> Forum > ๑۩۞۩๑ Sosyal ve Manevi Hizmetler Dünyası ๑۩۞۩๑ > Sosyal Faliyetler > Kredi Kartına Hayır > Kredi Kartı Terörüne Hayır
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kredi Kartı Terörüne Hayır  (Okunma Sayısı 4769 defa)
24 Eylül 2010, 11:37:17
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Eylül 2010, 11:37:17 »

Kredi  Kartı Terörüne Hayır

Ayağını yorganına göre uzat diye bir tabir vardır toplumumuzda gerçekten çok mantıklı ve yerinde bir söz. Bugün ülkemizde düşünmeden ve sorgulamadan hareket eden insanlarımızın sayısı her geçen gün artmaktadır.

Toplumumuz bir çok alanda özenti kültürünün ve dayatmasının etkisinde kalarak ne yazık ki dejenere olmuş bir toplum haline gelmiştir. Sözü fazla uzatmaya ve laf ebeliği yapmamıza gerek yok. Kredi kartı ile ilgili duyduklarımız ve haberlerde okuduklarımız gerçeği tersine çevirmekten ziyade ülkenin nasıl bir bataklığa saplandığını gözler önüne sermektedir. Bugün ülkemizde sayıları milyonları bulan kredi kartı borçluları aslında ülkenin ne denli bir bataklığa saplandığını gözler önüne sermektedir.

Bugün  ülkemizdeki işsiz insan sayısı her geçen gün artarken elinde bir işi olan basit bir esnaf bile Bağ-Kur borcu,Vergi borcu ve ödenemeyen kredi kartı borcu ile adeta batağa saplanmış durumdadır. Gazetelerin 3.sayfa haberleri ödenemeyen kredi kartı borcu intiharları ile dolu iken bu ülkede huzurun var olduğundan söz etmek gerçekleri göz ardı etmekten başka bir şey değildir.

Bilindiği gibi kredi kartı kanunen 18 yaşını tamamlamış yani ne yaptığını bilen rüştünü ispatlamış insanlara verilir öyle değil mi?

O zaman "Kredi kartıyla alışveriş yaparken kendimi tutamadım. Borç ekstresi geldiği zaman nasıl olsa bir çaresini bulurum" diyerek har vurup harman savuran insanın daha sonra "yandım, bittim öldüm " deme hakkı olabilir mi?

Elbette olamaz.Ancak burada kredi kartı kullananlar kadar insanlarımızı kredi kartı kullanmaya teşvik eden hatta dayatma ile kredi kartı veren Bankalarda bizzat sorumludurlar. Ülkemizin güzide üniversitelerinden birisin de eğitim ve öğretim hayatına devam etmekteyim. Kayıt günü bende kredi kartı vermek isteyen bir çetenin eline düştüm.Her ne kadar kredi kartına ihtiyacım olmasa da  internet üzerinden yapmış olduğum bazı alışverişlerde faydası olacağını düşünerek banka görevlisinin ısrarlı dahası yalvar ve yakarışlarıyla peşime düşmesine dayanamayarak bir kredi kartı aldım. Bu kredi kartı ile küçük bir miktarda alışveriş yaptım birkaç kez gelen ekstreleri ödedikten sonra bana ekstreler ulaşmamaya başladı.Yoğunluktan mıdır tembellikten midir bilemiyorum bende pek üzerine düşmedim.Taki ilgili banka bana telefon açana kadar. Banka görevlisi var olan borcumu bana söyledikten sonra başımdan adeta kaynar sular döküldü. O an için kendime sitem etmekten başka elimden ne yazık ki bir şey gelmedi. Ama banka haklıydı çünkü bilinçsizce hareket eden kişi bendim. Banka ise elindeki kanuni dayanağını uygulamış ve borcumu kat kat fazlasıyla tahsil etmek için beni davet etmişti. Bende elimde ne var ne yok hemen anında yatırarak kredi kartı borcumu ödedikten sonra kredi kartımı iptal ettirdim. Şu günden sonra ise kredi kartı kullanmaya açık söylemek gerekirse pekte sıcak bakmıyorum.Her ne kadar Avukat bir arkadaşım borcu ödeme tüketici mahkemesine başvur şeklinde bir öneri sunmuş olsa da böyle bir girişimde bulunmayı işin  açıkçası içime sindiremedim. Mal beyanında bulunmak gibi bir süreçle de karşı karşıya kalacak ve bulunamadığım zamanda kanunen hapis cezası ile karşılaşacaktım. Ve yarın bir gün bir temiz kağıdı alırken bile bu borç karşıma dikiliverecekti.

Anlayacağınız, bankaya borcunuzu ödememek için yerin dibine girmeniz gerekir. Yoksa, eninde sonunda bankanın avukatları sizden kaldırılacak bir mal bulur!

Bugün ülkemizde binlerce insan kredi kartı borçları yüzünden mağduriyet yaşamaktadır.

Peki bu kredi kartını kullanan arkadaşlarımız tıpkı benim düşmüş olduğum hataya düşerek Bankadan aldığımız kredinin geri ödenmesinde başarılı olamadığımız takdirde karşımıza bir gün haciz memurunun dikileceğini bilmez mi?

