> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuranda İnsan Psikolojisi >  Gayri Müslimlerden Yardım İstemek
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gayri Müslimlerden Yardım İstemek  (Okunma Sayısı 1554 defa)
12 Şubat 2011, 17:50:25
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 12 Şubat 2011, 17:50:25 » 
Gayr-i Müslimlerden Yardım İstemek

 Gayr-i müslimlerle yardımlaşma meselesini iki grupta mütalâa etmek gerekir. Birincisi doğrudan dinle alâkalı olma­yan tıp, san'at, ziraat, ticaret ve benzeri gibi sahalarda yardım­laşma, ikincisi savaş ve benzeri durumlarda yardımlaşma.
 
a- Müsbet İlimler Alanında Yardımlaşma.

 Müslümanların her hususta kendi aralarındaki gelişme­lerle iktifa etmeleri daha uygun olmakla birlikte dinî ilgilendir­meyen müsbet ilim, san'at, ticaret ve ziraat gibi sahalarda ve insanlığın yararına olan başka konularda müslüman olmayan­larla yardımlaşmalarında da bir beis yoktur.

İnsanlığın ortak tecrübesi olan müsbet bilimin dinî ve milliyeti yoktur. O beynelmileldir. Dolayısıyla müslümanlar, kendilerinde olmayan her türlü ilmî tecrübeyi ve bilimsel haki­katleri başkalarından alıp öğrenebilirler. Peygamber (s.a.v), “Hikmetli söz (ilim) mü'minin yitiğidir. Onu nerede bulursa alır, zira mü'min ona başkalarından daha lâyıktır. [286] buyurmuşlardır.

Bu hadis müslümanların kendilerinde bulunmayan her türlü bilimsel tecrübeyi başkalarından alabileceklerine apaçık bir delildir. Nitekim bu mesele, âlimler arasında üzerinde ihtilâf edilmeyen konulardan biridir.

Çağdaş müfessirlerden Muhammed Abduh Mücâdele su­resi 22. ayetini tefsir ederken bu konuda şunları kaydeder: “Dinde menedİlen dostluk dinî küçük düşürme, dindarlara ezi­yet etme ve masahatlarını zâyî etme gibi durumlarda söz konu­sudur. Bunun dışında dünyevî muamelelerin ticaret, ziraat ve benzeri gibi çeşitli şekillerinde olursa bu yasaklamanın kapsa­mına girmez. Çünkü bu muamele Allah'a ve Resulüne karşı hudud koyma yarışına giren yani, Allah'a ve Resulüne düşman­lık ve dinîne mukavemet anlamına gelmez.”[287]

 b- Savaş Ve Benzeri Konularda Gayr-i Müslimlerle Yardımlaşmak

 Alimler savaşta kâfirlerden yardım istemenin caiz olup olmadığı hususunda ihtilafa düşerek iki ayrı görüşe sahip ol­muşlardır: [288]

 ba- Mâlîkilerin Görüşü:

 Mâlikîler, “Mü'minler, mü'minleri bırakıp da kâfirleri veli edinmesin. Kim böyle yaparsa Allah'la ilişkisi kesilmiş olur.”[289] âyetinin zahiri ile amel ederek savaşta kâfirlerden yardım istemenin caiz olmadığı görüşüne sahip olmuşlardır.

Bunlar ayrıca İbn Abbas (r.a)'dan rivayet edilen “Peygamber Ahzab günü harbe çıktığında Ubâde İbn Samit:

“Ya Resulallah benim Yahudilerden beşyüz adamım var. Onla­rın benimle birlikte harbe çıkacakları görüşündeyim. Haydi düşmana karşı onlardan yardım iste.” dedi. Resulüllah da onun bu teklifini reddetti.” şeklindeki hadis ile istidlal etmişlerdir.

Mâlikiler aynı şekilde Hz. Aişe'nin rivayet ettiği “Müşriklerden atılgan ve savaş bilen bir adam bedir savaşına gitmeye hazırlanan Resulullah'a gelerek kendisiyle birlikte ka­firlerle savaşmak için izin istedi. Resulüllah ona, “Geri dön, ben asla bir müşrikten yardım istemem” buyurdu” şeklindeki hadisle istidlal ederler.[290]

 bb- Cümhûr-u Ülemânın Görüşü

 Şâfıî, Hanbelî ve Hanelilerin de dahil olduğu cumhûr-u ulemâ ise, iki şartla savaşta kafirlerden yardım istemek caizdir demişlerdir:

1- Kâfirlerin yardımına ihtiyaç duyulması

2- Kâfirlere güvenilmesi

Bunlar Resulüllah (s.a.v)'in fiilî sünneti ile istidlal eder­ler. Nitekim Peygamber (s.a.v) Kaynuka Yahûdîlerinden yar­dım almış ve savaş sonunda da ganimet malları taksim edilirken müslüman savaşçılara verdiği paylar gibi onlara da pay vermiş­tir.

Keza Resulüllah (s.a.v), Havâzin kabilesiyle savaşa gide­ceği zaman (Yahûdî) Safvan İbn Ümeyye'den yardım almıştır ki bu da kâfirlerden yardım istemenin caiz olduğuna delalet eder.

Cumhur, Maîîkîlerin delillerini, Resûlüllah'ın fiilî ve amelî sünnetiyle neshedildiğini söyleyerek reddederler.

Cumhur-u ulemadan bazıları: “Malîkîlerin ileri sürdüğü deliller; yapılan yardım tekliflerine ihtiyacın olmaması veya Peygamber (s.a.v) onlardan yana emin olmadığı için, kendileri­ne güvenilmemesi haline hamledilir.” demişlerdir.

Bu suretle kâfirlerden yardım istemeyi meneden delil­lerle izin veren delillerin arasını cemetmek mümkün olur.

Buna göre söz konusu âyet ve hadislerde neshten söz et­meye gerek kalmaz. Dolayısıyla ihtiyaç ve güven duyulması halinde savaşta kâfirlerden yardım almanın caiz, aksihalde caiz olmadığı görüşü ağırlık kazanmış olur.[291]

Bütün açıklamalardan da anlaşılacağı üzere İslam'da, ha­ram ve günahta yardımlaşma mü'minlerin kendi aralarmda nasıl yasak ise, Allah'ın yapılmasını istediği bir fiili terketme ya da işlememe noktasında kâfirlerle yardımlaşma da aynen yasaktır. Zira bu, Allah'ın sınırını tayin ettiği hususlarda ileri gitmek ve haddi aşmaktır. İşte tüm bu sayılanlardan uzak kalmak, isteni­lenleri yapmak, yasaklananları bırakmak ve kendilerinden emin olmak şartıyla maslahatlarını ilgilendiren konularda müslümanların başkaları ile yardımlaşması caizdir. Bu sanat, ziraat, ticaret ve müsbet bilimin kapsamına giren alanlarda ola­bileceği gibi savaş ve barış konularında da olabilir.[292]


[286] Tirmizi, Sünen, V/49; İbn Mace, Sünen, 11/1395.

[287] M. Reşid Rıza, Tefsîru'l-Kur'âni'l-Hakîm, (Tefsîru'l-Menâr), III/278.

[288] Mikdat Öccü, Kur’an’da Veli Ve Velayet, Suffe Yayınları, İstanbul, Ocak 1997: 126-127.

[289] A1-i İmran: 3/28.

[290] Sâbûnî, a.g.e. 2/333. Mikdat Öccü, Kur’an’da Veli Ve Velayet, Suffe Yayınları, İstanbul, Ocak 1997: 127-128.

[291] Sâbûnî, a.g.e. 2/333.

[292] Mikdat Öccü, Kur’an’da Veli Ve Velayet, Suffe Yayınları, İstanbul, Ocak 1997: 128-129.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Gayri Müslimlerden Yardım İstemek
« Posted on: 19 Haziran 2021, 00:46:49 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gayri Müslimlerden Yardım İstemek rüya tabiri, Gayri Müslimlerden Yardım İstemek mekke canlı, Gayri Müslimlerden Yardım İstemek kabe canlı yayın, Gayri Müslimlerden Yardım İstemek Üç boyutlu kuran oku Gayri Müslimlerden Yardım İstemek kuran ı kerim, Gayri Müslimlerden Yardım İstemek peygamber kıssaları, Gayri Müslimlerden Yardım İstemek ilitam ders soruları, Gayri Müslimlerden Yardım İstemekönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &