๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 07 Mayıs 2013, 17:47:25Konu Başlığı: Yaz mevsiminde de utanma duygusuna ihtiyaç var
Gönderen: Zehibe üzerinde 07 Mayıs 2013, 17:47:25
Yaz mevsiminde de utanma duygusuna ihtiyaç var

(http://www.risalehaber.com/d/news/124555.jpg)

Ahmed Şahin hoca uyardı...

Ahmed Şahin hoca, "Yaz mevsiminde de utanma duygusuna ihtiyaç var!" dedi. Zaman'daki yazısında utanma duygusunun insanî bir vasıf olduğuna dikkat çeken Şahin, "İnsan bu duygusunu hiçbir mevsimde bırakmamalıdır. Utanma duygusunu yitiren kimse insanî vasıflarından bir şeyler yitirmiş gibi olur çünkü" dedi.

Utanma duygusunun, insanın hem kendini, hem de içinde yaşadığı toplumu koruyucu ve kurtarıcı bir duygu olduğunu belirten Şahin, "Çünkü utanan insan bir yanlış yapacağı, bir yerini açacağı, bir günaha yöneleceği sırada hemen utanma duygusu onu sımsıcak sarar, bu yanlışı yaptığı takdirde önce Rabb’inin huzurunda, sonra da dostlarının ve komşularının yanında ne kadar sıkılıp mahcup olacağını, bilenlerin kendisini ne kadar ayıplayacağını düşünür, kızarır, bozarır, sonra da ‘utanacak duruma düşmektense bu yanlışı yapmamalıyım’ diyerek vazgeçer yanlışlarından" şeklinde yazdı.

Utanma duygusunun kaynağının iman olduğuna işaret eden Şahin, Peygamber Efendimizin (asm) bir hadisini hatırlattı: "Utangaçlığıyla bilinen bir gence bir yakını, bu kadar utangaç olma, biraz yırtıl, serpil, kimseyi takma.. manalarına gelen tavsiyelerde  bulunurken oradan geçmekte olan Efendimiz (sas) Hazretleri’nin yaptığı şu ikazına muhatap olur. Buyurur ki: Dokunma utanan gence, utansın! Çünkü utanma duygusu imandandır!"

Yazının tamamı için tıklayınız (http://www.zaman.com.tr/ahmet-sahin/yaz-mevsiminde-de-utanma-duygusuna-ihtiyac-var_2086810.html)


Konu Başlığı: Ynt: Yaz mevsiminde de utanma duygusuna ihtiyaç var
Gönderen: Sefil üzerinde 07 Mayıs 2013, 18:40:32
Esselamu aleykum ;Hocamızın tespiti çok doğru yazın utanma duygusu havaların sıcak olmasıyla birlikte hiç kalmıyor hayasızlık tavan yapıyor .İşin içine birde nefis girince işler tamamen kopma noktasına geliyor .Yazın biraz daha kendimize çekidüzen verelim dinimizi tam manasıyla yaşayalım inşaallah allah yar ve yardımcımız olsun