Tamam... Tefeci kötüdür. Ama tefeciye düşen, sonucuna katlanmaya mecburdur.

Ama tüm bu anlattıklarımız bizlere kredi kartı verirken ve ondan borcunu ödemesini isterken yapılan sorumsuzluğu   hoş gördüğümüz anlamına gelmez.

Örneğin 500 tl aylık geliri olan bir insana yada hiçbir geliri olmayan bir üniversite öğrencisine siz kredi kartı verir ve ona bütçesinin kat kat üzerinde alışveriş yapma olanağı tanırsanız kurum olarak iyi niyetli bir kurum olduğunuzu asla savunamazsınız. Çünkü sizler o insanın zaaflarından yararlanarak ödeme güçlüğü çekecek oranda borçlanmasını ve elinize düşmesini bekliyorsunuz demektir.

Bir borçlu minimum miktarı ödeyip kalanını ertelediyse işte o ertelenen kısım borçlunun değil alacaklının yararına olacak ve ülkemizdeki kredi kartı terörünün giderek artmasına neden olacaktır.Bankalar paraya itaat eden kuruluşlar olduğu için onlardan medet ummak ve yalvarıp yakarmak mantıksızlıktan başka bir şey değildir. İşte bu nedenle her ne olursa olsun insanlarımız bu tuzağa düşmemek için ya kredi kartı kullanmamalı yada bilinçli kullanmalıdırlar. Hayatta her şey bir tecrübedir bu olayda benim için bir tecrübe oldu işte bu nedenledir ki bugünden sonra Kredi kartını boykot ediyor ve asla kullanmayacağımı buradan ilan ediyorum.

İşin şakası bir yana siyasi iradenin bir çözüm bularak kanuni  ve yasal yollarla kredi kartı terörünün önüne geçerek gereken tedbirleri bir an önce alması gerekmektedir. Yoksa gidilen bu yolun sonunda aydınlık bir Türkiye değil batağa saplanmış bir Türkiye vardır.

Serdar Sadık Şimşek / Cafesiyaset
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2010, 11:38:40 Gönderen: LivaülHamd »

Müslüman
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Kredi Kartı Terörüne Hayır
« Posted on: 29 Nisan 2024, 13:52:48 »

uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kredi Kartı Terörüne Hayır rüya tabiri,Kredi Kartı Terörüne Hayır mekke canlı, Kredi Kartı Terörüne Hayır kabe canlı yayın, Kredi Kartı Terörüne Hayır Üç boyutlu kuran oku Kredi Kartı Terörüne Hayır kuran ı kerim, Kredi Kartı Terörüne Hayır peygamber kıssaları,Kredi Kartı Terörüne Hayır ilitam ders soruları, Kredi Kartı Terörüne Hayırönlisans arapça,
24 Eylül 2010, 14:23:05
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2010, 14:23:05 »

Kredi kartı hiç kullanılmamıstır bizim ailede ve niye ihtiyac duyulur hiç anlıyamıyordum.. Bu yazıyı okuyunca bir kez daha uzak durmam gerektiğini farkettim.. Gecenler de arkadaslarımdan biri başvuru yapmış ve banka ona kredi kartı vermemiş üzülüyordu.. Yazıyı okuyunca iyiki vermemiş dedim.. Bu yazıyı  onada okutacağım inş'ALLAH..
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle

26 Şubat 2011, 15:29:08
cagataytorun

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2011, 15:29:08 »

selamun aleykum şöyle bir araç olarak k.kartı faydalı şuan uzakları yakınlaştırmak ani harcama yapmak, fakat şu faiz olayı yokmu işte o olmadan olabilse yani banka bu işten başka türlü faydalanmalı öyle bir sistem olmalı ki !! peki bankanın bu işten karı ne ? sadece parayı döndürmek olmalı bundan kazanç olmalı paradan para değilde havuzdan kazanç sağlamalı. yani ben 1 lira verdim bankaya rızamla verdim istediğimde alırım dersem ona ödünç verdim o zaman kullan dedim, peki ben bankadan para istemiyorsam o da benden istememeli yani aslında onlar verdiği için almıyormu ?
siz ne düşünüyorsunuz ? nasıl olur bu iş 
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
27 Şubat 2011, 12:06:35
Esila

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2011, 12:06:35 »

Aleyna ve Aleykümüsselam kardeşim dediğiniz çok doğru ama böle bişeyin mümkün olması bana imkansız gelyor ....artık günümüzde haram olan her şey insanlara daha da tatlı geliyor faizin olmadığı bi bankada müşteride olmaz zaten bankaya vermelerinin en büyük nedeni de aldıkları yıllık faiz...keşke dediğiniz gibi olsa ...bu konuda birazcık daha hassas olabilsek ne de güzel olurdu
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle

05 Mart 2011, 00:36:10
keremali

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Mart 2011, 00:36:10 »

aslında çok önemli bi mevzuya temas edilmiş ama bence çokta somut olmayan ve gayri tatmin edici bi misal ile anlatılamaya çalışılmış...eğer daha doyurucu bir sunum yapılırsa çok önemli olan bu hizmet netice ye kavuur teşekkürler yinede
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|