> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Kitabüz-Zühd > Ali B. Hüseyinin zühdü ile ilgili haberler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ali B. Hüseyinin zühdü ile ilgili haberler  (Okunma Sayısı 528 defa)
07 Haziran 2011, 16:23:45
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 07 Haziran 2011, 16:23:45 » 

Ali B. Hüseyin (ra)in Zühdü İle İlgili Haberler920. Şeybe b. Nu'âme'nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Ali b. Hüseyin (ra) cimrilikle itham edilirdi. Öldüğü vakit, onun Medi­ne'de yüz-ailenin geçimini sağladığı öğrenildi."

Cerîr bu hadis hakkında şöyle demiştir; "Hüseyin öldüğü va­kit, sırtında geceleri içinde fakirlere bir şeyler taşıdığı küfenin iz­lerini görmüşlerdir."

 

921. Süfyân b. Uyeyne'den Zührî'nin: "Ali b. Hüseyin'den daha üstün hiçbir Hâşimî görmedim" dediği rivayet edilmiştir.

 

922. Ebû'l-Minhâl et-Taî, Ali b. Hüseyin'in bir dilenciye sada­ka vermeden önce onu öpüp daha sonra sadakayı verdiğini söyle­miştir.

 

923. Fudayl b. Gazvân'dan Ali b. Hüseyin'in: "Kim katıla katı­la gülerse ilimden bir miktarını tükürüp atmış demektir" dediği rivayet edilmiştir.

 

924.  Ebû'l-Minhâl et-Tâî, Ali b. Hüseyn'i eliyle fakire sadaka verirken gördüğünü söylemiştir.

 

925. Ali b. Hüseyin'den rivayet edildiğine göre, o sırtında ek­mek küfesi taşır ve: "Gece verilen sadaka Rab Teâlânm gazabını söndürür" dermiş.

 

926. Muhammed b. İshâk'ın şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Medine'de birtakım insanlar geçinip gidiyorlar. Fakat geçimleri­nin nereden karşılandığını bilmiyorlardı. Ali b. Hüseyin vefat edince, geceleri kendilerine gelen şeyi kaybettiler."

 

927. Mis'ar, Abdüla'lâ et-Teymfnin ona: "Kendisine ağlatma­yan bir ilim verilen kimse, faydası olmayan bir ilim elde etmiş de­mektir" dediğini nakletmiştir.

 

928. Yine Mis'âr, Abdüla'lâ et-Teymfnin secdede: "Ya Rabbi! Düşmanlarının nefretini artırdığı gibi Sana karşı haşyetimi artır. Ya Rabbi! Sana secde ettikten sonra yüzlerimizi cehennemde ka­vurma" diye dua ettiğini haber vermiştir.

 

929. Yahya b. Hânî'nin: "Şehid cennete kılıcını sıyırmış oldu­ğu halde girer" dediği rivayet edilmiştir.

 

930. Mansûr b. Zâzân'dan, keder ve hüznün günahları artıra cağı rivayet edilmiştir.

 

931. Muhammed b. Fudayl b. Gazvân babasından naklen şu­nu rivayet etmiştir: "Kürz'ün yanına kızı girmiş ve yanında içine ot doldurulmuş bir seccade olduğunu üzerine de boylu boyunca bir örtü serildiğini görmüş. Kürz gece ve gündüz Kur'ân'ı üç sefer okuyordu. Mihrabda da kendisim uyku bastığında yaslanacağı bir direk vardı."

 

932. İbn Şübrüme diyor ki: "Kürz ile bir yolculukta arkadaşlık ettim, temiz bir yer gördüğü zaman, hemen iner namaz kılardı."

 

933. Sa'îd b. Abdülaziz'den rivayet edildiğine göre o: "Ma'rûf b. Hânî'ye: 'Görüyorum ki dilin Allah'ın zikrinden bir an olsun ay­rılmıyor. Bir günde ne kadar teşbih ediyorsun?' diye sordum. 'İki-yüz bin sefer. Ancak bazen sayıda hata edebiliyorum' dedi."

 

934. Süfyân b. Uyeyne'nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Alim, hayrı serden ayırabilen kimse değildir. Esas alim, hayrı bi­lip ona tâbi olan şerri bilip ondan kaçınandır."

 

935. Abdulaziz b. Rufey'in şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Mü'min Ölüp te ruhu semâya yükselince melekler şöyle derler: 'Bu kulu şeytandan kurtaran Allah ne yücedir, nasıl da onu kur­tardı.'"

 

936. Mansûr'un Allah Teâlânın: 'Dünyadaki nasibini de unut­ma'[54] âyeti hakkında: "(Nasibten maksad) dünya metâı değildir. Bilakis nasibin âhiretin için birşeyler takdim edebildiğin ömrün­dür" dediği rivayet edilmiştir.

 

937. Mücâhid'den Allah Teâlâ'mn: 'Nerede olursam olayım, o beni mübarek kıldı [55]âyetini yani, 'hayrı öğreten kıldı" olarak yo­rumladığı rivayet edilmiştir.

