๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 04 Haziran 2016, 01:12:58Konu Başlığı: Ramazanda 'hayırda' yarışacaklar
Gönderen: Sefil üzerinde 04 Haziran 2016, 01:12:58
Ramazanda 'hayırda' yarışacaklar

(http://img1.aksam.com.tr/imgsdisk/2015/06/14/140620152245235942064_2.jpg)

"11 ayın sultanı'' ramazana sayılı günler kala, STK'lar, yurt içi ve yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için hazırlıklarını tamamladı.

Sivil toplum kuruluşları (STK), bağışçıların desteğiyle "11 ayın sultanı" ramazanda, yurt içi ve yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürecek.

"Kardeşliği Hisset"
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, ramazan ayı çalışmalarını "Kardeşliği Hisset" sloganıyla başlattı.

Yaklaşık 24 yıldır ramazanda iftar sofraları kuran, gıda yardımlarında bulunan İHH, bu yıl da yetimlerin yüzünü güldürmeyi, ihtiyaç sahibi aileleri sevindirmeyi hedefliyor.

İHH, doğu illeri ağırlıklı olmak üzere Türkiye'de 25 farklı şehirde mobil aşevleriyle 47 bin kişiye iftar verecek.

Bu yıl yurt dışında 69 ülkenin 105 bölgesinde, Türkiye'de de 81 ilde ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştıracak olan İHH, yurt dışında 140 bin, yurt içinde 40 bin olmak üzere toplam 180 bin koli yardım dağıtacak.

Vakıf, İdlip ve Halep başta olmak üzere Suriye'deki savaş bölgelerinde ve kamplarda her gün sahur ve iftar yemeği verecek.

İHH fitre hattı olan 4072'ye SMS yoluyla yapılacak bağışları da bayram öncesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Deniz Feneri'nden 10 bin yetime 100 lira harçlık
Deniz Feneri Derneği de ramazanda ulaştıracağı yardımlarla binlerce ihtiyaç sahibi aileyi mutlu edecek.

Dernek, bu yıl ramazan öncesinde 50 bin aileye gıda kolisi dağıtacak. Ramazan bereketini, gıda kolileri ile yoksul sofralarına taşımak isteyen hayırseverler, içinde kuru gıda, temizlik ve kahvaltılık malzeme bulunan 75 ve 150 TL'lik gıda kolilerinden Deniz Feneri Derneği aracılığıyla bağışlayabilecek.

Deniz Feneri ayrıca hayırseverlerin adak, akika ve şükür kurbanlarını keserek, ihtiyaç sahibi, dul, yetim, öksüz, fakir ve muhtaç ailelere ramazanda dağıtacak. Adak kurban bedeli, Türkiye'de 680, yurt dışında ise 360 lira olarak belirlendi.

Cansuyu Derneği 35 ülkede yardım faaliyetlerini sürdürecek
Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ise ramazan boyunca yurt içinin yanı sıra dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım çalışmaları yürütecek.

Asya, Afrika, Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu bölgesindeki 35 ülkede yardım faaliyetlerini yapacak olan dernek, kumanya bedelini 80 lira, iftar bağışını ise 10 lira olarak belirledi.

Cansuyu Derneği kumanya ve iftar çalışmalarının yanı sıra susuzluk yaşanan bölgelerde su kuyuları açmaya devam edecek.

"Niyetli misin yardım etmeye?"
Sadakataşı Derneği de ramazan için "Niyetli misin yardım etmeye?" sloganıyla yardım kampanyası başlattı.

Ramazan kumanya kolisinin bedelini 80 lira olarak belirleyen dernek, ay boyunca Türkiye dahil 28 ülkede yaklaşık 50 bin ihtiyaç sahibine yardım eli uzatacak.

Dernek ayrıca, yurt içinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki olaylardan dolayı başka illere göç eden 500 aileye günlük iftar yemeği verecek.

Dernek, ayrıca Halep ve Türkmen dağından Türkiye'ye gelenler için ramazan ayının birinci gününde Suriye'deki Cisr Eş Şuğur'da çadır kenti açacak.

Yardımeli Derneği 25 bin yetimi giydirecek
Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği ise ramazan boyunca gıda ile iftar yemeği dağıtımı ve yetimlere bayramlık elbise yardımı yapacak.

Kumanya ve kumanya kartı bedelinin 60 lira, iftar bedelinin 10 lira, yetimlere bayramlık bedelini ise 100 lira olarak belirleyen dernek, ekipleri ve gönüllüleri hayırseverlerin bağışlarını savaş, yoksulluk, mağduriyet, afet ve yoksulluk yaşanan bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Dernek, ihtiyaç sahibi 20 bin aileye kumanya dağıtacak, bayram öncesinde yurt içinde ve yurt dışındaki ofis ve partner kuruluşları aracılığıyla 25 bin yetimi giydirecek.

AA