> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Siret Ansiklopedisi > Allah Teâlâya Yakınlık
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Allah Teâlâya Yakınlık  (Okunma Sayısı 595 defa)
29 Ağustos 2012, 08:07:31
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 29 Ağustos 2012, 08:07:31 »Allah Teâlâ'ya Yakınlık

İnsanın fıtratında tabiatüstü bir güce perestiş vardır. Şayet doğru yol gösterilmezse, insan hata yapmaya ve yanlış hayat tarzı seçmeye meyillidir. Tarih, insanın kendi başına Allah'ı ararken dalâlete düşmesinin misalleriyle do­ludur. Allah'ın yanlış algılanması, O'nun sa­dece Kahhâr ve Cebbar olarak anlaşılması be­şer tarihinde insanı birçok hataya yöneltmiş­tir, bu da zihinlerde Allah hakkında çok yanlış kanaatler oluşturmuştur. Allah'tan çok kor­kan insan bu korku ve huşu dolayısı ile kendi­sinden kuvvetli gördüğü her tür tabiat gücüne tapmaya başlamıştır.

Bazıları dağlara, taşlara veya bizzat yaptıkları putlara tapmaya başlamışlardır. Sonra onlar­dan, Allah'tan korktukları gibi korkmaya baş­ladılar. Fakat Allah'ı değişik şekillerde arama devamlı olarak insanda mevcut oldu. Bu açı­dan insana doğru yol göstermek gereklidir, Kur'ân şu ayetleriyle bu rehberliği teklif et­mektedir: "De ki: 'O, Allah birdir. Allah sa-meddir (herşeyden müstağni ve herşey O'na muhtaçtır). O doğurmamış ve doğmamıştır. Onun hiçbir dengi yoktur." (112: 1-4).

Bu ayetler Allah'ın birliği yanında O'nun, her­şeyden müstağni olduğunu, fakat mahlûkları­nın varoluşu, beslenişi için Allah'a bağımlı olduğunu da vurgulamaktadır. Hayatın hiç bir basamağında insan Rabbinden bağımsız oldu­ğunu iddia edemez. Bu yüzden izlenecek en doğru yol Rabbine inanması, O'nu tanıması ve O'nunla yakın bir ilişki içine girmesidir. Bu dünyada ve âhirette başarıya ulaşmanın, maddî ve manevî mükemmelliğe erişmenin tek yolu budur. Bir insanı sadece çok tanrılı boş inançlara düşme sefilliğinden ve irtİdat zilletinden kurtarmakla kalmaz, Rabbinin rehberliği altında insana sağlıklı ve yapıcı bir hayat tarzını gösterir. Bunun sonucunda maddî ve manevî olarak, insanın kültür ve medeniyeti yükselir, toplum kadar fertler de Çeşitli faydalara nail olur.

Beşikten mezara insanın tüm hayat nizamını Allah rasülünün Şeriatına uygun hale getir­tmede ilk basamak, insan ile tevhîdin tanıştı-nlrnasıdır. Bu, bütün sağlıksız, zararlı, ahlak­sız, adaletsiz uygulama ve fikirleri temizle­meye, bunların yerine fert üzerinde ve toplum seviyesinde iyi, adaletli ve doğru prensiplerin yerleşmesine ve halka sevdirilmesine yardım eder. İyi ve güzel ahlâkî özelliklerin halk ara­sında eğitim sayesinde geliştirilmesi ve des­teklenmesi halkın Kur'ân ve Sünnet temelleri üzerinde eğitimi ikinci basamağı teşkil eder.

İnsanlar daha fazla eğitim aldıkça, Allah'ı ve emrettiği hayat nizamını tanıdıkça, Allah İle olan ilişkilerini şahsî planda daha fazla İler­letmeleri kolaylaşır. Çünkü bu, insanları tak­vaya, ulaştırır. Allah korkusu, iyi amelleri yapmanın bir alışkanlık olduğu ve insanın bunları yapmak için özel bir gayret sarfetme-diği ihsan basamağına götürür.

Bu insanlar Allah'ın hakiki kulları, İslâm'ın gerçek askerleridir. Bütün servetlerini ve ha­yatlarını İslâm'ın yayılması ve tesisinde sade­ce Allah Rızası için harcarlar.

Kur'ân böyle insanları şu ayetlerle Övmekte­dir: "İşlerinde doğru olarak kendini Allah'a veren ve İbrahim'in, Allah'ı bir tanıyan dinine tâbi olan kimseden dince daha güzel olan var mı?" (4: 125). "...Muhakkak ki iyilik edenle­re Allah'ın rahmeti çok yakındır." (7: 56). "...Hiç şüphe yok ki Allah iyilik edenlerle beraberdir." (29: 69).

Kur'ân herkesi şahsî olarak böyle yakın bir ilişkiyi geliştirmeye davet eder. İnsan Rabbini göremese de, O'nun kendisine çok yakın ol­duğunu, hatta nefsinden bile daha yakın oldu­ğunu vurgular. Her ne zaman birisi Rabbiyle ilişki kurduğunu hissederse, o kimse O'nun daima yakın olduğunu bilmelidir. Eğer insan isterse Rabbiyle konuşabilir: "...Bİz ona şah damarından daha yakınız." (50: 16). Bu, her arzuladığımızda O'na gelmemiz için açık bir davettir. Hiç bir zaman çok geç değildir. Dai­ma Rabbinizi bekliyor bulacaksınız: "Kulla­rım, sana benden sorar(lar)sa söyle: Ben (on­lara) yakınım. Dua eden, bana dua ettiği za­man onun duasına karşılık veririm. O halde onlar da bana karşılık versin (benim çağrıma uysün)lar, bana inansınlar ki, doğru yolu bul­muş olalar" (2: 186).


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Allah Teâlâya Yakınlık
« Posted on: 28 Kasım 2021, 12:26:22 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Allah Teâlâya Yakınlık rüya tabiri,Allah Teâlâya Yakınlık mekke canlı, Allah Teâlâya Yakınlık kabe canlı yayın, Allah Teâlâya Yakınlık Üç boyutlu kuran oku Allah Teâlâya Yakınlık kuran ı kerim, Allah Teâlâya Yakınlık peygamber kıssaları,Allah Teâlâya Yakınlık ilitam ders soruları, Allah Teâlâya Yakınlıkönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &