> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Sahih-i Müslim Muhtasarı > Müellefe-i Kuluba İmanını Sağlamlaştırmak Maksadıyla Bağışta Bulunulması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Müellefe-i Kuluba İmanını Sağlamlaştırmak Maksadıyla Bağışta Bulunulması  (Okunma Sayısı 507 defa)
11 Aralık 2011, 00:21:38
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 11 Aralık 2011, 00:21:38 »46- Müslümanlığını Sürdürmesinden Endişe Edilen Kimselere (=Müeellefe-i Kulûb), İmanını Sağlamlaştır­mak Maksadıyla Bağışta Bulunulması Ve İmanı Kuv­vetli Olan Kimselere İse Sabır Tavsiye Edilmesi


983- Enes b. Mâlik (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Yüce Allah, Huneyn Günü, Resulüne Hevâzin kabilesinin mallarından bol bol ganimet verdiği ve Resulullah (s.a.v.) Kureyş'ten bâzı kimselere 100'er deve vermeye başladığı zaman Ensâr'dan bâzı kimseler:

“Allah, Resulullah'ı affetsin! Kureyş'e bir şeyler veriyor da, bizi bıra­kıyor. Hâlbuki bizim kıhnçlarımızdan onların kanları damlıyor!” dediler.

Enes b. Mâlik der ki:

“Ensâr'ın bu sözleri Resulullah (s.a.v.)'e anlatıldı. O da, on­lara haber gönderip onları deriden yapma bir çadır altına topladı. Ensâr toplanınca Resulullah (s.a.v.), onların yanlarına gelip:

“Sizden kulağıma gelen bu sözler nedir?” buyurdu. Ensâr'ın anlayışlıları:

“Ey Allah'ın resulü! Bizim söz sahibi olanlarımız hiç bir şey söylemedi, fakat aramızdan yaşça genç olan bâzı kimseler:

“Allah, Resulünü affetsin! Kureyş'e veriyor da, bizi bırakıyor. Hâlbuki bizim kıhnçlarımızdan onların kanları damlıyor!” dediler” cevâbını verdiler. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.);

“Gerçekten ben küfürden yeni kurtulmuş bâzı kimselere dünyalık vere­rek, kalplerini yatıştırıyorum. Sizler bunların mallarla gitmelerine, sizin de evlerinize Resulullah'la dönmenize razı değil misiniz? Vallahi sizin berabe­rinde döndüğünüz zât, onların beraberlerinde götürdükleri mallardan daha hayrlıdır” buyurdu. Ensâr:

“Evet, ey Allah'ın resulü! Biz, elbette seninle birlikte Medine'ye dön­meye razıyız” dediler. Resulullah (s.a.v.):

“Benden sonra yakın bir zamanda başkalarının sizlere üstün tutulma­sına şahit olacaksınız. Sizler, Allah'a ve Resulüne kavuşuncaya kadar sabre­diniz. Ben, Kevser Havzunun başında olacağım” buyurdu. Bunun üzerine Ensar hep birlikte:

“Sabırlı olacağız” dediler. [129]

Açıklama:

Huneyn gazası, hicretin 8. yılı Şevval ayında meydana gelmiştir.

Resulullah (s.a.v.) Mekke'nin fethinden sonra müslüman olan Kureyş'in ileri gelenlerin­den bazısına yüz deve vermiş ve bazısına da yüz deveden daha.az ihsanda bulunmuştur.

Kendilerine “Müellefe-i Kulûb” ünvarii verilen bu kimseler. Mekke'nin önde gelen kimseleriydi. Resulullah (s.a.v.), bunların bir ezalarından korunmak için ve bazılarına da onlar vasıtasıyla kendilerine uyan kimseleri de müslüman olmalarını sağlamak ümidiyle ve bazılarına da kalbleri İslam'a yatışsın diye ganimetten fazlaca vermiştir.

Ganimetten yada İslam devlet hazinesinden yapılan bu tür harcamalar, İslam toplumu­nun şimdiki ve gelecekteki meafaatleriyle ilgilidir. Çünkü bu tür harcamalar; siyasî, askerî, psikolojik, idarî, güvenlik gibi çeşitli alanlarda son derece faydalı sonuçlar ortaya koyabilir. Bunun için de bu tür uygulamalar, her zaman duruma göre yapılabilir.

984- Abdullah İbn Zeyd (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Resulullah (s.a.v.), Huneyn'i fethedip ganimetleri paylaştırdığında müellefe-i kulûb'a kalpleri İslam'a alıştırılan kimselere ganimetten fazlaca bir şeyler ver­mişti. Sonra Ensâr'ın da, başkalarının ellerine geçen paylara nail olmak istedikleri haberi, Resulullah (s.a.v.)'e ulaşmıştı. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) ayağa kalkıp onlara hutbe okuyup Allah'a hamd ve senada bulunduktan sonra:

“Ey Ensâr topluluğu! Ben, sizi yolunu şaşırmış sapıklar halinde bulup Allah size benim vâsıtamla hidâyet vermedi mi? Fakir bulup Allah benim vâsıtamla sizi zengin etmedi mi? Dağınık bulup Allah, sizi benim vâsıtamla bir yere toplamadı mı?” buyurdu. Ensâr, bu sorulara hep:

“Allah ve Resulünün ihsanı pek büyüktür” diye cevap verdiler. Resulullah (s.a.v.):

“Bana cevap versenize!” buyurdu. Ensâr yine:

“Allah ve Resulünün nimetleri pek büyüktür” dediler. Resulullah (s.a.v.):

“Eğer siz isteseydiniz benim bu sorularıma; şunu, şunu söyler ve şu, şu işler oldu” diye cevap verebilirdiniz” buyurdu.

Amr, Resulullah (s.a.v.) burada bir çok şeyler saydığını ve kendi­sinin bunları ezberleyemediğini söyledi.

Resulullah (s.a.v.) sözüne devamla:

“Başkalarının koyunlarla ve develerle gitmesine, sizin de evlerinize Resulullah'la dönmenize razı olmaz mısınız? Ensâr, iç elbiseler/samimi dost­lardır. Diğer insanlar ise dış elbiseler/Ensar'dan sonra gelen dostlardır. Eğer hicret (şerefi) olmasaydı ben mutlaka Ensâr'dan bir fert olmak isterdim. Bü­tün insanlar bir vâdîye ve dağ yoluna gitseler, ben mutlaka Ensâr'ın vadisine ve dağ yoluna girip giderdim. Doğrusu sizler, benden sonra başkalarının size üstün tutulmasını ve başkalarının sizlere tercih edilmesini göreceksiniz. (Kevser) havuzunun başında bana kavuşmanız için daima sabırlı davranın” buyurdu.[130]

Açıklama:

Hallâbî'ye göre; Resulullah (s.a.v.);

“Eğer hicret (şerefi) olmasaydı ben mutla­ka Ensâr'dan bir fert olmak isterdim” sözü ile Ensâr'ın gönüllerini almak, dinleri husu­sunda kendilerini övmek istemiş, hattâ hicret olmasa Ensâr'dan sayılmasını temenni eylemiştir.

985- Abdullah İbn Mes'ud (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Huneyn günü savaşı olup bitince, Resulullah (s.a.v.) ganimet dağıtımı husu­sunda Kureyş’li bâzı insanlara fazla vermek suretiyle tercihte bulundu. Bu sebeple Akra1 b. Hâbis'e yüz deve verdi. Uyeyne'ye de bunun kadar verdi, Arapların ileri gelenlerinden bâzı kimselere de atiyyeler verdi. Kısacası; o gün ganimet dağıtımı hususunda onları başkalarına tercih etti. Bunun üzerine bir adam:

“Vallahi, bu dağıtımda adalet gözetilmedi. Bununla Allah'ın rızâsı is­tenmedi!” dedi. Ben.

“Vallahi, bunu Resulullah (s.a.v.)'e haber vereceğim” dedim. Bunun üze­rine gidip onun söylediklerini Resulullah (s.a.v.)'e haber verdim. Resulullah (s.a.v.)'in mübarek yüzü değişti ve kan gibi kıpkırmızı oldu. Sonra da:

“Eğer Allah ve Resulü adalet göstermezse o zaman kim adalet gösterir?” buyurdu. Daha sonra da:

“Allah, Musa'ya rahmet eylesin. O, bundan daha çok sözlerle eziyet gör­müş, fakat hep sabretmiştir” buyurdu. Abdullah:

“Doğrusu bundan sonra Peygamber (s.a.v.)'e hiç bir söz götürmem diye (kendi kendime) söz verdim” dedi. [131]


[129] Buhârî, Farzu'1-Hums 19, Meğâzî 56; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 3/165, 224.

[130] Buhârî, Meğâzî 56.

[131] Buhârî, Farzu'1-Hums 19, Meğâzî 56.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Müellefe-i Kuluba İmanını Sağlamlaştırmak Maksadıyla Bağışta Bulunulması
« Posted on: 15 Haziran 2021, 18:02:36 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Müellefe-i Kuluba İmanını Sağlamlaştırmak Maksadıyla Bağışta Bulunulması rüya tabiri,Müellefe-i Kuluba İmanını Sağlamlaştırmak Maksadıyla Bağışta Bulunulması mekke canlı, Müellefe-i Kuluba İmanını Sağlamlaştırmak Maksadıyla Bağışta Bulunulması kabe canlı yayın, Müellefe-i Kuluba İmanını Sağlamlaştırmak Maksadıyla Bağışta Bulunulması Üç boyutlu kuran oku Müellefe-i Kuluba İmanını Sağlamlaştırmak Maksadıyla Bağışta Bulunulması kuran ı kerim, Müellefe-i Kuluba İmanını Sağlamlaştırmak Maksadıyla Bağışta Bulunulması peygamber kıssaları,Müellefe-i Kuluba İmanını Sağlamlaştırmak Maksadıyla Bağışta Bulunulması ilitam ders soruları, Müellefe-i Kuluba İmanını Sağlamlaştırmak Maksadıyla Bağışta Bulunulmasıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &