๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Mezhep İmamları => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 09 Aralık 2007, 20:07:49Konu Başlığı: Ahmed b. Hanbel' in Hadiscilik Yönü
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 09 Aralık 2007, 20:07:49
  İbn Hanbel 40 yaşına kadar hadis öğrenmek ve ilmini artırmak için çalışmış, Irak, Hicaz ve Yemen arasında ilim seyahatlerinde bulunmuştur. Fakat bu süre içinde hadis rivayet etmekten veya ders vermekten kaçınmıştır. O, Hz. Peygamber'in peygamberlik çağı olan 40 yaşında hadis rivayetine ve ders vermeye başladığı zaman ilminin en yüksek derecesine ulaşmış ve akranları arasında temayüz etmişti. Şeyhi Abdurrezzâk İbn Hemmâm (ö. 211/826) O'nu diğer hadisçilerle karşılaştırarak şöyle demiştir:

   "Bize en kudretli hâfız eş-Şazkunî geldi, hadis ricâlini çok iyi bilen Yahya b. Maîn geldi, fakat bunların hepsini kendi şahsında toplayan Ahmed b. Hanbel gibi bir İmam daha gelmedi (İbnü'l-Cevzî, el-Menâkıb, s. 69).

    Ahmed b. Hanbel te'lif ettiği Müsned adlı hadis eseriyle şöhret bulmuştur. Müsned; üçüncü hicret asrında ortaya çıkan ve hadisleri, diğer hadis eserlerinden farklı bir şekilde tâsnife tabi tutan kitaplardır. Sünen, musannef ve câmi' adı verilen hadis kaynaklarında tasnif, "konulara göre" yapılırken, müsnedlerde, hadislerin konuları dikkate alınmamış, fakat kitaba alınacak hadisler ya onları rivayet eden sahabî veya sahabîden sonraki râvilerden birinin ismi altında biraraya getirilmiştir. Meselâ; Ebû Hureyre'nin Hz. Peygamber'den rivayet ettiği hadisler, konuları dikkate alınmaksızın, Ebû Hureyre ismi altında biraraya getirilerek bir kitap içinde çeşitli sahabîlerin hadislerinden oluşan bir mecmua te'lif edilmiştir. Müsned'in kelime anlamı "isnad edilmiş" demektir.

   İşte İbn Hanbel'in Müsned'i de, diğer müsnedler gibi sahabe adlarına göre tasnif edilmiş, ve her sahabenin rivâyet ettiği hadis, konusu ne olursa olsun kendi ismi altında toplanmıştır. Ebû Bekir es-Sıddîk'ın müsnediyle başlayan eserde sırasıyla Hulefâ-i Râşidîn ve diğer sahabelerin müsnedleri bunu izlemiştir.

   Ahmed b. Hanbel, Müsned'ini topladığı 700 binin üzerindeki hadisler arasında seçtikleriyle meydana getirmiştir. Müsned'de tekrarlarıyla birlik te 40 bin, tekrarlar dışında yaklaşık 30 bin kadar hadis yer alır (el-Medînî, Hasâisu'l-Milsned (Ahmed Muhammed Şakir tarafından Müsned mukaddimesinde nakledilmiştir), I, 23; es-Suyûtî, Tedrîbu'r-Râvî, Mısır 1379, s. 101). Müsned'in bütün sahih hadisleri içine aldığı söylenemez. Hatta Sahîhayn'da hadisleri bulunan 200 kadar sahabenin Müsned'te yer almadığı ileri sürülmüştür (es-Süyûlî, a.g.e., s. 101).

     Müsned, Ahmed b. Hanbel'in hayatında iki oğlu Salih ve Abdullah ile, kardeşinin oğlu Hanbel tarafından Ahmed'ten işitilmiş ve rivayet edilmiştir. Ancak asıl nüshaya Abdullah'ın başkalarından işittiği bazı hadislerle, nüshayı Abdullah'tan rivayet eden Ebû Bekir el-Kati'î'nin bazı hadisleri de ilâve edilmiştir. Ancak bunların sayısı bütünü etkilemeyecek kadar azdır (el Medînî, a.g.e., I, 21; es-Suyûtî, a.g.e., s. 101). Sonuç olarak İbn Hanbel'in Müsned'i müslümanlar arasında büyük itibar görmüştür. O'nun kaleme aldığı Kitabü'l-İlel ve Ma'rifeti'r


Konu Başlığı: Ynt: Ahmed b. Hanbel' in Hadiscilik Yönü
Gönderen: Ceren üzerinde 20 Temmuz 2015, 21:03:08
Esselamu aleykum.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Ahmed bin Hanbeli hadis yönünde çalışmış,ilim seyahatlerinde bulunmuştur.


Konu Başlığı: Ynt: Ahmed b. Hanbel' in Hadiscilik Yönü
Gönderen: Sefil üzerinde 20 Temmuz 2015, 22:43:26
Ve aleykum selam; Maşaallah mübarek ilim noktasında bir derya okyanus ve cenabı hak bu ilim deryalarından istifade edip yollarından gitmeyi bizlere nasip etsin.

Allah razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Ahmed b. Hanbel' in Hadiscilik Yönü
Gönderen: Mehmed. üzerinde 21 Temmuz 2015, 06:41:34
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah , Müsned'in sahabilere göre sınıflandırılması güzel bir şey. Rabbim (celle celalühü) okumayı nasib eylesin .


Konu Başlığı: Ynt: Ahmed b. Hanbel' in Hadiscilik Yönü
Gönderen: İkraNuR üzerinde 21 Temmuz 2015, 12:53:24
ve aleykümüsselam ve rahmetullah ve berekatuh.
Paylaşım için Rabbim razı olsun.Rabbim inşallah bizleri ilim deryalarının yolundan gitmeyi nasip etsin.


Konu Başlığı: Ynt: Ahmed b. Hanbel' in Hadiscilik Yönü
Gönderen: Rüveyha üzerinde 13 Nisan 2016, 10:06:01
Ve aleykumusselam.Mevlam Ahmed bin Hambelden razı olsun İnşaAllah..Binlerce hadisi toplayıp bu zamana kadar gelemesine vesile olmuş..Mevlam makamını âli kılsın İnşaAllah.Rabbim razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Ahmed b. Hanbel' in Hadiscilik Yönü
Gönderen: Ceren üzerinde 13 Nisan 2016, 12:09:15
Aleykumselam.Ahmed bin Hanbel Hanbeli mezhebinin kurucusudur.Ve pmrunu ilim fikih ve hadisler ogrenmek icin harcamis ve islamiyete hizmet etmistir.Rabbim razi olsun bilgiler den kardeşim....


Konu Başlığı: Ynt: Ahmed b. Hanbel' in Hadiscilik Yönü
Gönderen: Sevgi. üzerinde 14 Mayıs 2021, 03:30:16
Esselamü aleyküm. Rabb'im ilmimizi artırsın ve ilimle amel edebilmeyi nasip etsin inşaAllah


Konu Başlığı: Ynt: Ahmed b. Hanbel' in Hadiscilik Yönü
Gönderen: ElAziz23 üzerinde 16 Mayıs 2021, 18:47:07
Hanbeli mezhebine ait ilmihal ya da fıkıh kitaplarını nereden bulabilirim.


Konu Başlığı: Ynt: Ahmed b. Hanbel' in Hadiscilik Yönü
Gönderen: ღ۩Bilgin۩ღ üzerinde 17 Mayıs 2021, 10:45:39
Hanbeli mezhebine ait ilmihal ya da fıkıh kitaplarını nereden bulabilirim.

sitemizde forum bölümünde kategori isimleri mevcut incelemeniz gerekli ama vardır.