> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Hadis-i Şerif > Seçme Hadisler > Seçme Hadis-i Şerifler - II
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Seçme Hadis-i Şerifler - II  (Okunma Sayısı 11767 defa)
09 Aralık 2007, 19:16:30
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 09 Aralık 2007, 19:16:30 »Peygamber Efendimiz buyurmuştur ki;

"Kul bir günah işler. Ama onunla cennete girer. Bu şöyle olur: İşlediği günah devamlı hatırındadır. Ondan her hatırladıkça tövbe edip kaçınır. Böylece o günah sebebiyle Cennete girer." Hadis (İbn-i Mübarek).

"Her duyduğunu söylemesi, kişiye günah olarak yeter." Hadis (Ebu Davud).

"İnsan yasaklanan şeylere karşı hırslıdır, aç gözlüdür." Hadis (Deylemi).

"Mü’minler, aralarında, duvarları birbirine destek veren bir bina gibidir. "Hadis (Buhari).

"Biriniz elinde bir fidan olduğu sırada kıyamet kopacak olsa, onu dikmeye gücü yeterse, diksin. " Hadis-i Şerif (Müsned).

"Siz iffetli (namuslu) olunuz ki, hanımlarınız da iffetli olsunlar. Anne babanıza iyilik ediniz ki, çocuklarınız da size iyilik etsinler. " Hadis-i Şerif (Taberani).

"Ölümü çok zikredin. Zenginlik anında ölümü hatırlarsanız, bu (zenginliğin vereceği azgınlık ve şımarıklığı) yıkar. Fakirlik anında hatırlarsanız, bu, (halinizden şikayeti önler) elinizdekine kanaat etmenize sebep olur." Hadis (İbn-i Ebi’d-Dünya)

"Birinizin yamalı bir elbise giymesi, kendisine güven duyuran bir görünüm vererek bedelini ödeyemeyeceği bir elbise alıp giymesinden daha iyidir " Hadis-i Şerif (Müsned).

"Her şeyin bir anahtarı vardır. Cennetin anahtarı da, yoksul ve fakirleri sevmek ve onlarla ilgilenmektir." Hadis-i Şerif (İbn-i La’l).

"Hz.Peygamber, bir gün ashabına: İnsanları en çok cehenneme girdiren şey nedir? diye sordu. Ashap: Allah ve Resulü bilir ancak, dediler. Hz Peygamber: İki uzvudur ki, biri ağzı, diğeri ferci (cinsiyet organı), buyurdu. Sonra tekrar sordu: İnsanların en çok cennete eriştiren şey nedir? Ashap, aynı cevabı verince, şu açıklamayı yaptı: Bu da iki şeydir: Biri, Allah’tan korkmak, yani takva sahibi olmaktır. Diğeri de güzel ahlaka sahip bulunmaktır."Hadis (İbn-i Mace).

"Allahın en çok kızdığı kimse, düşmanlıkta aşırı gidendir " Hadis-i Şerif (Buhari)

"Şeytan, askerlerinin en şiddetlisini ve en kuvvetlisini, malıyla iyilik yapanlar üzerine gönderir. "Hadis (Mecmauzzevaid).

"Mü’min mü’minin kardeşidir. Hiçbir şekilde ona olan hayırlılığını (faydalı tavsiyelerini) elden bırakmaz. " Hadis-i Şerif (İbn-i-Mace).

"Allah bana farzları yerine getirmemi emrettiği gibi, insanlarla “müdara”yı, yani iyi ve güzel geçinmeyi de emretti. " Hadis (Deylemi).

"Her şeyin bir yolu vardır. Cennetin yolu da ilimdir. " Hadis-i Şerif (Deylemi).

"Kıyamet gününde Allah, kullarından birini çağırır,huzurunda durdurarak malının hesbını sorduğu gibi, makamının da hesabını sorar. " Hadis-i Şerif (Hatib).

"Allah Teala, İbrahim Peygambere şöyle buyurdu: Ey Halilim (Dostum)! Yalnız mü’minlere değil, kafirlere karşı da güzel ahlaklı ol ki, iyilerin girdiği yer (cennete) giresin. "  Hadis (Taberani).

"Hiç biriniz ölümün gelmesini istemesin. Eğer iyi biri ise, yaşamak belki iyiliğini arttırır. Eğer kötü ise, belki tövbe eder. " Hadis-i Şerif (Buhari).

"Pek çok günahları olan bir kimse dahi olsa, zulme uğrayanın bedduası kabul görür. Fasıklığı kendine... " Hadis (Ramuz).

"Kişinin hatalarının çok olması, yumuşak huyluluğunun eksik bulunması, doğruluk ve hakperestliliğinin az olması, gece boyunca ölü gibi uyuması, gündüzleyin işsiz boş oturması, tembel olması, sürekli sızlanması, halinden şikayetçi olması, cimri olması, aç gözlü olması... Bütün bunlar, kişiye dininde ve kişiliğinde zayıflık ve kötülük olarak yeter... " Hadis (Ebu Nuaym).

"Allah, bir işi yaptığınızda o işin hakkını vererek doğru ve sağlam yapmanızı sever. " Hadis-i Şerif (Beyhaki)

"Size şerri dokunabilecek kötü adamlara rastladığınızda, onlara selam veriniz. Ta ki, size karşı olan kötü düşünce ve düşmanlıkları dinsin." Hadis (Beyhaki).

"Kim günah işleyip de tövbe eden kimseyi, işlediği o günahtan dolayı kınarsa, kendisi o günahı işlemeden ölmez. " Hadis (İmam Ahmed).

"Allah Resülü: Tacirler (serbest meslek erbabı ve esnaflar), facirlerin (günahkarların) ta kendileridir, buyurdu. Ashap: Ey Allah’ın Resulü, Allah alış verişi helal kılmadı mı? Diye sordular. Allah’ın Resulü şu cevabı verdi: Evet, ama onlar sattıkları mallar hakkında konuşurlarken yalan konuşurlar. Yalan yere yemin ederler de günaha girerler. (Bu yüzden alış verişlerinin bereketi gider. Günahlara girerler). " Hadis (Ramuz).

"Allah İslam Dini için kolaylıktan hoşlanmış; güçlüğü ise çirkin görmüştür. " Hadis (Taberani).

"Resulüllah, kafa karıştırıcı, anlaşılması zor sözler söylemekten (mü’minleri) menetti. " Hadis (Ebu Davud).

"Ülkeler Allah’ın mülkü, kullar Allah’ın kullarıdır. Öyle ise, nerede hayrı bulursan oraya yerleş." Hadis-i Şerif (Müsned).

"Birisi diğerine hıyanet etmediği müddetçe, Ben 2 ortaktan üçüncüsüyüm. Biri diğerine ihanet yaptığında, ben aralarından çekilirim. " Hadis (Ebu Davud).

"Allah’ın bir kula fakirlik ve hastalık verdiğini gördüğünüzde, şüphesiz ki, Allah onu günahlardan arındırmak istiyor diye düşünün. " Hadis (Deylemi).

"Geçimini sağlamakla yükümlü olduğu insanları ihmal etmek, kişiye günah olarak yeter. " Hadis (Ebu Davud).

"En hayırlısnız başkasının hakkını ( yani üzerindeki borcu ) en güzel şekilde ödeyendir. " Hadis-i Şerif ( Müslim )

"Ben rahmet olarak gönderildim. Azap olarak değil.(Buhari). Ben, size ihsan edilmiş bir rahmetim " Hadis-i Şerif (Hakim).

"Ben tebliğci olarak gönderildim. Zorlaştırıcı olarak değil " Hadis-i Şerif .(Müslim).

"La ilahe illallah diyenlere dil uzatmaktan, dışlamaktan uzak dur. Hiçbir günah yüzünden, onları kafirlikle (din dışılıkla) itham etme " Hadis ( Taberani)

"İyilikller cennetin kapılarından bir kapıdır. Kötü ölümünü önler " Hadis-i Şerif (Ebuşşeyh).

"Günahlar rızkı azaltmaz. Sevaplar da rızkı çoğaltmaz. Duayı terketmek ise günahtır. " Hadis (Mu’cemu’s-sağir).

"Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim. " Hadis-i Şerif (Beyhaki).

"İnsanlar arasında ara bozma niyeti ile laf götürüp getirmek, insanlara hakaret etmek ve sövmek, kendi ırkını üstün görüp başka milletleri aşağı görmek... İşte bu 3 davranış, cehennemdedir. Bunlar, bir mü’minin ahlakında yer alamaz. " Hadis (Taberani).

"Allah birinizin gelir kaynağını bir işe bağlamışsa, geçimini sağlamakta zorlanmadıkça, kişi o kazanç kapısını terketmesin. " Hadis (İbn-i Mace).

"İslam temizdir. Öyle ise temizleniniz.Çünkü cennete temiz olandan başkası giremez. " Hadis-i Şerif (Taberani).

"Hz. Peygamber: Biriniz hergün Uhud Dağı gibi bir amelde bulunmaktan aciz mi olur? buyurdu. Buna kimin gücü yeter ki? diye soruldu. Allah Resulü: Hepinizin gücü yeter buna! Cevabını verdi. Nedir o amel? Denildi. Allah Resulü şu açıklamayı yaptı: Sübhanallah sözünün sevabı Uhud’dan büyüktür. La ilahe illallah sözünün sevabı Uhuddan büyüktür. Allahü Ekber sözü de uhuddan büyüktür. " Hadis (Ramuz).

"Mü’minin saygınlık ve onuru; Allah’ın kendisine verdiğine kanaat edip, insanlardan bir şey beklememesidir." Hadis (Beyhaki).

"Kişi malı, hanımı ve çocuğuyla imtihan edilir. " Hadis (Taberani)

"Ahlakı kötü olan nefsine azap (sıkıntı)verir. Kaygısı (stresi) çok olanın bedeni hasta olur. İnsanlarla sürtüşmeye girenin insanlar nezdinde onuru gider, kişiliği (saygınlığı) yok olur." Hadis-i Şerif (Ebu Nuaym).

"Cömert, malında olan Allah’ın haklarını ödeyendir. Cimri, malındaki Allah’ın haklarını yerine getirmeyen; Rabbinin verdiğinden, Rabbine karşı nekeslik edendir." Hadis (Esbehani).

"Rızkı yerin altında arayın. " Hadis-i Şerif

"Her günün eylemleri, mutlaka mühürlenir. Mü’min hastalandığı zaman, melekler şöyle derler: Ey Rabbimiz, Falanca kulunu hastalandırarak iyi eylemlerden sen alı koydun. Yüce Allah şöyle buyurur: İyileşinceye veya ölünceye kadar, daha önce yaptığı eylemlerin aynısını (her gün yapmış gibi) yazıp mühürleyin. " Hadisi Şerif

"Kazançların en helal ve temiz olanı; öyle bir tüccarın kazancıdır ki konuştuğunda yalan konuşmaz. Bir şey emanet edildiğinde ona hıyanet etmez. Söz verdiğinde sözünden dönmez. Satın alırken ( Daha ucuz almak için ) aldığı malı kötülemez. Bir şey satarken, malını aşırı övüp yalancı reklama girmez. Borç aldığında ödemeyi geciktirmez. Alacağı olduğunda borçluyu sık boğaz etmez. " Hadis-i şerif ( Beyhaki )

"Kıyamet günü, mazlumların kurtuluş günüdür. " Hadis-i Şerif (İbn-i Ebi’d-Dünya).

"Kul namaza durduğunda rükua gidinceye kadar hayır onun başı üzerine saçılır. Rükuda iken secdeye varıncaya kadar, Allah’ın rahmeti onu kaplar. Secde bittiğinde ise, Allah’a manen yaklaşır. Ve onun rahmet nazarını kendine çevirir. " Hadis-i Şerif (Said bin Masur).

"Kişi cennete girdiği zaman, Rabbından anne ve babasını ve çocuklarını soracak. Allah ona: Onlar senin makam ve derecene ulaşamadılar ki! diye seslenecek. O da: Ya Rabbi! Ben hem kendim, hem de onlar için amelde bulundum, diyerek (şefaat edecek). Bunun üzerine onların da ona katılması için Allah emir verecek." Hadis-i Şerif (Ramuz).

"Bir kul Kur’anı baştan sona okuyup hatmederse, 60 bin melek, onun için dua eder. " Hadis (Deylemi).

"Allahtan başka yardımcısı bulunmayan çaresiz birine zulmedene Allah, şiddetle azap eder. "  Hadis-i Şerif (Deylemi).

"Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla. " Hadis (Ukbe bin Amir).

"İnsana dinini yaşamak için yeterli gelecek 4 söz vardır. Onlar da şunlardır. Ameller (eylemler) niyetlere göredir. Kendini ilgilendirmeyen (malayani) şeyleri terketmesi, kişinin güzel (akıllı, bilinçli) müslüman olduğunu gösterir. Bir mü’min, kendi için istediğini din kardeşi için de istemelidir. Bunu yapmadıkça imanda olgunluğa eremez. Allah’ın koyduğu helaller bellidir, haramlar da bellidir. İkisi arasında şüpheli şeyler vardır. (Onlar...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Seçme Hadis-i Şerifler - II
« Posted on: 20 Haziran 2021, 19:13:25 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Seçme Hadis-i Şerifler - II rüya tabiri,Seçme Hadis-i Şerifler - II mekke canlı, Seçme Hadis-i Şerifler - II kabe canlı yayın, Seçme Hadis-i Şerifler - II Üç boyutlu kuran oku Seçme Hadis-i Şerifler - II kuran ı kerim, Seçme Hadis-i Şerifler - II peygamber kıssaları,Seçme Hadis-i Şerifler - II ilitam ders soruları, Seçme Hadis-i Şerifler - IIönlisans arapça,
Logged
01 Ocak 2011, 13:15:10
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2011, 13:15:10 »

"Birinizin yamalı bir elbise giymesi, kendisine güven duyuran bir görünüm vererek bedelini ödeyemeyeceği bir elbise alıp giymesinden daha iyidir " Hadis-i Şerif (Müsned).

"Kıyamet gününde ALLAH, kullarından birini çağırır,huzurunda durdurarak malının hesbını sorduğu gibi, makamının da hesabını sorar. " Hadis-i Şerif (Hatib).

"Ahlakı kötü olan nefsine azap (sıkıntı)verir. Kaygısı (stresi) çok olanın bedeni hasta olur. İnsanlarla sürtüşmeye girenin insanlar nezdinde onuru gider, kişiliği (saygınlığı) yok olur." Hadis-i Şerif (Ebu Nuaym).

"ALLAH, helal kazanç yolunda kulunu yorgun görmeyi sever. " Hadis-i Şerif ( Deylemi )

  Rabbim hayatımıza geçirebilmeyi nasib etsin,inşaallah..Emeğinize sağlık..Allah razı olsun..Ebeden ve Daimen..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Ağustos 2011, 15:46:58
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« Yanıtla #2 : 31 Ağustos 2011, 15:46:58 »

"Kul bir günah işler. Ama onunla cennete girer. Bu şöyle olur: İşlediği günah devamlı hatırındadır. Ondan her hatırladıkça tövbe edip kaçınır. Böylece o günah sebebiyle Cennete girer." Hadis (İbn-i Mübarek).

Rabbim ebeden razı olsun, emeğinize sağlık.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Mayıs 2012, 22:59:14
ahmet eren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 22


« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2012, 22:59:14 »

Hadisler biz müslümanlar için çok önemlidir. Bizlerin yol göstericilerindendir. Ancak bizler tam manasıyla her hadise ulaşamaya biliriz. Bü yüzden kendimize dini yaşayan önderler, mürşitler bulmamız gerekir ki tam manasıyla yaşayabilelim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Mayıs 2013, 15:58:23
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #4 : 21 Mayıs 2013, 15:58:23 »

Bu hadisi şerifler arasında en çok etkilazı endiğim bu oldu.allah razı olsun maşaallah ne hayırlı paylaşımlar allah gönderenden razı olsun selametle ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &