๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 29 Eylül 2012, 12:35:26Konu Başlığı: Merkel'in İslamiyet sözü hayata geçmeli
Gönderen: Zehibe üzerinde 29 Eylül 2012, 12:35:26
Merkel'in İslamiyet sözü hayata geçmeli

(http://www.risalehaber.com/d/news/105836.jpg)

Merkel, sözünün boş laftan ibaret olmadığını ispatlamalı

   Almanya'daki Türk sivil toplum kuruluşları, Başbakan Angela Merkel'in, "İslam Almanya'nın bir parçasıdır" açıklamasının memnuniyet verici olduğunu ancak bunun uygulamalara da yansıması gerektiğini belirtti.

Konuyla ilgili Zaman'ın sorularını cevaplayan sivil toplum kuruluşu yöneticileri, Merkel'in bu açıklamasını, ülkedeki hem çoğunluk, hem de göçmen toplumuna önemli bir mesaj olarak görüyor. Ancak, bu açıklamaya rağmen, Almanya İçişleri Bakanlığı'nın tüm Müslümanları zan altında bırakan 'Kayıp (Vermisst)' adlı afiş kampanyasının sürmesinin önemli bir çelişki olduğuna işaret ediyorlar.

Almanya Başbakanı Merkel, Hz. Peygamber'e hakaret filmi ve ona gösterilen tepkilerin gündemde olduğu bir dönemde, partisinin 7 bin civarında üyesinin katıldığı toplantıda "Evet İslam bizim bir parçamızdır." demiş, Almanya'da yaşayan Müslümanlara daha hoşgörülü davranılması çağrısı yapmıştı. Konuyla ilgili Zaman'ın sorularını cevaplandıran Almanya'daki sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ise, "Merkel afiş kampanyası yanlışını durdurmalı, Başbakan'ın sözü uygulamalara yansımalı." görüşünü dile getiriyor. Bakanlığın afiş kampanyası, "davranışlarında değişiklik gözlenen Müslümanların radikalleşmiş olabileceği" şüphesiyle ispiyonlanması ve afişlerinin çeşitli platformlarda yayınlanmasını içeriyor.

Almanya'daki İslami çatı kuruluşu Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) dönem sözcüsü Ali Kızılkaya, 'memnuniyet verici' olarak nitelendirdiği açıklamanın ihtiyaç duyulan zamanda geldiğine işaret ederek, "Almanya Cumhurbaşkanının da, birlikte yaşamı ilgilendiren böyle temel bir konuda bir açıklama yapmasını bekliyoruz." dedi. Merkel'in açıklamasının siyasete de yansıması gerektiğini kaydeden Kızılkaya, "Şu ana kadar yapılan entegrasyon politikalarının, yanlış bir noktadan hareket edildiği için fayda vermediğini görüp, özellikle Almanya İslam Konferansı, Güvenlik İşbirliği İnisiyatifi ve bu kampanya iptal edilmeli, yerine yeni işbirlikleri sağlanmalı. Daha faydalı, Müslümanları eşit bir muameleye dahil eden bir konsept hazırlanmalı. Yani günvenlik eksenli değil, güvene dayalı bir yola girilmeli. Çünkü siyaset şimdiye kadar Müslümanları töhmet altında bırakarak büyük güven kaybına uğradı. Başbakan Merkel bu açıklamasının hem gereği, hem devamı olarak öncelikle afiş kampanyasına el koyup durdurmalı." şeklinde konuştu.

İslam Kültür Merkezleri Birliği Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Seyfi Ögütlü ise Merkel'in sözlerini topluma yönelik önemli bir mesaj olarak gördüklerini söyleyerek, "Özellikle Müslümanları rencide eden ve toplumsal atmosferi olumsuz manada etkileyen sözler ve gösterilerin yoğunlaştığı günlerde bu ifadeler ayrı bir önem arz ediyor. Bu sözlerin ışığı altında herkesin sorumluluğunu düşünerek hareket etmesini ümit ediyoruz. Bilhassa hükümet yetkililerine bu konuda büyük görev düşmektedir." açıklaması yaptı.

Merkel, sözünün boş laftan ibaret olmadığını ispatlamalı

Göçmen kökenli akademisyenlerin kurduğu DEIN Köln İnisiyatifi Başkanı İbrahim Küçükyıldız ise Merkel'in sözlerinin doğru ve yerinde olduğunu dile getirerek, bu söze rağmen İslamofobi'yi güçlendiren afiş kampanyasının başlatılmasındaki çelişkiye dikkat çekti. Küçükyıldız, önyargıları güçlendiren, çoğunluk toplumunu Müslümanlardan uzaklaştıracak afiş kampanyasının Anayasa'ya aykırı olduğunu da savundu. İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü ise bugüne kadar İslam'ın Almanya'nın parçası olduğunu söyleyenlerin icraatlarıyla bunu ortaya koyamadığını belirterek, "İlk defa Schaeuble bunu söyledi ama buna uygun bir netice ortaya koyamadı. Şimdi Merkel bunu söyledi ama afiş kampanyasında da bir adım geri atılmıyor. Müslümanlar artık bu toplumun bir parçası olduklarının söylenmesini değil, icraatla bunu yaşamak istiyorlar. Başbakan'ın bunu demesi şüphesiz önemli. Kaldı ki seçimlerde puan da getirmeyen adımlar. Biz icraatla bunun pekişmesini istiyoruz." dedi.

Türk Akademisyenler Birliği (NİTAB) Başkanı Davut Karapınar ise açıklamanın güzel ama yeterli olmadığını kaydederek, "Almanya'da 4,5 milyon Müslüman var. İslam'ın artık resmî din olarak tanınması gerekir. Meslekî alanlardaki engeller kaldırılmalı." çağrısı yaptı. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Hasan Özdoğan ise Merkel'in açıklamasının çok olumlu olduğuna ancak aşırı sağcılara çanak tutan afiş kampanyasından da 'Müslümanlar tehlikelidir' mesajı çıktığına işaret etti.

Zaman