> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısı
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısı  (Okunma Sayısı 1332 defa)
17 Ağustos 2013, 02:48:07
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 17 Ağustos 2013, 02:48:07 »Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısıNamaz Gönüllüleri Platformu bütün Müslümanları teheccüt namazına, mazlumlar için duaya ve zalimler için kunuta çağırıyor

Çağdaş Firavun ordusunun Mısır’daki Müslüman kardeşlerimize karşı yaptığı hunharca katliama karşı Namaz Gönüllüleri Platformu bütün Müslümanları İstanbul Şehzade Camiinde teheccüt namazına, mazlumlar için duaya ve zalimler için kunuta çağırıyor.

18 Ağustos Pazar sabahı (Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece), saat: 04.00’te teheccüt namazı başlayacak, Kur’ân tilaveti ve dualardan sonra kunutlu sabah namazı kılınacak.

Platform tarafından yapılan açıklamada, "Bütün Müslümanların yüreklerini dağlayan Mısır’daki vahşi katliam karşısında basın açıklamaları, gösteriler ve yardım kampanyaları ile yetinemeyeceğimiz açıktır. Öyleyse biz, “sabırla ve namazla” ellerimizi hep birlikte semaya kaldırmalı ve Mısır’daki Müslüman kardeşlerimiz için Allah’tan yardım dilemeli; onları acımasızca katleden çağdaş Firavun askerlerine de kunut okuyarak yürekten beddua etmeliyiz" ifadeleri yer alırken, ayrıntılı açıklamada bulunuldu.

KUNUT NEDİR? NASIL YAPILIR?

Bilindiği gibi, Efendimiz (s.a.v.) çeşitli zamanlarda Müslümanlara yönelik saldırı ve baskılar söz konusu olduğunda, sabah namazlarında (bir rivayete göre bütün namazlarında) ellerini açıp Allah’tan yardım dilemiş; Müslümanlar için dua, düşmanlara da beddua etmişdir ki, buna “kunut” denmiştir. Yetmiş Kur’an hocasının şehid edildiği Bi’r-i Maûne katliamından sonra, bu katliamı yapan Benî Süleym, Rial, Zekvan ve Useyye kabileleri aleyhine bir ay boyunca sabah namazında beddua okumuş, arkasında bulunan sahabeler de “âmîn” demiştir. Peygamberimizin (s.a.v.) başka zamanlarda da kunut okuduğuna dair rivayetler vardır.

“İbn Abbas’tan gelen rivayete göre, Rasûlüllah (s.a.v.), arka arkaya bir ay öğle, ikindi, akşam, yatsı ve sabahleyin, her namazın arkasında, son rekatta ‘Semi‘Allâhu li-men-hamideh!’ deyince Benî Süleym, Rial, Zekvan, Useyye kabileleri aleyhinde beddua okudu, arkasındakiler de ‘Âmin!’ dedi. Rasûlüllah (s.a.v.) bu kabilelere, İslâm’a çağıracak kişiler göndermiş, onlar da bu kişileri şehid etmişlerdi. İkrime; ‘İşte kunût’un esası budur.’ der. Ebû Hureyre de; ‘Nebi (s.a.v.) bir kimseye dua veya beddua etmek istediği zaman, rükûdan sonra kunût okurdu.’ der”. Rasûlüllah (s.a.v.); ‘Semi‘Allâhu li-men-hamideh!’den sonra ‘Rabbenâ ve leke’l-hamd!’ dedi ve şöyle dua etti: “Allah’ım! Velid bin Velid’i, Seleme bin Hişam’ı, ‘İyaş bin Ebî Rebî‘i ve mü’minlerden zayıf olanları kurtar. Allah’ım! Mudar kabilesine baskını artır! Onlara Yûsuf zamanındaki kıtlık gibi kıtlık ver!” (S.Sabık, Fıkhu’s-Sünne, 1/20; Buhari ve İbn Mace’den naklen)

Hanefi mezhebinde, normal zamanlarda vitir namazının son rekâtında okunan kunut duası, Peygamberimizin de (s.a.v.) uyguladığı üzere, sıkıntı zamanlarında, sabah namazlarında da okunur. (İkinci rekatın sonunda rüku’dan doğrulup eller kaldırılarak dua ve beddua edilir, cemaat de ‘amin’ der; sonra tekbir alınıp secdeye gidilir. Hanefilere göre, vitir dışında, sıkıntı, fitne ve belâ gibi felaket zamanlarında, sadece imam için ve yalnızca sabah namazında kunût okumak sünnettir; muktedi (imama uyan), kunûtun okunması sırasında susar, kıraatin açıktan yapılması durumunda sadece "âmîn" der. Şafiî, Maliki ve Hanbelilerde kunût duası imam ve cemaat tarafından sesli okunabilir.)

Şimdi biz, Namaz Gönüllüleri Platformu olarak, Mısır, Suriye, Irak, Arakan ve diğer yerlerdeki Müslümanların vahşice katledilmeleri sebebiyle, milletimizi ve tüm İslâm alemini, unutulan bir sünneti. kunût sünnetini ihya etmeye çağırıyoruz. Yani Müslümanları, Peygamberimizin (s.a.v.) hayatı boyunca birkaç kez yaptığı üzere, özellikle sabah namazlarında Mısırlı Müslüman Kardeşlerimize dua etmeye ve katil Firavun ordusuna ve onun destekçilerine ise beddua etmeye davet ediyoruz.

Mısır’da bir Sabah namazında 50, bir Cuma namazında 200 ve son olarak yine sabah namazı sonrasında 2200 Müslüman kardeşimizin katledildiği bir ortamda, biz Müslümanlar, bu katliamlar sona erinceye kadar, Efendimizin (s.a.v.) yaptığı gibi her namazımızda ve özellikle sabah namazlarımızda kunut dualarını okuyarak zalim ve katillere beddua, Müslümanlara ise dua etmeliyiz.

BİR KUNUT DUASI ÖRNEĞİ

Bu vesileyle, tüm Müslümanları Mısır ve Suriye Firavunlarına karşı birlik olmaya çağırıyor, Hz. Ömer’den nakledilen bir kunut duasını sabah namazlarında hep birlikte tekrarlamayı öneriyoruz:

“Allâhümme ‘azzibi’l-keferate-llezîne yesuddûne ‘an-sebîlike ve yükezzibûne rusuleke ve yugâtilûne evliyâeke. Allâhümm-ağfir li’l-mü’minîne ve’l-mü’minâti ve’l-müslimîne ve’l-müslimâti ve eslıh zâte beynihim ve ellif beyne gulûbihim ve’c‘al fî gulûbihimü’l-îmâne ve’l-hikmete ve sebbithüm ‘alâ milleti Rasûlillâhi sallâllahu aleyhi ve selleme ve evzi‘hüm en-yûfû bi-‘ahdike-llezi ‘âhedtehüm aleyhi ve’nsurhüm ‘al⠑aduvvike ve ‘aduvvihim. İlehe’l-hakkı ve’c‘alnâ minhüm.”

“Allah'ım! Senin yolundan (insanları) alıkoyan, peygamberlerini yalanlayan ve velilerini / dostlarını öldüren kafirlere azab et! Allah'ım! Mü'min erkeklerle mü'min kadınları, müslüman erkeklerle müslüman kadınları bağışla ve aralarını düzelt, kalplerini birleştir, kalplerine iman ve hikmet ver. Ve Rasülullah'ın dini üzere onları sabit kıl; ve kendilerinden almış olduğun sözü yerine getirmeye dair kendilerine ilham ver; onlara, senin düşmanlarınla kendi düşmanlarına karşı yardım et. Ey hak olan Allah! Bizi o yardım alınanlardan kıl...”

risale haber

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısı
« Posted on: 15 Haziran 2021, 19:02:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısı rüya tabiri,Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısı mekke canlı, Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısı kabe canlı yayın, Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısı Üç boyutlu kuran oku Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısı kuran ı kerim, Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısı peygamber kıssaları,Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısı ilitam ders soruları, Mısır için teheccüt ve Kunut Duası çağrısıönlisans arapça,
Logged
17 Ağustos 2013, 03:05:31
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.516


« Yanıtla #1 : 17 Ağustos 2013, 03:05:31 »

Allah'ım sen suçları olmadan hunharca şehit edilen kardeşlerimize rahmet et.Yaralılara,güçsüzlere şifa ver,yardım et.Bu zulmü yapanları helak et.Otuz gün,otuz gece namazlar kılalım,kur anlar okuyalım.Müslüman kardeşlerimiz orada canları için,namusları için direnirken bizlerde namazımızla,kur anımızla onlara destek olalım.Biz de islam adına ,kardeşlerimiz adına ibadetimizle direnelim İnşallah .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Ağustos 2013, 20:23:16
öfe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 7


« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2013, 20:23:16 »

ALLAH'ım şehit kardeşlerimize rahmet et.Arkasında kalanada sabır ver.Orda aç kalana yaralı hasta olana sefalet çeken tüm kardeşlerimize yardım eyle.AMİN.AMİN.AMİN.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2013, 20:23:36 Gönderen: öfe »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
18 Ağustos 2013, 02:07:35
Nurcan 8/F

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 753


« Yanıtla #3 : 18 Ağustos 2013, 02:07:35 »

Mısırdaki yiğitler savaşla kıyama dururken .. Bizim yiğitlerimiz kunut ile, dua ile, teheccüdle kıyama duruyor ... Savaş onların imtihanı .. Bizim imtihanımız daha büyük ... Ya ses çıkarır imanımızı kurtarırız .. Ya da haksızlığa karşı susup dilsiz şeytanlık yapıp safımızı belli ederiz .. Seçim bizim ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

18 Ağustos 2013, 03:10:48
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #4 : 18 Ağustos 2013, 03:10:48 »

40 dk sonra herkes namazda olacak kardeşlerimiz için, Rabbim kılınacak namazları ve duaları dergahı izzetinde kabul eylesin, ölen kardeşlerimizi Peygamberimize komşu geride kalanlara da muzafferiyet nasip eylesin...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &