> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > İtikat > Peygamberler (A.S) > Salavatın Fazileti
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 6   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Salavatın Fazileti  (Okunma Sayısı 11246 defa)
16 Mart 2009, 19:33:22
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839


Site
« : 16 Mart 2009, 19:33:22 »

   Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

   “Şüphesiz Allah ve melekleri, peygamberine salat ederler. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin; tam bir teslimiyetle selam verin.” (Ahzab; 56)

   Enes (R.A)'den rivayetle Resululllah (S.A.V) şöyle buyurdu:

   "Cuma gününde bana çok salavat getiriniz. Zira biraz önce Rabbim'den Cebrail (A.S) bana geldi ve Allah'ın şu buyruğunu bildirdi: Yeryüzünde bulunan herhangi bir müslüman, sana bir defa salavat getirirse, ben ve meleklerim ona on salavat getiririz." (Taberani)

   Hüseyin bin Ali (R.A)'den rivayetle Resulullah (S.A.V) şöyle buyurmuştur:

   "Cimri kimse, yanında anıldığım halde bana salavat getirmeyen kimsedir." (Nesai, İbn Hıbban, Hakim, Tirmizi)

   Ka'b (R.A)'ın şöyle dediği anlatıldı: Kıyamet günü geldiği zaman, Adem (A.S) bakar ki, Muhammed Ümmeti'nden biri cehenneme götürülüyor. Hemen seslenir: “Ya Muhammed!” Resulullah Efendimiz, şöyle buyurur: “Sesini duydum, ey Ebu'l-Beşer, anlat!”  Şöyle anlatır: “Senin ümmetinden biri cehenneme götürülüyor.” Resulullah Efendimiz (S.A.V) hemen onun ardından gider, yetişir. Şöyle buyurur: "Ey Rabbimin melekleri, hele biraz durun." Melekler şöyle derler: "Ya Muhammed, hakkımızda gelen yüce Allah'ın şu emrini okumadın mı?

   "Onlar, yüce Allah'ın kendilerine verdiği emre karşı gelemezler. Aldıkları emri yerine getirirler." (Tahrim; 6)

   bundan sonra şöyle bir ses gelir: “Muhammed'in emrini dinleyin; itaat edin.” Resulullah Efendimiz (S.A.V) onu Mizan'a getirir; ameli tartılır, ama kötülükleri iyiliklerinden ağır gelir.  Bundan sonra, Resulullah Efendimiz (S.A.V)cebinden bir kağıt çıkarır ki, onda, o kimsenin dünyada iken Resulullah (S.A.V)'a okuduğu salavat vardır. Resulullah Efendimiz ((S.A.V) o kağıt parçasını, onun iyilikleri üzerine koyar; iyilik tarafını ağırlaştırır. Bunu gören o kimse sevinir, şöyle der: “Anam babam sana feda olsun sen kimsin?" Resulullah Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurur: “Ben Muhammed (S.A.V)'im.” Hemen o kimse, Resulullah Efendimizin (S.A.V) ayağına kapanır; öper, şöyle der: “Ya Resulallah! O kağıt parçası neydi?” Resulullah Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurur: “O, senin bana dünyada iken okuduğun salavat idi. Ben, onu senin için saklamıştım.” Bunun üzerine, o kimse şöyle der: “Vay benim, Allah katında boşa giderdiğim zamanlara!”  (Kenzü'l-Ahbar adlı eserden alınmıştır.)

      Hz. Ömer (R.A) diyor ki: "Öğrendiğime göre dua yerle gök arasında bir yerde asılı kalır, Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)'e salat-ü selam getirmedikçe onun hiçbir cümlesi göğe yükselmez." (Tirmizi) İbn-i Abbas (R.A)'dan rivayetle Resulullah (S.A.V) şöyle buyurdu: "Bana salat-ü selam getirmeyi kasden unutan kimse cennetin yolunda yanılır." (İbn Mace, Taberani)

     Ahmed bin Hanbel şu hadisi rivayet eder: "Nebi (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)'e bir kez salat getiren kimseye Hak Teala melekleriyle birlikte yetmiş kez salat eder." (Ahmed bin Hanbel)

    Bizim ömrümüz ne kadar çok olsa ve dilimizi de Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in üzerine salavat getirmenin fazileti ile döndürsek yine de tam manasıyla onun menfaatini anlatmamız mümkün değildir. Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in üzerine salavat getirenlere Allah-u Zülcelal ve melekler de salavat getirmektedirler. Bundan kendimizi mahrum etmememiz lazımdır. Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in şefaatini ve yakınlığını isteyen, Allah'ın ve meleklerin rahmetini (merhametini) talep eden Peygamber Efendimiz (S.A.V) 'in üzerine çok salavat getirmelidir.

     Allah-u Zülcelal hepimizi Peygamber Efendimiz (S.A.V) 'in üzerine çokça salavat-ı  şerife getirenlerden eylesin.

    Amin...
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.042


View Profile
Re: Salavatın Fazileti
« Posted on: 01 Mart 2024, 20:03:24 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Salavatın Fazileti rüya tabiri,Salavatın Fazileti mekke canlı, Salavatın Fazileti kabe canlı yayın, Salavatın Fazileti Üç boyutlu kuran oku Salavatın Fazileti kuran ı kerim, Salavatın Fazileti peygamber kıssaları,Salavatın Fazileti ilitam ders soruları, Salavatın Faziletiönlisans arapça,
Logged
04 Mart 2010, 16:07:08
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2010, 16:07:08 »

Esselamu aleykum ; amin ecmain insaAllah..Selametle..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

07 Şubat 2011, 13:07:14
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2011, 13:07:14 »      Bizim ömrümüz ne kadar çok olsa ve dilimizi de Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in üzerine salavat getirmenin fazileti ile döndürsek yine de tam manasıyla onun menfaatini anlatmamız mümkün değildir. Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in üzerine salavat getirenlere ALLAH-u Zülcelal ve melekler de salavat getirmektedirler. Bundan kendimizi mahrum etmememiz lazımdır. Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in şefaatini ve yakınlığını isteyen, ALLAH'ın ve meleklerin rahmetini (merhametini) talep eden Peygamber Efendimiz (S.A.V) 'in üzerine çok salavat getirmelidir.

     ALLAH-u Zülcelal hepimizi Peygamber Efendimiz (S.A.V) 'in üzerine çokça salavat-ı  şerife getirenlerden eylesin.

    Amin...
 


    AMİN..AMİN..AMİN..ALLAH razı olsun hocam..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

03 Ocak 2014, 15:33:41
Zeynep 8D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2.287« Yanıtla #3 : 03 Ocak 2014, 15:33:41 »

Hz. Muhammed Mustafa (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem)’e yakın olmak, hiç şüphe yok ki ne büyük bir kurtuluştur. Mahşerde Ona yakın olmak demek; Cennete yakın, Cehenneme ise uzak olmaktır.
Salavât-ı şerifeye devam etmek, sadece ahirette değil, dünyada da insanı zor durumdan kurtarıp selamete ulaştırır. Kitaplarda bununla alâkalı pek çok ibretli kıssalar vardır.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İlim servetten üstündür. Çünkü serveti sen korursun; oysa ilim seni korur.
03 Ocak 2014, 15:45:13
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #4 : 03 Ocak 2014, 15:45:13 »

Hadis: "Kim benim üzerime 1 salavat getirirse ALLAH onun üzerine 10 salavat getirir. Kim benim üzerime 100 salavat getirirse ALLAH onun iki gözü arasına nifaktan kurtuluş beratı yazar.Ayrıca ateşten kurtulduguna dair bir beraat yazar. Ve kıyamet günü onu şehitlerle beraber cennete iskan eder"
Rabbim bizleri resulüne çokça salat-ü selam getiren kullarından eylesin ve
inşallah Efendimiz'in şefaatine nail olabilmeyi nasip etsin ...

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1] 2 3 4 ... 6   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &
Enes