 

938. Evzâî'nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Ubeyd b. Ebû Lubâbe'yi Kabe'yi tavaf ederken gördüm. Çok zayıftı. Ona: 'Nefsi­ne biraz acısan' dedim. 'Mü'mine tahammül gerekir' dedi."

 

939. Yûnus b. Meysere b. Halîs'in söylediğine göre: Allah'ın katında Levh-i mahfuz'da şöyle yazılıymış: "Ben, kendisinden baş­ka hiçbir ilah olmayan Allah'ım. Ben Rahmânürrahlm'im. Rah­met eder, kendisinden rahmet dilenirim. Rahmetim gazabımı, ba­ğışlamam, cezalandırmamı geçti. Üçyiiz otuz tane şeriattan birini yerine getireni cennete koymaya izin verdim."

 

940. Ebû Affân, Yezîd b. Temîm'in şöyle dediğine şahit oldu­ğunu haber veriyor: "Kur'ân'ın ve ölümün ikaz edemediğini, gözü­nün önünde dağların birbirine girmesi de ikaz edemez."

 

941. Ebû Zür'a'mn şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Süleyman, veliahd olan oğlu Eyyûb'a, kızını istemek için Hânî b. Külsüm'e dünür olmuştur. Hânî, evlendirmeye yanaşmamış ve ehline döne­rek amcasının oğlunu çağırtmış ve onunla evlendirmiş tir. Bunun üzerine Süleyman: 'Eğer biz dünya adamı olsaydık evlendirirdik' demiştir."

 

942. Amr b. Ebû Seleme, Sa'îd b. Abdülaziz'in şöyle dediğini duyduğunu haber vermektedir: "Rüya dışında, Hûrü'l-'în'i ayan beyan gören Ebû Mahreme'den başka hiçbir kimseyi bilmiyoruz. O birgün ihtiyacı için çadıra girdi. Ve evin tavanında ve sedirin üzerinde huriler gördü. Görür görmez, yüzünü çevirdi. Bunun üzerine Huri: 'Ey Ebû Mahreme, ben senin eşinim, şu da falan kimsenin eşidir' dedi. Hemen arkadaşlarının yanına döndü ve durumu onla­ra haber verdi. Hepsi vasiyetlerini yazdılar. Ve vasiyetini yazan herkes şehid düştü."

 

943. Evzâî'nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Şam'da İbn Ebû Zekeriyya'dan daha faziletli birisi yaşamamıştır. O: 'Dilimi, doğrultuncaya kadar, yirmi sene onu tedavi ettim' demiştir."

 

944. Halid b. Umeyr'in şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Utbe b. Gazvân bir hutbe irad etti ve Allah'a hamd ettikten sonra şöyle dedi: 'Kuşkusuz dünyanın sonu vardır ve çok çabuk geçer. Ondan geriye kalan, sizden birinin içip de kabın dibinde bıraktığı miktar ne ise işte kadar bir zamandır. Sizler, sonsuz bir âleme intikal edeceksiniz. Oraya hazırladığınız en hayırlı şeylerle intikal edin. Duyduğuma göre bir kaya cehennemin kıyısından bırakılınca, di­bine ancak yetmiş senede erişir. Allah'a yemin ederim ki, işte o ce­hennem doldurulacaktır. Şaşırdınız mı? Bana anlatıldığına göre (cennetin iki yakasının arası kırk yıllık bir mesafedir. Ona öyle bir gün gelecek ki tıklım tıklım dolacaktır. Ben hatırlıyorum. Resûlullah'la (sav) beraber tam yedi kişiydik, yanımızda, ağaç yaprakla­rından başka hiçbir yiyeceğimiz yoktu. Öyle ki bu yüzden, damak­larımız yara oldu. Ben bir elbise kapmıştım. Onu ikiye böldüm, bir kısmını ben bir kısmını da Sa'd izar edindi. Bugün içimizden sağ olanların herbiri bir şehire emir oldu. Ben kendi gözümde büyük, Allah'ın katında küçük olmaktan Allah'a sığınırım. Nübüvvetlerin hepsi neticede mülke dönüştü. Sizler, bizden sonra birtakım idare­cilerle mübtela olup, deneneceksiniz."'[54] Kasas sûresi 28/77.

[55] Meryem sûresi 19/31.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Ali B. Hüseyinin zühdü ile ilgili haberler
« Posted on: 19 Haziran 2021, 22:04:28 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ali B. Hüseyinin zühdü ile ilgili haberler rüya tabiri,Ali B. Hüseyinin zühdü ile ilgili haberler mekke canlı, Ali B. Hüseyinin zühdü ile ilgili haberler kabe canlı yayın, Ali B. Hüseyinin zühdü ile ilgili haberler Üç boyutlu kuran oku Ali B. Hüseyinin zühdü ile ilgili haberler kuran ı kerim, Ali B. Hüseyinin zühdü ile ilgili haberler peygamber kıssaları,Ali B. Hüseyinin zühdü ile ilgili haberler ilitam ders soruları, Ali B. Hüseyinin zühdü ile ilgili haberlerönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &