๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 31 Mayıs 2012, 11:54:04Konu Başlığı: Kur'an-ı Kerim ve siyer ortaokul ve liselerde seçmeli ders oldu
Gönderen: Zehibe üzerinde 31 Mayıs 2012, 11:54:04
Kur'an-ı Kerim ve siyer ortaokul ve liselerde seçmeli ders oldu

(http://www.risalehaber.com/images/news/95294.jpg)

Kur'an-ı Kerim ve siyer (Peygamberimiz'in hayatı) bu eğitim yılında okullarda seçmeli ders olarak okutulacak. Ortaokul ve liselerde açılacak olan bu derslere, isteyen öğrenciler girebilecek.

Kur'an ve siyer derslerinin İngilizce kurslarında kullanılan 'kur' sistemiyle verileceğini açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer şu bilgileri verdi: "Çocuklarımızın pedagojisine daha uygun olarak Kur'an-ı Kerim'i öğretmeye çalışacağız. Kur'an-ı Kerim ve siyer derslerinde kur sistemini esas alacağız. Yani 5. sınıftan 12. sınıfa kadar bir çocuk her yıl Kur'an-ı Kerim dersi seçmek istiyorsa seçebilecek ve her yıl da geldiği seviyeye göre başarılıysa Kur'an dersi almayı sürdürecek. Bir çocuk, örneğin 7., 8., 9., 10. sınıfta bir yıl veya iki yıl seçimlik ders alacaksa, onun için bir seviye testi yapacağız. O da seviyesine uygun, kaldığı yerden kur sistemi ile dersini alabilecek. Bu yapı içinde daha modern bir uygulamayı da kurgulamış olacağız."

Bu eğitim yılında Kur'an ve siyerin yanında Alevilik, Süryanilik, Hıristiyanlık ve Musevilik de seçmeli ders olabilecek. Özelikle zorunlu din dersine karşı çıkan Alevilerin yoğun olduğu bölgelerde Aleviliği anlatan seçmeli dersler müfredata konulacak.