> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Kitabüz-Zühd > Tavus B. Keysanın zuhdu ile ilgili haberler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tavus B. Keysanın zuhdu ile ilgili haberler  (Okunma Sayısı 617 defa)
07 Haziran 2011, 15:45:39
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 07 Haziran 2011, 15:45:39 »Tavus B. Keysan'ın Zuhdu İle İlgili Haberler2205. Nu'mân b. Zübeyr'in rivayet ettiğine göre Muhammed b. Yusuf veya vali Eyyub b. Yahya birisine yediyüz veya beşyüz di­nar para vererek "Bunu Tâvus'a götür, eğer alırsa sana mükâfaat var'" der. Adam parayı Tâvus'a götürür ve valinin kendisine gön­derdiğini bildirir. Tavus, "Benim ihtiyacım yoktur" diyerek reddeder. Adam para kesesini evinin bacasına atar ve döner. Valiye aldı­ğını söyler. Bir müddet geçtikten sonra Tavus valinin hoşlanmadı­ğı bir iş tutar; yine bir adam göndererek verdiği parayı geri istetir. Tavus parayı almadığını söyler. Adam bunu valiye iletince kendi­siyle para gönderdiği adamı, çağırtır. Adam, Tâvus'a gider, "Ben sana para getirmiştim" der. Tavus, ona "Senden birşey aldım mı?" diye sorar. Adam "Hayır" der. "Peki nereye koyduğunu biliyor mu­sun?" diye sorar. Adam bacaya koyduğunu söyler. "Öyleyse koydu­ğun yere bak" der. Adam elini uzatır bir de ne görsün kese yerinde duruyor ve örümcekler üzerine ağ örmüş. Keseyi alıp tekrar valiye götürür.

 

2206. Abdullah b. Bişr'in bildirdiğine göre Tâvus'un camiye giderken iki yolu vardı. Birisi çarşıdan, diğeri başka bir yerden ge­çerdi. Çarşıdan geçerken pişmiş kelleleri görür ve (cehennemde in­sanların halini andırdığı için) o gece yemek yiyemezdi.

 

2207.  Saîd, Tâvus'un dua ederken "Yâ Rabbi! Bana mal ve evlat verme" dediğini nakleder.

 

2208. İbn Yemân'm Mis'ar'dan, onun da birisinden bildirdi­ğine göre Tavus, seher vakti bir adama gider ve daha yeni yattığı­nı söyler. O da "Şimdiye kadar seher vakti kimsenin yattığını gör­medim" der.

 

2209. İbn   Uyeyne'nin   verdiği   habere   göre   Ömer   b. Abdulazîz, Tâvus'a "Bir ihtiyacın varsa halifeye (Süleyman b. Ab-dilmelik) bildir" der. O da övüne övüne "Ona ihtiyacım yok" der.

 

2210. Süfyân birisi kanalıyla, Tâvus'un dua ederken "Alla-hım! Bana iman ve amel ver, mal ve evlat verme" diye dua ettiğini söyler.

 

2211. Abdullah b. Muhammed et-Teymî, birisinden naklen Tâvus'un şöyle dediğini anlatır: "Birgün Kabe'de iken Haccâc, bi­raz bedevîlik olan bir adama uğradı ve 'Nereden geldin?' diye sor­du. Adam, Yemen'den geldiğini söyledi. Muhammed b. Yusuf (Ye­men valisi ve Haccâc'm da kardeşidir) 'Nasıl birisi?' dedi. Adam İri cüsseli bir adam' diye cevap verdi. Haccâc, 'Sana şeklini sormuyo­rum ben, onun idare tarzını soruyorum' dedi. Adam, 'Son derece zâlim ve gaddar biri' dedi. Haccâc, 'Sen onun benim kardeşim oldu­ğunu biliyor musun?' dedi. Adam, 'Kardeşin de sana çekmiş, Allah bize sabır versin' dedi.   Tavus der ki: 'Beni sevindiren böylesi bir manzara ile karşılaşmamışımdır.' Haccâc adama bir şey de yapma­dı."

 

2212. Abdurrezzâk'm babasından rivayet ettiğine göre; so­ğuk ve bulutlu bir kış sabahında yemen valisi Muhammed b.Yusuf veya Eyyûb b. Yahya, Tâvus'un yanına gelir, onu secde halinde gö­rür, emreder üstüne bir kaftan atılır. Namazını bitirinceye kadar başım kaldırmaz. Selâm verince bir de bakar ki üzerinde bir k*.f tan var. Sonra bir tarafa bırakarak evine gider.

 

2213. Ma'mer'in verdiği habere göre Tavus hasta olan bir ar­kadaşına bakar ve o yıl hac ibadetini kaçırır.

 

2214. Şemmetu'l-Akkî'nin rivayetine göre Tavus bir defasın­da kendisine şöyle der: "Yatsı namazını kıldıktan sonra üç rek'at namaz kıl ve devlet ricalinin yemeğini yeme."

 

2215. Leys, Tâvus'un şöyle dediğini nakleder: "Esas iyilerin haccı, uzun mesafeler katederek göç edenlerin hacadır."

 

2216. Dâvûd b. İbrahim'in haber verdiğine göre hac yolunda bir gece bir aslan kafilenin önünü keser ve sabaha kadar yatmaz­lar, seher vakti herkes yatar, Tavus ise kalkıp namaz kılar; kendi­sine 'Akşamdan beri yoruldun biraz yatsana' denir. O da 'Kim se­herde uyur?' diye karşılık verir."

 

2217. İbn Ebî Revvâd'm rivayet ettiğine göre, Tavus bazı ar­kadaşlarıyla ikindi namazını kıldıktan sonra ksbleye döner ve ko­nuşmadan hep dua ederlerdi.

 

2218. İbn Cüreyc'in naklettiğine göre Atâ (b. Ebî Rebâh) yaş­lanınca ve zayıflayınca dahi bir rek'atta Bakara sûresinden ikiyüz âyet okurdu.

 

2219. Amr b. Verd, Atâ'nm şöyle dediğini nakleder: "Eğer gücünüz yetiyorsa Arafat'ta akşam üzeri nefsinizle başbaşa kalı­nız."

 

2220. Muhammed b. Vâsi* şöyle bir haber işittiğini nakleder: "Ateşte yanan bazılarına hani sen emr-i bi'1-ma'rûf ve nehy-i ani'l-münker yapıyordun" diye sorarlar. O da: "Evet ben ma'rûfu emre­der fakat yapmazdım, münkeri nehyeder fakat kendim işlerdim" der.

 

2221. Mansûr b. Zâzân da duyduğu şu haberi nakleder: "Ce­hennem ehlini kokusuyla daha da rahatsız edenler olacaktır. Ken­disine, 'Azabımız bize yetmiyormuş gibi, bir de senin kötü kokun bize azap veriyor. Sen ne yaptın ki böyle pis kokuyorsun?' diye so­rarlar. O da: 'Ben âlimdim fakat ilmimden başkalarını faydalan­dırmadım' der."

 

2222. İmran el-Kasîr şöyle der: "İşittiğime göre cehennemde öyle bir vadi var ki cehennem bile günde dörtyüz kere oranın kor­kusundan Allah'a sığınır. Bu vadi riyakar kurrâlar için hazırlan­mıştır.

 

2223. Mücâhid'in rivayet ettiği bir habere göre kulun ateşe gitmesi emredilir.

 

2224. Rivayete göre Mücâhid, 'Dünyadan da nasibini unut­ma'[30] âyetini, 'Âhiretin için dünyada amel ederek ondan nasibini al" diye tefsir etmiştir.

 

2225.  Leys, Mücâhid'in, "Fakîh Allah'tan korkan kimsedir" dediğini nakleder.

 

2226. Aynı rivayete göre Mücâhid, "Allah kulunu mü'minle-rin kalblerine göre karşılar. (Yani müzminlerin sevdiğini severek karşılar.)

 

2227. Leys, yine Mücâhid'in şöyle dediğini bildirir: "Her kira helal bir şeyi yapmaktan çekinmezse, yükü hafifler nefsi rahatlar, kibri azalır."

 

2228. Yunus b. Habbâb, Mücâhid'in şöyle dediğini nakleder: "Size Allah'a yönelen (Evvâb) kişiyi söyliyeyim mi? Yalnız kaldığı zaman günahlarını hatırlayıp istiğfar edendir."

 

2229. Yine bir rivayete göre Mücâhid şöyle der: "Kıyamet günü kulun ateşe atılması emredilir. Kul, Tâ Rabbi! Ben böyle zannetmiyordum' der. Allah, 'Zarının ne idi?'<Hye sorar; o da 'Beni affedeceğini zannediyordum' der. Bunun üzerine Allah (cc), 'Öyley­se serbest bırakın' der.

 

2230. A'meş, Mücâhid'in "Yatsıdan sonra kılınan dört rek'at namaz, Kadir gecesinin dört rek'atine bedeldir" dediğini nakleder.

 

2231. Leys'in bildirdiğine göre Mücâhid şöyle demiştir: "Her kim nefsini zelil kılarsa, dinini aziz kılar. Her kim de nefsini aziz kılarsa, dinini zelil kılar."[30] Kasas sûresi, 28/28.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Tavus B. Keysanın zuhdu ile ilgili haberler
« Posted on: 25 Eylül 2021, 01:23:15 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tavus B. Keysanın zuhdu ile ilgili haberler rüya tabiri,Tavus B. Keysanın zuhdu ile ilgili haberler mekke canlı, Tavus B. Keysanın zuhdu ile ilgili haberler kabe canlı yayın, Tavus B. Keysanın zuhdu ile ilgili haberler Üç boyutlu kuran oku Tavus B. Keysanın zuhdu ile ilgili haberler kuran ı kerim, Tavus B. Keysanın zuhdu ile ilgili haberler peygamber kıssaları,Tavus B. Keysanın zuhdu ile ilgili haberler ilitam ders soruları, Tavus B. Keysanın zuhdu ile ilgili haberlerönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &