> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olması  (Okunma Sayısı 1007 defa)
23 Aralık 2009, 16:26:31
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 23 Aralık 2009, 16:26:31 »Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olması


Beyhaki ve îbn-i îshâk Abdullah bin Ma´bed´den, o da bazı ev halkından rivayet eder. Şöyle demiştir: "Kabe´nin gölgesinde gelip" oturması için Abdü´l-Muttalib adına bir minder konulurdu. Ona hürnıeten, evlatlarından hiç biri bu mindere oturmazdı. Peygamber Efendimiz ise, hiç çekinmeden gelir bu minder üzerine otururdu. Amcaları ise, oturmasın diye O´nu çekip uzaklaştırmak isterler, Abdü´l-Muttalib de O´na müdahale etmemelerini söyler, O´nun başını ve sırtını okşar ve: "Benim bu oğlumun şanı çok büyük olacak!" derdi. Derken Abdü´l-Muttalib vefat etti. Bu sırada Peygamberimiz sekiz yaşında idi. Ebû Talib´e, kendisini himayesine alması için vasiyette bulunması üzerine, bundan sonra onun himayesinde oldu.

(Demek ki dedesi Abdü´l-Muttalib´in O´nu himayesi, iki sene sürmüştür.)

Bu noktada Ebû Nuaym´in rivayeti şu farklılığı arzeder: "Bırakın O´nu, bana has olan minder üzerine varsın otursun! Görmüyor musunuz, O´nun halinde bir başkalık var. O, kendi içinde birşeyler hissetmese, gelip oturur mu buraya! Ben eminim ki, bu çocuk, hiç bir arabm ulaşamadığı şan ve şerefe erişecektir"

Mücahid ve Nâfı´ bin Cübeyr´den gelen rivayette ise: "Bırakın O´nu, O bir meleğe arkadaşlık etmektedir" denilmiştir ve bu sıralarda idi ki Müdlic oğullarına mensub bir grup adam gelmiş, Abdü´l-Muttalib´e hitaben: "Bu çocuğu iyi koru, Makam-ı İbrahim´deki ayak izine O´nun ayağı kadar benzeyen bir ayak biz görmedik" demiştir. Yine Abdü´l-Muttalib Ümmü´l-Eymen´e hitaben demiştir ki: "O´nu gözün gibi koruyacaksın! Baksana ehl-i kitap, benim bu oğlumun şu ümmetin peygamberi olacağını söylemektedirler."

Ebû Nuaym, Vâkıdî´den, o da şeyhlerinden rivayet eder. demişler ki: "Abdü´l-Müttalib bir gün Kabe yanında idi. Yanında Necran üskufu (papazı) vardı. Papaz onun tanıdığı ve arkadaşı idi. Konuşurlarken kendisine dedi ki: "Bizler ismail oğullarından gelecek olan bir peygamberin bazı niteliklerini okumuşuz. O, bu şehirde doğacak, şöyle şöyle sıfatları bulunacak." Derken Peygamberimiz oraya çıkageldi. Necran Üskufu, O´nun gözlerine, arkasına ve ayaklarına dikkatle baktı ve kendisini gözden geçirdi. Derhal dedi ki: "O, işte budur! Bu çocuk, senin neyin oluyor?" O: "Oğlum" dedi. Üsküf: "O´nun babası hayatta olmayacak" dedi. Abdü´l-Muttalib: "O, oğlumun oğludur, O´nun babası, anası kendisine hamile iken vefat etmiştir." Üsküf: "Doğru söylüyorsun" dedi. Abdü´l-Muttalib, oğullarına hitaben: "O´nu iyi koruyunuz, görmüyor musunuz O´nun hakkında ne söyleniyor!" diye emir verdi."

Burada, bir de Seyf bin Zi Yezen´in babası ile ilgili bir rivayet bulunmaktadır. îran Kisrâsı´mn yardımı ile Yusuf bin Zi Yezen Habeşistan´ı emri altına almış ve bu başarısından dolayı Kisrâ´nm emriyle Yemen´e vali olmuştu. Bu olay, Peygamberimiz´in doğumundan iki sene sonra olmuştu. Bu sırada çeşitli arap heyetleri Yusuf u tebrike giderler. Kureyş´i temsilen giden heyetin başında da Abdü´l-Muttalib vardır. Yusuf kendisine demiştir ki: Ey Abdü´l-Muttalib! Bildiklerim arasından sana önemli bir sır, söylemek istiyorum. Başkası olsaydı, bu sırrı asla söylemezdim. Fakat baktım ki sen de aynı madendensin. Bunun için sana söylüyorum. Bu önemli sır, Allah´ın O´na izin vermesine kadar saklı kalsın.

Şöyle ki: Benim bildiğime ve okuduğuma göre, bir büyük hayır var! Fakat yine aynı büyüklükte bir şer de var. Hayatın da, vefatın da şerefi bunda bulunmaktadır. Bu, herkese şamil bir şey, fakat senin ailene de özellik arzeden bir şey!" Abdü´l-Muttalib derhal: "Bu nedir?" diye sordu. Yusuf da dedi ki: "Mekke vadisinde bir çocuk doğacak, O´nun iki omuzu arasında bir beni olacak. Önderlik kendisinin olacak, sizler O´nun sayesinde başkanlığı ele alacaksınız. Şimdi tam onun doğumu zamanıdır, belki de doğmuş bulunmaktadır, ismi Muhammed olacak, babası ve anası vefat etmiş olacak. O´nu önce dedesi, sonra amcası himayesine alacak. Allah O´nu, açıkça elçi gönderecek. Bizlerden de ona nice yardımcılar olacak. Dostları onunla şerefe, düşmanları da zillete erecek. Büyük fetihler olacak. O, Rahmân´a ibâdet edecek, şeytanın burnunu kıracak. Ateşi söndürecek, putları kıracak. O´nun sözü hakem olacak, hükmü sırf adalet olacak, iyiyi emredip kötüyü yasaklayacak ve ortadan kaldıracak. Örtüsüne bürünmüş Kabe´ye yemin ederim ki, sen O´nun dedesisin, ey Abdü´l-Muttalib! Bunda hiç bir yalan ve hilaf yok. Sen, buna dâir daha önce bir şey hissettin mi?" Abdü´l-Muttalib: "Evet" dedi ve ilave etti: "Ey hükümdar, benim bir oğlum vardı, onu çok seviyordum ve canım gibi koruyordum. Büyüyünce kendisini kavmimin en şerefli ailesinden Vehb´in kızı Amine ile evlendirdim. Bir oğlanları oldu. Ben de kendisine Muhammed adını koydum. Sonra babası ve anası öldüler. Şimdi O´nu kendi himayeme almış bulunuyorum. Sonra da amcası O´nu himaye edecek." Yusuf bin Zi Yezen: "Ey Abdü´l-Müttalib, benim sana söylediklerim, aynen senin bana söylediklerindir. O´nu iyi koruyun. Bilhassa yahudilerden çok iyi sakının. Gerçi yüce Allah, O´nu onlardan ve diğer serlerden koruyacaktır. Fakat gene de sizler, koruma vazifenizi, büyük bir dikkat ve titizlikle yapmaya çalışınız. Eğer ben, O´nun Peygamberlik zamanına sağ çıkarsam, şüphesiz emrimdeki askerler ve diğer imkanlarla O´nun yardımına koşarım. Hattâ Medine´ye yerleşirim. Zira ben, konuşan kitapta ve geçerli ilimde Medine´nin O´nun müstahkem kalesi olacağına dair bilgi bulmaktayım. Bu bilgiler arasında, Medine halkının da kendisine yardımcı olacaklarım, ve O´nun kabrinin dahi orada olacağını görmekteyim."

Vâkıdî ve Ebû Nuaym, Ka´b bin Mâlik´in oğlu Abdullah´tan şöyle rivayet ederler: O demiştir ki: "Kavmimden bazı üstadlar bana dediler ki: "Bizler umre için Mekke´ye gitmiştik. O zaman Abdü´l-Müttalib de hayatta idi. Bizim yanımızda Teym yahudilerinden biri vardı. Bize arkadaşlık ediyor ve ticarette bulunuyordu. Bu adam, Abdü´l-Müttalib´i gördüğü zaman ona dedi ki: "Bizler, kitabımızda okuduk ki, bu adamın neslinden bir peygamber gelecek, biz yahudileri ve kendi kavminden nicelerini öldürecek."

İbn-i Sa´d´ın Ebû Hâzım´dan rivayeti de şöyledir: "Peygamber Efendimiz henüz beş yaşlarında iken Mekke´ye bir kâhin gelmişti. Peygamberimiz´i ve Abdü´l-Müttalib´i dikkatle süzdükten sonra hemen dedi ki: "Ey Kureyş topluluğu! Derhal bu çocuğu öldürünüz! Çünkü bu, sizden pek çok kimseyi öldürecek ve sizi parça parça dağıtacak." Kâhinin bu çağrısından sonra Kureyş, hep Peygamberimiz´in hâl ve işinden korkar olmuştur." [49]


[49] Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 1/146-148.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olması
« Posted on: 20 Haziran 2021, 18:25:21 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olması rüya tabiri,Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olması mekke canlı, Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olması kabe canlı yayın, Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olması Üç boyutlu kuran oku Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olması kuran ı kerim, Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olması peygamber kıssaları,Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olması ilitam ders soruları, Abdül-Muttalibin, Torunu Muhammed'in Kıymetini Çok İyi Takdir Etmiş Olmasıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &