> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Nassın Uygulanışı > Müctehidde bulunması gereken vasıflar
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Müctehidde bulunması gereken vasıflar  (Okunma Sayısı 1259 defa)
20 Aralık 2010, 16:27:29
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 20 Aralık 2010, 16:27:29 »Müctehitte Bulunması Gereken Şartlar


Müctehitte bulunması gereken şartlar iki açıdan ele alınır:

A- Müctehitte bulunması gereken vasıflar

B- İctihadın gerçekleşmesi için gerekli şartlar.
[84]A. Müctehtdde Bulunması Gereken Vasıflar


Müctehidte bulunması gereken vasıflar altıdır. Üçü hilkattandır: baliğ olması, akil olması,ve tabiî olarak sözün maksadını anlaması. Diğer üç vasıf ise kesbîdir.

1. Fıkıh usûlü alimlerince aklî delil ile bilinen "beraet-i asliye" ve hadîsçilere göre "Ma'fu anh" olarak bilinen hükmü belirlenme­miş meseleleri her iki tarafın farklı bakışlarıyla bilmesi.

2. Ahkâmı ilgilendiren Kur'an âyetlerini ve sünnetteki hadîs­leri bilmesi.

İbn Mübarek'e göre Kur'an'dan en az yüz veya beşyüz ahkâm âyeti, sünnetten binyüz veya daha fazla hadîs bilmesi lazımdır.

Cem'u'l-cevâmî kitabının sahibi et-Takiyyu's-Sübkî ve bir grup alime göre bu şarttan maksat, müctehid şari'in maksatlarını anlayacak kabiliyete sahip olması ve şer'î kaidelerin çoğunu kavra­yıp, uygulamasını rahatça yapabilmesidir.

Cumhura göre şer'î kaideleri maksadın yerine gelecek şekilde bilmesi yeterlidir. Çünkü maksat, ihtiyaç zamanında onlara müra­caat edebilmesi için yerlerini bilmesidir; metinleri ezberlemesi şart değildir. Yanında aradığı vakıayla ilgili nassları bulamayınca vakıa hakkında nassm bulunmadığı, kanısına varacak şekilde kaynakla­rın bulunması yeterlidir.

Gazalî şöyle diyor: "Sünnetle ilgili Sünen-i Ebu Davud, Sünen Beyhakî gibi sahih ahkâm hadîslerini içeren bir kitabın veya sadece ahkâm hadîslerİyle ilgili bir kitabın bulunması, ihtiyaç zamanında müracaat etmesi için yeterlidir."

Râfiî el-Aziz kitabında aynı şeyleri söylemiştir. İbn Arafe ise, Abdulhakk'ın el-Ahkâmu'l-Kübra kitabını örnek olarak göstermiş­tir.

3. Kitab ve sünneti anlayabilecek şekilde, fıkıh usûlü ilmini ve Arapça dili ilimlerini ihtiyaç nisbetinde bilmesi.

Şeyh et-Takiyyu's-Subkî'ye göre müctehid olacakların bütün bu ilimlerde meleke sahibi olmaları ve bu ilimlerde derin bir vukufîyeti haiz bulunmaları şarttır.

et-Tâc es-Subki'ye göre bunları orta derecede bilmesi yeterli­dir. El-Müdevvene(nin sahibi İmam Sened, İmam İbn Arafe ve ho­cası İbn Abdusselam'a göre, meseleyi aramak istediği zaman yerine bakabilecek şekilde bu llimlerden haberdar olması yeterlidir.

el-Barazî şöyle demiştir: "İbn Rüşd'ün zikrettiği müftü sıfatla­rından ictihadın halen var olduğu anlaşılmaktadır." Hocamız İmam İbn Arafe de aynı şeyi savunarak şöyle demiştir: "Talebe Malikî fıkhından Barazî'nin Tehzib kitabını, Arapça ilimierinden el-Cezûliyye kitabını ve Razi'nin fıkıh usûlü gibi bir kitabı ve hadîs ilminden Abdulhak'ın Ahkâmu'l-Kübra kitabını okuyup bilgilerini elde ettiği zaman ictihad malzemesine sahip olmuş olur."

İbn Abdusselam şöyle demiştir: "Zamanımızda ictihad malze­melerini elde etmek, önceki zamana göre daha kolaydır. ALLAH bize hidayeti nasib eylesin; yalnız Resuîullah'ın haber verdiği gibi alim­lerin ölümüyle ilmin insanlardan alınacağı da kaçınılmazdır."

Şeyh Halil de aynı sözleri söyleyerek şu açıklamada bulun­muştur: "Şüphesiz tefsirler tedvin edilmiş, hadîsler cem edilmiştir. Önceden tek bir hadîsi öğrenmek için bir ay mesafe kat ediliyor­du."

İbn Arafe şöyle demiştir: "İbn Abdusselam ictihadın kolaylı­ğından bahsettiği zaman, bazı hocaların şu sözlerini anlatıyordu. İctihad malzemelerini elde etmek için el-Cezûliyye, el-Maallimu'l-Fıkhiyye, ahkâm hadîslerinden Abdulhakk'ın el-Ahkâmu'l-Kübra Arapça dili ve sözlüklerden Zübeydî'nin Muhtasar el-Ayn ve Cevherî'nin es-Sihah ve İbn el-Kattân'ın Nazar kitabını okumak yeter­lidir.  Ahkâm hadîslerinin kritiğini yapabilmek için, zikredilen ilimlerde uzman olmanın şart olmadığı üzere icma hasıl olmuş­tur."

Esnevî, temhîd kitabında el-İmam'ın Mahsul kitabındaki şu sözlerine yer veriyor: "Arap dilinden Kitab ve sünnette varid olan kelimeleri anlamak, gramer olarak cümledeki fail, mef’ûl, izafet ve bunların benzerlerini hiç detayına inmeden anlaması ictîhad için yeterlidir. Bu gerçekten çok az bir miktardır. Fakat bununla birlikte ihtiyaç zamanında ona müracaat edebilme yeteneğine sahip ol­ması lazımdır ve hadisenin vuku bulduğu durumda müracaat ede­ceği muteber bir kitabın yanında bulunması yeterlidir."[85][84] Şeyh Senusi, Nassın Uygulanışı, İnsan Yayınları, İstanbul, 1995: 83-84.

[85] Şeyh Senusi, Nassın Uygulanışı, İnsan Yayınları, İstanbul, 1995: 84-86.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2010, 16:30:58 Gönderen: Hafıza Aişe »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Müctehidde bulunması gereken vasıflar
« Posted on: 09 Aralık 2021, 11:02:59 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Müctehidde bulunması gereken vasıflar rüya tabiri,Müctehidde bulunması gereken vasıflar mekke canlı, Müctehidde bulunması gereken vasıflar kabe canlı yayın, Müctehidde bulunması gereken vasıflar Üç boyutlu kuran oku Müctehidde bulunması gereken vasıflar kuran ı kerim, Müctehidde bulunması gereken vasıflar peygamber kıssaları,Müctehidde bulunması gereken vasıflar ilitam ders soruları, Müctehidde bulunması gereken vasıflarönlisans arapça,
Logged
20 Ekim 2018, 18:29:41
İsra Mirac (Esra)
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 197« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2018, 18:29:41 »

Sorumlu olduğum ders .Paylaşım güzel olmuş teşekkür ederim.Konu itibariyle yeterince zor ,açıklama yaparken bile ağır bir dil kullanılıyor maalesef bu da bizi zorluyor
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &