> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Sağlık > Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji  (Okunma Sayısı 2426 defa)
04 Ekim 2011, 14:20:17
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 04 Ekim 2011, 14:20:17 »MÜKEMMELİYETÇİ KADINLARIN HASTALIĞI FİBROMİYALJİ

Temmuz 2009 46.SAYI

Her tarafım ağrıyor”, “Sürekli çok yorgunum” diye şikâyet edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle işkolik ve mükemmeliyetçi kadınların muzdarip olduğu fibromiyalji hastalığı, çağın önemli hastalıklarından biri. ABD’ de her yıl romatoloji uzmanlarına sevk edilen hastaların % 20’sinde,  genel muayeneye gelen hastaların ise % 2’sinde fibromiyalji tanısı konuluyor.

Hastalıkla ilgili bilgilerine başvurduğumuz Dr. Yavuz Furuncuoğlu, fibromiyaljiyi şu şekilde açıklıyor: “Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, ‘kronik yorgunluk sendromu’ olarak tanımlanabilir. Genellikle 20 ile 60 yaş arası kadınlarda görülür. Yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, bağırsak rahatsızlıkları, adet bozuklukları ve uyku düzensizliklerinin eşlik ettiği kronik bir hastalıktır. Anksiyete ve depresyon bulguları da hastalarda kendini gösterir.”

Fibromiyalji, Amerika’da yapılan istatistiklerde, iş gücü kaybına yol açtığı için, maliyeti en yüksek hastalıklar sıralamasında, kalp hastalıklarının ardından ikinci sırada yer alır. Kişilerde iş kalitesini düşürür, dikkat ve algılamayı azaltır. Yaşam keyfinizi etkilediği için motivasyonu ve verimliliği düşürür. Kadınlarda ve genç erişkin grupta çok sık görülür. Özellikle menopoz döneminde hastalık artış gösterebilir.”

NEDEN DAHA ÇOK KADINLARDA GÖRÜLÜR?

Hastalığın mükemmeliyetçi kadınlarda daha çok etkili olduğunun altını çizen Dr. Yavuz Furuncuoğlu konuyu şöyle özetliyor: “Kadınlarda değişen hormonal sistemlerin (adet dönemleri, menopoz) ortaya çıkardığı stres ve kaygı, baş edilmesi güç durumlara neden olur. Bu durum, hastalığın tekrarlamasında ve yerleşmesinde etkili olur. Adet dönemleri, menopoz ve hormonal dengelerdeki değişiklikler gibi fizyolojik etkenlere ek olarak, kadında spor alışkanlığının olmayışı, evde vücutlarına fazla yüklenmeleri, aşırı temizlik yapmaları ya da sık sık ev eşyalarının yerlerini değiştirmeleri gibi etkenler fibromiyaljiye zemin hazırlar. Ayrıca soğuk-sıcak farkına maruz kalmak gibi çevresel etkenler de kadınlardaki fibromiyaljinin nedenleri arasında sayılabilir.”

NEDENLERİ NELER?

Furuncuoğlu, fibromiyaljinin temel nedeninin bilinmediğini, hassas yapılı ve her şeyden çabuk etkilenen kişilik yapısındakilerde daha sık görüldüğünü belirtiyor. Hastalığın hangi sebeplerden ortaya çıkabileceğini ise şöyle sıralıyor: “Mükemmeliyetçiler, işkolikler ve uygun olmayan çevresel faktörlerin olduğu ortamlarda çalışanlar (ofiste masa başı iş yapanlar) bu hastalığa daha kolay yakalanabilme riskine sahiptir. Sürekli stresli ortamlarda çalışıp kasılan kişilerde, bir süre sonra kasılma ve gevşeme hareketi ortadan kalkar. Sürekli kasılmış adaleye bağlı oluşan ağrı da kronik ağrı sendromuna neden olur. Nemli hava, soğuk, yorgunluk ve stres, iyileşme gösteren kişide, hastalığın tekrarlamasına da yol açar.”

TEŞHİS VE TEDAVİ

Dr. Yavuz Furuncuoğlu, konuyla ilgili şu açıklamaları getiriyor: “Bir hastaya fibromiyalji teşhisi koymak için, üç ay şikâyetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekir. Vücudun sol ve sağ yanı, bel, ense, baş-boyun geçiş noktası, omuz başları, kürek kemiğinin iç yüzleri, bel kalça geçiş noktaları ve dizin iç kısımları gibi yerlerin ağrıya hassas olması temel şarttır. Parmak basıldığı zaman vücudun 18 hassas noktasının 11’nde ağrı olur. Hastanın şikâyetleri ve hikâyesinin yanı sıra yapılacak tetkiklerle tanı konulur. Diğer ciddi hastalıklardan ayrılması için kan (hemogram, sedimantasyon, CPK, RF, ANA, LDH) tahlilleri ve röntgen grafikleri çekmek gerekebilir. Tıbbi destek tedavisi yapılır.  Kişi fizyoterapist eşliğinde fitnes çalışmasında fayda görebilir.  Hastalardaki ruhsal dengesizlikler, günlük problemleri çözmede güçlük, tahammülsüzlük ve hüzünlü ruh halinden kurtulmak adına kullanılan antidepresanlar, hastalığın geçiş süresinde faydalı olabilir.”

FİBROMİYALJİ OLMAMAK İÇİN…

• Hava koşullarına uygun giyinin
• Havasız ortamlardan kaçının
• Hava akımları arasında kalmayın
• Sigaralı ortamlarda bulunmayın
• Stresten kaçının, stresle mücadele yollarını öğrenin
• Kendinizle barışık yaşayabilmeniz için gerekirse psikolojik destek alın
• Sağlıklı beslenin
• İş-dinlenme saatlerini uygun ayarlayın
• Çalışma ortamını düzenleyin: Ergonomik koltuk, uygun yükseklikte masa, göz hizasında bilgisayar monitörü, dirseğin-kolun düşmesini engelleyen klavye gibi...
• Kendinize uygun, gerçekten severek yapabileceğiniz ve sizi rahatlatacak hobiler edinin 
• Kendinize uygun bir spor yapın.

Fibromiyalji hastalarının % 50’sinde tükenmişlik duygusu, baş etme güçlüğü ve dayanıklılıkta azalma vardır. Bu bulgularda ailenin ve iş çevresinin tedavi sürecinde destek olması gerekir. Aile, hastanın stresini azaltması ya da daha az yorulması konusunda, işverenler ise iş saatlerinin kişiyi daha az zorlayıcı şekilde düzenlenmesi ya da uygun iş pozisyonunun ayarlanması gibi konularda destek olabilir.

Aysun ÖZPOLAT

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.042


View Profile
Re: Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji
« Posted on: 20 Nisan 2024, 22:33:10 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji rüya tabiri,Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji mekke canlı, Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji kabe canlı yayın, Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji Üç boyutlu kuran oku Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji kuran ı kerim, Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji peygamber kıssaları,Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji ilitam ders soruları, Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyaljiönlisans arapça,
Logged
26 Aralık 2012, 15:07:53
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2012, 15:07:53 »    Günümüz şartlarında çok yaygın olduğunu düşünüyorum..Olumlu düşünmeyi alışkanlık haline getirebilmek ve uygulamaya geçirmek lazım..Bir de boş vakitleri hayırlı uğraşlarla doldurmak..Rabbim hayırlı şifalar versin, tüm hastalara inşaallah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

26 Aralık 2012, 23:13:13
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« Yanıtla #2 : 26 Aralık 2012, 23:13:13 »

Acaba bende de mi bu hastalık var. Her gün yorgun, bitkin ve kötü hissediyorum kendimi.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

27 Aralık 2012, 00:35:42
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2012, 00:35:42 »

Hava değişiminden de olur kardeşim. Kadınlar birde kendilerini dinlemekten bu tür hastalıklara maruz kalıyorlar. biraz aktif olup kendilerini eve kapatmasalar bir şey kalmayacak allahın izniyle...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

10 Şubat 2016, 02:17:43
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #4 : 10 Şubat 2016, 02:17:43 »

Ne olursa olsun sagligimizi  ihmal etmemeliyiz .. ama nerdeyse en çok ihmal ettiğimiz sağlığımız..bayan olarak hassas bir yapıya sahip olduğumuz daha da dikkat etmeliyiz..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &
Enes