.

 

Bu ayette nefislerine zulmedenlerden kastedilen Kur’an’ ı uygularken istemeden kusur yapanlardır.

 

Zumer 73- Rablerinden korkanlar da bölük bölük cennete sevk edilmektedir. Nihayet oraya vardıkları zaman kapıları açılır ve bekçileri onlara: Selâm sizlere, ne hoşsunuz! Ebedî olarak içinde kalmak üzere haydi girin oraya, derler. 74- Onlar da: Hamdolsun o Allah'a ki bize vaadini doğru çıkardı ve bizi cennet arzına varis kıldı. Cennette istediğimiz yerde oturuyoruz, derler. Bak ne güzeldir mükâfatı o iyi amel işleyenlerin!

 

Tur 25- Birbirlerine yönelip soruyorlar. 26- Ve diyorlar ki: Gerçekte biz daha önce (dünya hayatında) ailemiz içinde (akıbetimizden) korkardık 27- Allah bize lütfetti de bizi (vücudun) içine işleyen (kavurucu) azaptan korudu 28- Gerçekten biz bundan önce O'na yalvarıyorduk. Çünkü iyilik eden, esirgeyen ancak O'dur.

 

Mutaffifin 29- Doğrusu o suç işleyenler inananlara gülüyorlardı. 30- Onlara uğradıkları vakit birbirlerine göz kırpıyorlardı. 31- Evlerine döndükleri zaman zevklenerek dönüyorlardı. 32- Müminleri gördükleri vakit; " İşte bunlar sapıklar " diyorlardı. 33- Oysa onlar müminler üzerine bekçi olarak gönderilmemişlerdi. 34- İşte bugün de inananlar kâfirlere gülecek 35- Koltuklar üzerinde etrafa bakacaklar. 36- Nasıl, kâfirler yaptıklarının cezasını buldular mı?

 

Müddesir 40- Onlar cennettedirler, sorup dururlar. 41- Suçluların durumunu 42- " Nedir sizi Sekar'a sokan? " diye 43- Suçlular der ki: Biz namaz kılanlardan değildik. 44- Yoksula da yedirmezdik 45- Boş şeylere dalanlarla dalar giderdik 46- Ceza gününü yalanlardık 47- Nihayet bize ölüm gelip çattı.

 

Saffat 50- Cennet ehli birbirine dönmüş sorarlar. 51- İçlerinden bir sözcü der ki: Gerçekten benim bir arkadaşım vardı. 52- Derdi ki: Sen gerçekten inananlardan mısın? 53- Öldüğümüz ve bir toprakla bir yığın kemik olduğumuz zaman biz hakikaten cezalanacak mıyız? 54- Siz onu tanır mısınız? der. 55- Derken bakınır ve onu cehennemin ta ortasında görür. 56- Ona şöyle der: Allah'a yemin ederim ki doğrusu sen az daha beni helak edecektin. 57- Rabbimin nimeti olmasaydı, ben de bu tutuklananlardan olacaktım. 58-59- Nasılmış bak. Biz ilk ölümümüzden başka bir daha ölmeyecek miymişiz? Biz azaba uğratılmayacak mıymışız? 60- İşte bu büyük kurtuluştur. 61- Çalışanlar işte böyle bir kurtuluş için çalışsınlar.

 

Vakıa 25- Orada boş bir söz ve günaha sokan bir laf işitmezler. 26- Duydukları söz, yalnız "selam", "selam" dır.

 

Mutaffifin 22- Haberiniz olsun ki, iyiler nimet içindedir. 23- Tahtlar üzerinde etrafa bakarlar. 24- Yüzlerinde nimet ve mutluluğun sevincini görürsün.

 

Kıyamet 22- Yüzler var ki o gün ışıl ışıl parlar. 23- Rabbine bakar.

 

Zuhruf 68-69- Allah, takva sahiplerine şöyle nida eder: Ey âyetlerimize imân edip müslüman olan kullarım! Bugün size hiçbir korku yoktur ve siz üzülmeyeceksiniz.70- Siz ve eşleriniz cennete girin. Orada ağırlanıp sevindirileceksiniz. 71- Onların etrafında yiyecek ve içecekler altın tepsiler ve kadehlerle dolaştırılır. Orada canların çektiği ve gözlerin hoşlandığı her şey vardır. Siz orada ebedi olarak kalacaksınız.


AINTI
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Cennet ehlinin konuşmaları
« Posted on: 20 Haziran 2021, 13:33:32 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cennet ehlinin konuşmaları rüya tabiri,Cennet ehlinin konuşmaları mekke canlı, Cennet ehlinin konuşmaları kabe canlı yayın, Cennet ehlinin konuşmaları Üç boyutlu kuran oku Cennet ehlinin konuşmaları kuran ı kerim, Cennet ehlinin konuşmaları peygamber kıssaları,Cennet ehlinin konuşmaları ilitam ders soruları, Cennet ehlinin konuşmalarıönlisans arapça,
Logged
23 Kasım 2010, 13:09:03
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2010, 13:09:03 »

Allahümme ecirna ve ecir fi hidmetil-Kur'an-i vel-iman.Ve ahbabenel mü'mininel muhlisine ve akribaena ve ecdadena minen-nar
Bi afvike ya Mücir,bifadlike ya Ğaffar
Allahümme edhılnel-Cennete meal ebrar
Allahümme'd-hılnel-Cennete meal ebrar
Allahümme edhılna ve edhıl üstadena ve valideyna ve talebete Resailin-Nuris-sadıkıne ve ihvanena ve ehavatena ve akribaena ve ecdadene ve ahbabenel-mü'mininel-muhlisine fi hidmetil-imani vel-Kur'an
El-Cennete meal ebrar,bi şefaati Nebiyyikel-Muhtar ve alihil-ethar ve eshabihil-ahyar ve sellim madamel-leylü ne'n-enhar.Amin,velhamdü lillahi Rabbil-alemin


Allah'ım mü'min ve mıhlis dostlarımızı,akrabalarımızı ve ecdadımızı cehennemden muhafaza eyle.Affınla muamele eyle ey kurtaran Mücir. Fazlınla muamele eyle ,ey bütün günahları bağışlayan Ğaffar.
Allah'ım bizi iyilerle beraber cennete idhal eyle
Allah'ım bizi iyilerle birlikte cennete girdir
Allah'ım bizi,anne-babamızı,erkek ve kız kardeşlerimizi,akrabalarımızı,ecdadımızı,iman ve Kur'an hizmetindeki muhlis mü'min dostlarımızı seçkin peygamberinin,onun pek ali ve hayırlı sahabilerinin sefaati ile,iyilerle beraber cennete idhal eyle.Gece ve gündüz devam ettikçe onlara selam eyle,dualarımızı kabul eyle.
Alemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun..[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
14 Ocak 2017, 20:50:44
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.516


« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2017, 20:50:44 »

Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri onun rızası dairesinde yaşayan ve onun emrine uyup onun rahmetine kavuşan kullardan eylesin inşallah.Rabbim razı olsun paylaşımdan...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &