> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Kitabüz-Zühd > Umeyr B. Habıb B. Humase ve bazılarının zühdü ile ilgili haberler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Umeyr B. Habıb B. Humase ve bazılarının zühdü ile ilgili haberler  (Okunma Sayısı 517 defa)
07 Haziran 2011, 16:13:03
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 07 Haziran 2011, 16:13:03 »Umeyr B. Habıb B. Humase (Ra) Ve Bazılarının Zühdü İle İlgili Haberler


1028. Ca'fer el-Hatmî'den dedesi Umeyr b. Habib'in oğullarına şöyle tavsiyede bulunduğu rivayet edilmiştir: "Oğullanın! Aman aptallarla düşüp kalkmaktan kaçının. Zira onlarla düşüp kalkmak bir hastalıktır. Kim aptalı akıllı gibi görse bile onun o haline bak­masın. Aptalın getireceği az bir şey yüzünden ondan uzaklaşma­yan, çoğu ile uzaklaşmak zorunda kalır. Hoşlanmadığı şeylere sabreden kişi,  sevdiğini  elde eder.  Sizden biriniz insanlara ma'rûfu emretmek münkerden de sakındırmak isterse, kendini sabra hazırlasın ve sevabını Allahtan umsun. Zira kim Allah'ın se­vabına itimad ederse eziyetlerin sıkıntısını hissetmez.

 

1029. Saîd b. Müseyyeb'ten şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Biz Sa'd'm yanında idik. Bir müddet sustuktan sonra şöyle dedi: 'Şu sustuğun sırada söylediğim Nil ve Fırat'ın suladığından daha hayırlıdır* Kendisine, 'Ne dedin? denilince: o: 'Sübhânallâh ve'l-hamdu lillâhi ve lâ ilahe üla'llâhu va'llâh ekber dedim dedi."

 

1030. İbn Şihâb'tan Sa'd b. Ebî Vakkâs (ra)'ın ölüm döşeğinde iken kendi yün cübbesini istediği ve 'Beni onunla kefenleyin, zira ben Bedir'de müşriklerle karşılaştığımda üzerimde o vardı ve ben onu bugün için sakladım' dediği rivayet edilmiştir.

 

1031. Ubâde b. Sâmit ve Ka'b'ın şöyle dedikleri rivayet edil­miştir: "İnsanlar haşrolundukları vakit, bir münâdî şöyle bağırır: 'Bugün ayrılış günüdür. Nerede böğürleri, yataklarından uzakla­şanlar? Nerede Allah'ı ayakta oturarak ve yattıkları yerden zikre­denler?"'

Râvî diyor ki: "(O sırada) cehennemden bir boyun çıkar ve şöy­le der: 'Ben üç kişiyi (yutmakla) emrolundum. Allah ile beraber başka bir ilâh daha tanıyanı, her inatçı zorbayı ve her haksız had­di aşanı. Ben şüphesiz, babayı oğuldan, oğulu babadan ayırdeder, tanırım.' (Râvî devamla): "Fakir müslümanlarm da cennete götü­rülmeleri emredilir de onlar alıkonulurlar. Bunun üzerine şöyle derler: 'Bizi alıkoyuyorsunuz, ama bizler ne mal sahibi idik ve ne de idareci?!!'"

 

1032. Seleme b. Nubeyt'in şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Babam[75] dedem ve amcam Resûlullah (sav) ile beraberdiler. Ba­bam bana Arafat gecesi Resûlullah'ı, kırmızı bir deve üzerinde hi­tap ederken gördüğünü haber verdi." Seleme devamla: "Babam ba­na sahur vakti kılınacak namazı tavsiye etti. Ben de, 'Babacığım! Ben buna güç yetiremem' dediğimde, 'O zaman sabah namazından önceki iki rekata müdavim ol, onlan asla terketme, fitnede de ta­raf olma'dedi."

 

1033. Ebû Hureyre (ra)'den şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Ca'fer b. Ebî Tâlib, miskinleri sever, onlarla oturur ve onlarla sohbet ederdi.  Bu yüzden Resûlullah onun künyesini Ebû'l-mesâkîn koymuştu.[76]          -      ,.

 

1034. Süfyân'dan, Hişâm b. Urve'ye İbnü'l-Münkedir'in şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Şayet İbnü'z-Zübeyr'i namaz kılarken görseydiniz onu, rüzgarın salladığı bir dal gibi görürdünüz. Mancı­nıklar sağa sola düşerdi de o hiç buna aldırmazdı."

 

1035. Abdurrezzâk'tan rivayet edildiğine göre, Mekkeliler şöy­le derler: "İbn Cüreyc, namazı Atâ'dan, o İbnü'z-Zübeyr'den, o Ebû Bekir'den, Ebû Bekir ise Resûlullah (sav)'dan almıştır." Abdurrez-zâk İbn Cüreyc'den daha güzel namaz kılan birisine rastlamadığı­nı söylüyor.

 

1036. İbn Amr Ebû'l-Vezza, Ebû Bürde el-Eslemî'nin şöyle de­diğini haber vermiştir: "Şayet bir adam evinde para dağıtsa, bir diğeri de Allah'ı zikretse, zikreden daha üstün olurdu."

 

1037. Abdullah b. Ahmed b. Hanbel, babasının ölümünü an­mış ve "0, bir dirhemden daha az birşeyler bırakmıştır ve onları da yalancı çıktığını zannettiğim bir yeminime kefaret olarak verin demiştir" diye nakletmiştir.                              '                      —

 

1038.  Muâvıye b. Kurre'den rivayet edildiğine göre, babası yatsı namazını kıldığı vakit, oğullarına şöyle dermiş: "Yavrularım! Haydi uyuyun. Belki Allah sizleri geceleyin hayırla rızıklandınr (hayırlı evlatlar nasib eder)."[75] Babası, Nubeyt b. Şureyt'tir.

[76] Tirmizî 66; îbn Mâce 4125

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Umeyr B. Habıb B. Humase ve bazılarının zühdü ile ilgili haberler
« Posted on: 25 Eylül 2021, 01:31:33 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Umeyr B. Habıb B. Humase ve bazılarının zühdü ile ilgili haberler rüya tabiri,Umeyr B. Habıb B. Humase ve bazılarının zühdü ile ilgili haberler mekke canlı, Umeyr B. Habıb B. Humase ve bazılarının zühdü ile ilgili haberler kabe canlı yayın, Umeyr B. Habıb B. Humase ve bazılarının zühdü ile ilgili haberler Üç boyutlu kuran oku Umeyr B. Habıb B. Humase ve bazılarının zühdü ile ilgili haberler kuran ı kerim, Umeyr B. Habıb B. Humase ve bazılarının zühdü ile ilgili haberler peygamber kıssaları,Umeyr B. Habıb B. Humase ve bazılarının zühdü ile ilgili haberler ilitam ders soruları, Umeyr B. Habıb B. Humase ve bazılarının zühdü ile ilgili haberlerönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &