๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 08 Mayıs 2013, 08:48:20Konu Başlığı: Kötü alışkanlıklar kalbi de, beyni de etkiliyor
Gönderen: Zehibe üzerinde 08 Mayıs 2013, 08:48:20
Kötü alışkanlıklar kalbi de, beyni de etkiliyor

(http://www.risalehaber.com/d/news/124578.jpg)

Bir araştırma, kalp hastalıkları riskini arttıran kötü alışkanlıkların, 35 gibi genç bir yaşta bile beyin fonksiyonunu da etkileyebileceğini ortaya koydu.

Hollandalı araştırmacılar 35-82 yaşları arasındaki 3800 kişinin hafıza, planlama ve akıl yürütme becerilerini inceledi.

Yüksek kolesterol ve sigara tiryakiliğinin bütün yaş gruplarında daha kötü performansa neden olduğu gözlendi.

Alzheimer Derneği, bu araştırmanın, kalp için zararlı olan şeylerin beyin için de zararlı olduğununu gösterdiğini söyledi.

Stroke adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmayı yapan Groningen Tıp Merkezi Üniversitesi'nden bilim insanları, 35 yaşından itibaren beyin fonksiyonlarında zayıflama başlayabileceğini ifade etti.

Risk faktörleri

Zayıflama belirtilerini daha erken tespitinin mümkün olup olmadığını anlamaya çalışan araştırmacılar, kapsamlı bir test yoluyla deneklerin zihinsel becerilerini değerlendirmeye tabi tuttu.

Kalp sorunları açısından risk teşkil eden sigara, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, diyabet ve aşırı kilo gibi faktörleri de inceleyen ekip böylece her denek için bir "risk profili" çıkardı.

Kalp sağlığı bakımından en yüksek risk grubunda olanlar, her yaşta, zihinsel beceri testlerinde dah düşük risk grubundakilerden %50 daha kötü performans gösterdi.

Günde 15'in altında sigara içenlerin zihinsel beceri testinde aldıkları puanın sigara içmeyenlerden ortalama 2,4 puan, 15'in üstünde sigara içenlerin ise 3,4 puan daha düşük olduğu görüldü.

Araştırma ekibinin başkanı Dr Hanneke Joosten, "Gençler sigaranın ya da aşırı kilonun etkisinin yıllar sonra ortaya çıkacağını düşünüyor, ama bu doğru değil. Çoğu insan kalp için risk teşkil eden unsurların kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği gibi olumsuz sonuçları olduğunu biliyor, ama bunun zihin sağlığını da etkilediğinin farkında değil. Kalp için zararlı olan beyin için de zararlı." dedi.

Alzheimer Derneği araştırma bölüm başkanı Doug Brown, araştırmanın sonuçlarına bakarak kötü alışkanlıkları bir an önce terk etmenin ve yaşam tarzımızda planladığımız değişiklikleri hiç ertelemeden uygulamaya koymanın önemini vurguladı.

BBC


Konu Başlığı: Ynt: Kötü alışkanlıklar kalbi de, beyni de etkiliyor
Gönderen: Safiye Gül üzerinde 08 Mayıs 2013, 16:19:53
Esselamu aelykum ve rahmetullah ; zararlı deyince sadece vücudun belli bir yeri gelmemeli aklımıza. Çünkü vücut bir bütün. Bir yerine zarar gelse her yerinden hissedilir. Bize verilen emanete riayet edebilmek duasıyla...


Konu Başlığı: Ynt: Kötü alışkanlıklar kalbi de, beyni de etkiliyor
Gönderen: Sefil üzerinde 08 Mayıs 2013, 19:29:22
Ve aleykum selam ;Vücut maddi manevi birbütün olduğu için maddeten gelen zarar manevi olarak da etkiliyor buda beyni ve kalbi olumsuz etkiliyor allah bize verdiği emanete sahip çıkanlardan olmayı nasip etsin...


Konu Başlığı: Ynt: Kötü alışkanlıklar kalbi de, beyni de etkiliyor
Gönderen: Ceren üzerinde 18 Mayıs 2013, 17:59:21
Kötü alışkanlıklardan uzak duralım.Allah bize bir can ve ruh emanet etti ona en layıkıyla sahip çıkalım...