๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Seçme Hadisler => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 09 Aralık 2007, 19:23:41Konu Başlığı: Seçme Hadis-i Şerifler - VI
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 09 Aralık 2007, 19:23:41
Peygamber Efendimiz buyurmuştur ki;

"Yağmurların çoğalıp bitkilerin (ürünlerin) az, Kur’an okuyanların çok olup dini bilenlerin az, İdarecilerin sayıının artıp, güven duyulanların ise kıt olması kıyametin yaklaştığının delillerindendir." Hadis-i Şerif (Taberani).

"İnsanların gelip geçtiği yollarda (caddelerde) oturmaktan sakının.Mutlaka oturacaksanız o zaman yolun hakkını verin.Yolun hakkı ise şunlardır: Harama bakmamak, Yoldan gelip geçen insanlara sıkıntı ve eziyet vermemek, ta’cizde bulunmamak, Verilen selamları almak, İyiliği teşvik etmek, Kötülükten de sakındırmak. " Hadis (Ebu Davud).

"Resulüllah’a : Cennettekiler uyurlar mı? diye sorulmuştu. Cevaben buyurdu ki: Uyku, ölümün kardeşidir. Cennettekiler uyumazlar. " Hadis (Tirmizi).

"Allah Resülü: Herc artmadıkça kıyamet kopmaz,buyurdu.Herc nedir, ya Resulallah?diye soruldu. Allah Resulu: Herc,ölüm demektir... Cevabını verdi " Hadis-i Şerif (Ramuz).

"Açıktan günah işleyenleri anlatmaktan niçin çekiniyorsunuz? İnsanlar onları ne zaman tanıyacak? Onların kötü eylemlerini anlatın ki, insanlar onlardan sakınsınlar, zarar görmekten korunsunlar " Hadis (Beyhaki).

"Kıyamet günü, tüm (gasbedilen) haklar, sahiplerine geri ödenecektir.Hatta boynuzlu koyundan, boynuzsuz hayvana boynuz vurmasının hakkı bile alınacaktır." Hadis-i Şerif (Müslim).

"Hastalık bir kamçıdır. Allah onunla yer yüzünde kullarını terbiye eder " Hadis-i Şerif (Camiüssağir)

"Biriniz, bazı dertlere uğramış bir kişiyi gördüğünde içinden “Beni sana verdiği dertten koruyan, beni sana ve kullarının bir çoğuna gerçekten üstün kılan Allah’a hamdolsun” dese, bu söz, kendisine verilen o nimete şükür olur. " Hadis (Beyhaki).

"Dünyada garipler 4’tür. Zalimin göğsündeki (zihnindeki) emri tutulmayan Kur’an; Bir topluluk ortasında bulunup ta içinde namaz kılınmayan cami; Bir evde bulunup ta, kabından çıkarılıp okunmayan Kur’an; Kötü huylu insanlar arasında kalan iyi huylu kişi... " Hadis (Deylemi).

"Her takva sahibi, Muhammed’in (üzerine rahmet ve selam olsun) ehl-i beytindendir. " Hadis (Taberani, Evsat).

"Cenaze namazı kıldığınızda, ölen için gönülden ve samimi dua ediniz. " Hadis-i Şerif (Ebu Davud).

"Kişi, hanımının ve çocuklarının rızkını karşılamak için çalışmaya çıkarsa, Allah yolundadır. Yaşlı anne ve babasının bakımını sağlamak için yola çıkarsa, Allah yolundadır. Nefsini harama karşı korumak niyetiyle çalışmaya çıkarsa, Allah yolundadır. Eğer insanlara gösteriş ve başkalarına öğünmek için yola çıkarsa, Allah yolunda değil, şeytanın yönlendirdiği yoldadır. " Hadis-i Şerif ( Taberani )

"Kişinin henüz hayatta (canlı ve sağlıklı) iken servetinden bir dirhemi sadaka olarak vermesi; vefat ederken yüz dirhemi sadaka olarak dağıtmasından daha sevaplıdır vehayırlıdır. " Hadis-i Şerif (Ebu Davud).

"Kıyametin hemen yakınında, kan dökülme (yani terör) günleri vardır " Hadis-i Şerif (Müsned).

"Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. " Hadis (Müslim).

"Kim ki, can boğaza gelmeden (sekerata girmeden) önce Allah’a tövbe ederse, Allah bu pişmanlığı da kabul eder. " Hadis (Hakim).

"Bir kötülük işlediğinde peşinden hemen bir iyilik yap ki, o kötülüğü silsin. " Hadis-i Şerif (Tirmizi).

"Her canının istediğini yemen, israftandır. " Hadis (İbn-i Mace).

"Allah, benden evvel herhangi bir insanın cennete girmesini yasaklamıştır. Ancak ben, sağıma baktığımda, beni geçmeye çalışan bir kadın görürüm. Bu kadının benimle beraber cennete girmesinin sebebi nedir? diye sorarım. O zaman, bana denir ki: Bu, gençliği ve güzelliği yerinde bir kadın idi. Fakat yanında yetimleri bulunduğu için, onları büyütüp işleri yoluna girinceye kadar sabredip evlenmedi. Onun bu şefkatli davranışına Allah’ın mükafatı böyle olmuştur. " Hadis (İmam Şa’rani, Tenbihu’l-Muğterrin).

"Allah bir topluluk hakkında hayır dilerse, alimlerini (aydınların) çoğaltır, cahillerini azaltır. Öyle ki, alim konuştuğunda kendisini destekleyen pek çok kimse bulur. Cahil konuştuğunda ise, sözü bastırılır. Allah bir topluluk hakkında şer (kötü son) dilerse, cahillerini çoğaltır, alimlerini azaltır. Öyle ki, cahil konuşsa kendisini destekleyen birçok kimse bulur, alim konuşursa sözü bastırılır. " Hadis-i Şerif (Deylemi).

"Erkek kadın her mü’minin, cennette bir vekili (temsilcisi) vardır. Kur’an okuduğu zaman, o vekil ona orada köşkler yapar. Tesbih çektiği zaman ağaçlar diker. Bunlardan vazgeçtiğinde de, hiçbir şey yapmaz. " Hadis (Ramuz).

"Mü’mini gücü yettiği şeye karşı hareketli ve gayretli; gücü yetmediği şeyde ise, “keşke yapabilseydim” diye istekli olarak görürsün... " Hadis-i Şerif (Müsned).

"Biriniz bir müslüman kardeşinde bir dert gördüğünde, kendisini o derde uğratmadığı için Allah’a şükretsin. Fakat bu şükrünü, açıktan yapıp ta dertli kimseye duyurmasın. " Hadis (İbn-i Neccar).

"Doğru bir sözü işitip sonra da onu din kardeşine ulaştırarak öğretmen, ne güzel bir hediyedir " Hadis-i Şerif (Taberani).

"Şüphesiz ben sizin, günah işlemenizden korkmuyorum. Dikkat edin! Şükredilmeyen nimetler, öldürücü ve yok edicidir. " Hadis-i Şerif (İbn-i Asakir).

 


Konu Başlığı: Ynt: Seçme Hadis-i Şerifler - VI
Gönderen: ❣ Muhammed ❣ üzerinde 17 Haziran 2015, 13:30:40
Esselamu Alleyküm Ve Rahmetullahi Ve Berekatuh.Rabbim efendimizin bizlere vermiş olduğu tavsiyeleri daima uygulmayı,Rabbim efendimizin bizlere uzak durmayı tavsiye ettiği şeylerden uzak durmayı nasip eylesin İnşaAllah.


Konu Başlığı: Ynt: Seçme Hadis-i Şerifler - VI
Gönderen: Ruhane üzerinde 18 Temmuz 2016, 16:27:17

"Dünyada garipler 4’tür. Zalimin göğsündeki (zihnindeki) emri tutulmayan Kur’an; Bir topluluk ortasında bulunup ta içinde namaz kılınmayan cami; Bir evde bulunup ta, kabından çıkarılıp okunmayan Kur’an; Kötü huylu insanlar arasında kalan iyi huylu kişi... " Hadis (Deylemi).
Rabbim böyle garip olmaktan koru bizleri ..Camilerimiz kitabimizi müslüman din kardeslerimizi ve bizleri gariplikten kurtar Mevlam.


Konu Başlığı: Ynt: Seçme Hadis-i Şerifler - VI
Gönderen: Pelinay üzerinde 18 Temmuz 2016, 17:56:57
Aleykumusselam ve rahmetullah.Allah razi olsun.boyle secme hadisler cok faideli oluyor.Rabbim tesirli kilsin .uygulayabilmeyi de nasip eylesin insallah


Konu Başlığı: Ynt: Seçme Hadis-i Şerifler - VI
Gönderen: ✿ Yağmur ✿ üzerinde 18 Temmuz 2016, 18:49:43
Esselamu aleykum
çok çeşitli hadisi serifler...İlk kez duyduğum hadisi serifler de var...Sayenizde ve de ogrenmisbokdun inşallah....Rabbim peygamber efendimiz sav in suretiyle yaşayanlardan etsin inşallah....


Konu Başlığı: Ynt: Seçme Hadis-i Şerifler - VI
Gönderen: Ceren üzerinde 18 Temmuz 2016, 20:17:41
Aleykumselam.Rabbim hadisleri okuyan ve kendine rehber eden kullardan olalim inşallah...