> Forum > Diyanet İşleri Başkanlığımıza Teşekkür Ederiz. > Sorularla Ticaret Hayatı > Alışveriş > Alım satım akdin de taraflardan biri,akte zarar vericek şart koşulabilir mi?
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Alım satım akdin de taraflardan biri,akte zarar vericek şart koşulabilir mi?  (Okunma Sayısı 14800 defa)
22 Şubat 2015, 17:15:44
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Şubat 2015, 17:15:44 »

Alım satım akdi yapılırken taraflardan birinin zararına sebebiyet verebilecek bir şart koşulabilir mi?

Alım satım akdinin gerektirmediği ve taraflardan birine zarar veren her türlü şart, fasit olmakla birlikte bu şekilde yapılan alım satım akdi sahih olur. Buna göre, bir şeyi satın alan kişinin (müşterinin), ondan belli bir süreliğine yararlanmaması, malı bir başkasına satmaması veya hibe etmemesi ya da satın alacağı otomobile binmemesi, üçüncü bir şahsa borç vermesi veya bir şey hibe etmesi gibi müşterinin zarar görmesine sebebiyet verebilecek bir şeyin şart koşulması halinde şart batıl (geçersiz), yapılan alışveriş akdi ise sahih olur (Merğinani, el-Hidaye, Beyrut, ts. , III, 48-49; Mevsıli, el-İhtiyar, İstanbul, ts. , II, 201).

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle

Müslüman
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Alım satım akdin de taraflardan biri,akte zarar vericek şart koşulabilir mi?
« Posted on: 27 Nisan 2024, 22:17:48 »

uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Alım satım akdin de taraflardan biri,akte zarar vericek şart koşulabilir mi? rüya tabiri,Alım satım akdin de taraflardan biri,akte zarar vericek şart koşulabilir mi? mekke canlı, Alım satım akdin de taraflardan biri,akte zarar vericek şart koşulabilir mi? kabe canlı yayın, Alım satım akdin de taraflardan biri,akte zarar vericek şart koşulabilir mi? Üç boyutlu kuran oku Alım satım akdin de taraflardan biri,akte zarar vericek şart koşulabilir mi? kuran ı kerim, Alım satım akdin de taraflardan biri,akte zarar vericek şart koşulabilir mi? peygamber kıssaları,Alım satım akdin de taraflardan biri,akte zarar vericek şart koşulabilir mi? ilitam ders soruları, Alım satım akdin de taraflardan biri,akte zarar vericek şart koşulabilir mi?önlisans arapça,
07 Ocak 2016, 17:24:46
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2016, 17:24:46 »

Esselamu aleykum ;İnşaallah bu konular üzerine verilen hükümlerle amel eder Allahın emri dairesinde kalır huzuru mahşerde gönlü pak olan hayırlı insanlardan olmak duasıyla ...

Allah razı olsun
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle

07 Ocak 2016, 17:46:27
Damla
Öğrenci Grubu
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2016, 17:46:27 »

Selamun aleykum..(niyet ettim Allah için hizmet etmeye.)..O zaman haram olmaz mı?çünü haramda bir taraf kazanırken diğer taraf kaybediyorsa o zaman haram oluyodu..Allah kimseye böyle kötü şeyler yaptırmasın inşAllah..
Allah c.c. razı olsun...
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
17 Ekim 2017, 20:42:18
Melda

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2017, 20:42:18 »

Aleyküm selam . Böyle bir durumda yapılan alışveriş akdi sahih olurmuş . Ticarette de doğru yoldan ayrılmayalım inşallah .
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
18 Ekim 2017, 04:15:33
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 18 Ekim 2017, 04:15:33 »

Bismillâh...
Aleyküm Selâm dikkat edilmesi gereken bir konu bu.  Mevlam herşeyi Rızasına uygun yaşıyanlardan eylesin inşaAllah.

Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|