> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Şeriatta Farklılık Kaçınılmazdır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şeriatta Farklılık Kaçınılmazdır  (Okunma Sayısı 469 defa)
15 Ağustos 2012, 13:58:41
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 15 Ağustos 2012, 13:58:41 »Şeriat'ta Farklılık Kaçınılmazdır

Maide sûresinde farklı dinî topluluklardan bahsedilmektedir. Sûre, sırasıyla Hz. Musa Hz. İsa ve İslâm peygamberinden bahsettik­ten sonra şunu beyan etmektedir: "Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir yol belirledik. Al­lah isteseydi, hepinizi bir tek ümmet yapardı fakat size verdiği nimetler içinde sizi sınamak istedi. Öyleyse hayır işlerine koşun, hepinizin dönüşü Allah'adır.' (5: 48)

Yukarıdaki âyeti dikkatlice okuyup her keli­mesi üzerinde iyice düşünmek gerekir. Kur'ân indirildiği zaman, mevcut dinlerin ta­kipçileri, dinin kendisi yerine sadece dış şek­lini alıyorladı. Bu yüzden dîn için var olan bütün şevk ve gayret, ibadetin şekli için har­canıyordu. Her fırka, sadece ibadet şekillerini ölçü alarak diğerlerinde kurtuluş olmadığını söylüyordu. Kur'ân ise, ibadet şeklinin din ve gerçeğin ölçüsü olmadığını söylüyordu. İba­det şekli, dinin sadece dış görünüşüydü. Ruh, ibadet şeklinden üstün ve tek başına din idi. Din gerçekte, dürüst yaşayarak Allah'a kulluk etmekti ve hiçbir fırkanın tek başına mirası değildi. Ancak bütün insanlığın ortak mira­sıydı ve hiç değişmedi. Ameller ve âdetler ondan sonra gelirler. Bunlar ise zaman ve şartların gerektirdiği şekilde, zamandan za­mana ve ülkeden ülkeye değişmişler ve değiş­meye de mahkûmdurlar.

Bir insan, dinler arasında çeşitli farklılıklar görüyorsa, bu farklılıkların hayatın bu özelli­ğinden kaynaklandığını anlamalıdır.

Kur'ân şunu sormaktadır: "Neden merasimle­re bu kadar önem veriyorsunuz?" Ayrıca şöy­le demektedir: "Allah farklı zaman ve farklı ülkeler için farklı ibadet şekilleri emretmişti. Belirli bir durum İçin ne uygunsa o emredil­mişti. Eğer Allah dilemiş olsaydı, bütün in­sanları tek bir ümmet yapabilirdi. Fakat bu, tabii ki O'nun amacı değildi. Farklılıklar ge­rekliydi, nitekim ortaya çıkıp kendilerini gös­terdiler. Fakat bu farklılıklar insanlar arasında çatışmaya temel teşkil etmemelidir. Burada söz konusu edilen esas mesele hayrat veya sâlih ameldi. İbadet şekli, hayrat veya sâlih amele yardımcı olarak vardı ve daha az öneme sahipti."

Su âyete dikkat ediniz: "Sizden her biriniz için bîr şeriat ve bir yol belirledik" Herkes için aynı olması gereken Din teriminin bura­da kullanılmadığına dikkat ediniz. Din, hiçbir farklılığa İmkân vermez. Şeriat ve Minhac, Özü herbiri için aynı olan şeylerden kaynakla-namazdı. Bu yüzden onların farklı ülkeler ve farklı zamanlar için farklı olmaları kaçınıl­mazdı. Bu çeşit farklılıklar dinin temelindeki farklılıklar değildir. Sadece tâli unsurlarda olan farklılıklardır.

"Eğer Allah dilemiş olsaydı, hepinizi tek bir ümmet yapardı" ifadesiyle Kur'ân, yukarıda­ki gerçeği vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu ifade davranışlarda, geleneklerde ve hayat tarzlarında farklılık meydana getiren etkenler olarak, değişik ülkelerde yaşayan değişik in­san gruplarının farklı temayüllerini gözönüne almaktadır. Fakat bu nitelikteki farklılıklar in­san tabiatının dışında gelişen farklılıklardır, dolayısıyla gerçekle gerçek olmayan arasın­da ölçü olmamalı ve karşılıklı nefret ve düş­manlıklara sebebiyet vermemelidir. Sadece dinin temeline, diğer bir tâbirle, Allah'a kul­luk ve doğru yaşayışa müdahale edilmemeli­dir.

işte bu yüzden Kur'ân hoşgörüye bu kadar büyük önem vermektedir. Öğretilerine şiddet­li bir şekilde muhalefet edenler için bile hoş­görüden bahsetmektedir. Bir yerde Peygam­bere hitab ederken şöyle buyurmaktadır: "Rabbin dileseydi, yeryüzündekilerin hepsi mutlaka iman ederdi. O halde sen mi insanları iman etsinler diye zorlayacaksın?" (10: 99).

Kur'ân'a göre, "insan fıtratı gereği kendisini memnun eden bir yolu takip etmek ister. Na­sıl siz, yolunuzun doğru yol olduğunu düşü­nüyorsanız, diğerleri de kendi yollarının doğ­ru yol olduğunu düşünürler. Bu yüzden müsa­maha faziletini üzerinizde taşıyınız." Bu konuda Kur'ân şöyle seslenmektedir: "(Onların) Allah'tan başka yal vardıklarına sövmeyin ki, onlar da bilmeyerek sının aşıp Allah'a söv­mesinler! Biz, her ümmete yaptıkları işi böyle süslü gösterdik; sonunda dönüşleri Rab'leri-nedir. O, onlara ne yaptıklarını haber vere­cektir." (6: 108).


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Şeriatta Farklılık Kaçınılmazdır
« Posted on: 23 Haziran 2021, 18:49:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Şeriatta Farklılık Kaçınılmazdır rüya tabiri,Şeriatta Farklılık Kaçınılmazdır mekke canlı, Şeriatta Farklılık Kaçınılmazdır kabe canlı yayın, Şeriatta Farklılık Kaçınılmazdır Üç boyutlu kuran oku Şeriatta Farklılık Kaçınılmazdır kuran ı kerim, Şeriatta Farklılık Kaçınılmazdır peygamber kıssaları,Şeriatta Farklılık Kaçınılmazdır ilitam ders soruları, Şeriatta Farklılık Kaçınılmazdırönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &