๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 04 Mayıs 2015, 01:17:50Konu Başlığı: Şahıs merkezli okumalardan düşünce merkezli okumalara terfi edilmeli
Gönderen: Sefil üzerinde 04 Mayıs 2015, 01:17:50
Şahıs merkezli okumalardan düşünce merkezli okumalara terfi edilmeli

(http://d.risalehaber.com/news/172352.jpg)

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi, (TDV KADEM) tarafından düzenlenen ve bu yıl ana teması "Kalem Kitap ve Hikmet" olan 2. Kocatepe Gençlik Fuarı açıldı.

Kocatepe Camisi'ndeki fuarın açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kuran'ı Kerimin ilk emrinin 'oku' emri olduğunu belirterek, seçilen temayla ilgili "Kalem, kitap ve hikmet', bu üç kavram gerçekten bizim medeniyetimizi ifade eden en önemli üç kavramdır" dedi.

Görmez, "Biz daha ilk 5 ayetinde kalemden söz etmiş bir medeniyetin çocuklarıyız. İnsanlığa en büyük ikramın bilmediklerimizi öğretmek olduğunu ve kalemle yazmayı öğretmenin Rabbimizin insanlığa en büyük ikramı olduğunu, biz ilk ayetlerden öğreniyoruz. Nüzul sırasına göre 5. nazil olan sure de 'Kalem' adını almıştır. O Kalem Suresinin ilk ayetlerinde Yüce Rabbimiz, kaleme ve kalemin yazdıklarına ant içerek onun ne kadar mübarek bir şey olduğunu, yeryüzüne medeniyetleri, ilmi irfanı, inşa konusunda ne kadar önemli olduğunu bize ifade etmek için cebimizde her zaman taşıdığımız, kalemin sıradan bir alet olmadığını bize öğretiyor" diye konuştu.

Çağın değiştiğini ve kalemin yerini klavyenin aldığını ifade eden Görmez, şöyle devam etti:

"Hiçbir zaman bu, medeniyetimizi bir 'kalem medeniyeti' olmaktan çıkarmaz. Elbette gençlere, 'klavyeyi terk edin elinize sadece kalemi alın' diyemem, kitap ve hikmeti göz önünde bulundurarak, klavyeyi kalem medeniyetinin getirdiği hakikatin emrine verirseniz o zaman kaleme ihanet etmiş olmayız. Eğer biz klavye ile yazdıklarımızda pasif, başkalarının beynimizi ve kalbimizi işgal etmesine fırsat vermeden aktif hikmetimizi klavye ile bütün dünya ile paylaşma imkanına sahip olursak, oradaki sanal alemi hakikat aleminin emrine verirseniz o takdirde kalem medeniyetine ihanet etmeden bu çağın gereklerini de yerine getirmiş oluruz. Ama eğer hikmetten uzak sadece heva ve heveslere kalbimizi ve zihnimizi sanal ortamlara teslim edersek o takdirde başında bulunduğumuz klavyeler ile o sanal ortamlar ile hakikat alemine sırt çevirmiş oluruz, kalem medeniyetine de ihanet etmiş oluruz."

"Mühim olan kalemin yazdıklarıyla buluşmak"

Görmez, her davetliye bir kurşun kalem hediye getirdiğini, kendi elleriyle dağıtacağını, çünkü kurşun kalemin insana 3 nasihati olduğunu, kurşun kalemin 'dışıma değil özüme bakın' dediğini ve yapılan hataların silinebileceğini anlattığını vurguladı.

"Mühim olan kalemin yazdıklarıyla buluşmak" diyen Görmez, şahıs merkezli okumalardan evrensel ve düşünce merkezli, medeniyet merkezli okumalara terfi edilmesi gerektiğini söyledi.

Kitabın İslam medeniyetini tarif eden önemli kavramlardan biri olduğunu belirten Görmez, "Bizim medeniyetimiz elbette bir kitap medeniyetidir. Biz ötekimizi bile kitap ile tanımlamışız" dedi.

Görmez, şunları kaydetti:

"Hikmet kitabın yeryüzünde inşa ettiği hakikattir, o hakikate giden yoldur. Bir medeniyet hikmetini kaybettiği zaman tatbik edilmeyen hükümler manzumesine dönüşür. Hikmet müminin yitik malıdır, biz başka dünyaların düşüncelerini, ürettiklerini kaybedilmiş değerlerimiz olarak kabul etmişiz, hikmet olarak almışız. Dünyanın her tarafında hangi dilde nerede üretilirse üretilsin doğru olan, isabetli olan, faydalı olan her şeyi alıp ama sadece nakletmekle yetinmeyeceğiz, ona kendi hikmetimizin damgasını vurarak kendi medeniyetimizi onunla inşa etme yoluna gidebiliriz."

Kocatepe Camisi'nin avlusunda gerçekleştirilen fuarda, çeşitli STK'lar tarafından 39 stant açıldı. Fuarda 5 Mayıs'a kadar öğrenciler ve vatandaşlara yönelik söyleşiler, imza günleri düzenlenecek. Fuarın açılışında Yazar Nuri Pakdil katılımcılara kitaplarını imzalarken, açılışa çok sayıda kişi katıldı.

Fuarın açılış programının sunuculuğunu Şair İbrahim Sadri yaparken, açılış konuşmasının ardından katılımcılara birer kurşun kalem hediye eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, stantları da tek tek gezerek bilgi aldı.

aa


Konu Başlığı: Ynt: Şahıs merkezli okumalardan düşünce merkezli okumalara terfi edilmeli
Gönderen: Ceren üzerinde 06 Mayıs 2015, 00:40:14
Esselamu aleyküm.Ben merkezli değil de ,düşünce merkezli biz merkezli olmalıyız.Düşüncelerimiz,okuduklarımız yada yazdıklarımız ben değil biz olmalıyız.Böylece gelişen ve huzura eren bir toplum,kültürel gelişime topluca etki etmiş bir millet oluruz. Tabiki en önemlisi okuduğumuz kur anı da ,başka eserleri de hayırlı bir şekilde hayatımız da uygulamalıyız...