> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Kitabüz-Zühd > Ebul Âliyenin zühdü ile igili haberler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ebul Âliyenin zühdü ile igili haberler  (Okunma Sayısı 926 defa)
07 Haziran 2011, 16:10:33
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 07 Haziran 2011, 16:10:33 »Ebul-Âliye'nin Zühdü İle İlgili Haberler


1746. Câ'fer, Ebû'l-Âliye'nin şöyle dediğini rivayet eder: "Bir zaman gelecek, insanların göğüsleri Kur'ân okuya okuya parçala­nacak. Fakat bir lezzet ve halâvet bulamayacaklar. Kur'ân'ın emir­lerini yerine getirmede kusur ettiklerinde,  'Allah,  Gafur ve Rahimdir' diyecekler. Kur'ân'ın yasakladığı işleri yaptıklarında 'Biz Allah'a şirk koşmadıkça O bizi afv edecek' diyeceklerdir. Onla­rın bütün işleri yalandır, doğruluk bulmak mümkün olmayacaktır. Kurtlara koyun postu geçirerek insanları aldatacaklardır. En din­darları yağcı olacaktır."

 

1747. Şuayb b. Habhâb der ki; "Bir gün Ebû'l-Âliye evimize geldi. Biz ona mükellef bir sofra hazırlamak istedik. Bize, evde ne varsa onu getirin sakın mükellef bir şey getirmeyin." dedi.

 

1748. Hişâm b. Hafsa'nm rivayetine göre Ebû'l-Âliye şöyle de­miştir. "Oruçlu, uykuda da olsa gıybet etmedikçe ibâdet halinde sayılır."

 

1749. Şuayb, Ebû'l-Âliye'nin "Bir eve girerseniz de size neresi gösterilirse oraya oturun. Çünkü evi en iyi sahibi bilir" dediğini haber verir.

 

1750. Rebî°in bildirdiğine göre Ebû'l-Âliye şöyle demiştir: "Al­lah'a itaat edin ve itaat edeni de sevin. Ma'siyetten kaçının, ma'si-yet ehline de düşman olun, fakat Allah ma'siyet işleyen kuluna di­lerse azab eder, dilerse afv eder."

 

1751. Ebû Halide, Ebû'l-Âliye'den şu sözü nakleder: "Biz kişi­nin Kur'ânı öğrenip sonra unutmasını en büyük günah addeder­dik."

 

1752. Hâlid b. Dînâr da onun: "Kişinin Kur'ân'ı öğrenip sonra onu okumadan yatmasını büyük günah addederdi" dediğini nakle­der.

 

1753. Yezîd er-Reşek, Ebû Kılâbe'nin şöyle dediğini nakleder: "Kıyamet günü arştan bir münâdî: Dikkat edin Allah'ın dostlarına ne hüzün ne de korku vardır.[1]   diye çağırır. Herkes başını kaldırır, fakat bütün münafıklar başlarını eğerler."

 

1754.  Amr b. Meymûn, Ebû Kılâbe'nin bir gün Ömer b. Abdulazîz'e geldiğini Ömer'in kendisine, 'konuş' demesi üzerine şöyle dediğini nakleder: "Allah'a andolsun ki ben çok konuşmaktan ve çok sükût etmekten hoşlanmam."

 

1755.  Eyyûb, Ebû Kılâbe'nin: "Her kim, sözü bilmiyorsa ko­nuşmasın. Zira konuştukları fayda vermez kendisine zarar verir." dediğini haber verir.

 

1756. Yine Eyyûb der ki: "Ebû Kılâbe ile beraber bir cenaze­deydik. Birisi sert bir şekilde sesini yükseltti. Bunun üzerine ölüye sükûnetle hürmet edilmesi gerektiğini söyledi."

 

1757. İbrahim b. Isâ, Bekr b. Abdullah el-Müzenf nin şöyle de­diğini haber verir: "Mihrap ve su ile aranı açma (namaz-abdest). Ne zaman dilersen, arada tercüman olmadan Allah'ın huzuruna gir."

 

1758. Husayn, Bekr b. Abdullah el-Muzenî'nin şu sözünü nak­leder: "Açılıp saçılmak cefâdır (boş ve batıldır). Cefa da ateştedir. Haya ise imandandır. İman cennettedir."

 

1759. Yine Hasan'ın bildirdiğine göre, el-Muzenî, "İnsan öfke ve tamahlık yönünden de arınmadıkça takvaya ulaşamaz" demiş­tir.

 

1760. Hammâd b. Seleme, Bekr b. Abdullah'ın şöyle dediğini nakleder: "Anne, evlâdının afiyeti için nasıl ki herşeyine katlanır. Allah da kulunun âkibetinin salâhı için defalarca ona fırsat verir."

 

1761. Ebû'l-Eşheb'in rivayet ettiğine göre Muverrik el-'Iclî şöyle demiştir: "Bana zekat malı nasib olmadı. Ben yirmi senedir Rabbimden bir şey istiyorum bana vermedi. Fakat ümidimi kesmiş değilim." "Nedir?" diye sormuşlar: "Ondan beni ilgilendirmeyen şeyler hakkında konuşmamamı istedim" cevabını vermiştir.

 

1762. Abdurrahman b. Ziyâd babasının komşusu olan Berk b. Abdullah'a kendisi için dua etmesini isteyen bir mektup gönderdi­ğini onun da şöyle cevap verdiğini söyler: "Mektubunu aldım. Sana dua etmemi istemişsin. Mazeretsiz günah işleyen ve Ölümden kor­kan insanın müşfik olması lâzım, onun için sana dua edeceğim, fa­kat günahkar olduğum ve amelim olmadığı için kabul olunacağını ümid etmiyorum."

 

1763. Muâviye b. Abdulkerim der ki: "Bekr b. Abdullah'ı Ara-fe günü ikindi namazından sonra yavaş yavaş va'zederken sesini yükseltmeden için için ağladığını gördüm."

 

1764. Ebû Hayve der ki: "Bekir b. Abdullah'ı hasta iken ziya­rete gittik. Biz evinde oturduk iki adam arasında içeri girdi selâm verip yüzlerimize baktıktan sonra şöyle dedi: "Allah'ın verdiği kuv­veti onun için amel ederek geçirene, yahut Allah'ın haramlarından kaçınana Allah rahmet etsin."[1] Yûnus sûresi, 10/62.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Ebul Âliyenin zühdü ile igili haberler
« Posted on: 26 Eylül 2021, 04:30:23 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ebul Âliyenin zühdü ile igili haberler rüya tabiri,Ebul Âliyenin zühdü ile igili haberler mekke canlı, Ebul Âliyenin zühdü ile igili haberler kabe canlı yayın, Ebul Âliyenin zühdü ile igili haberler Üç boyutlu kuran oku Ebul Âliyenin zühdü ile igili haberler kuran ı kerim, Ebul Âliyenin zühdü ile igili haberler peygamber kıssaları,Ebul Âliyenin zühdü ile igili haberler ilitam ders soruları, Ebul Âliyenin zühdü ile igili haberlerönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &