๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: ღ۩Bilgin۩ღ üzerinde 05 Kasım 2018, 00:33:02Konu Başlığı: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: ღ۩Bilgin۩ღ üzerinde 05 Kasım 2018, 00:33:02
İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri

(https://www.ilimdunyasi.com/resimler/ilim-ogrenmek-farz-ennas.jpg)

Elhamdülillah, ilim talep etmenin ve güzel dinimiz hakkında daha fazla öğrenmenin gerekliliği hakkında bir çok kaynaktan bilgi edindik.
Oturup kendimizi tamamen İslami ilme adasak ve böylece ulaşılabilinecek muazzam faydalardan istifade etsek muhteşem olmaz mıydı?

“İlim talep etmek / öğrenmek her Müslümana farzdır.”(İbn Mace, Mukaddime, 17).

İlim öğrenmemiz gerektiğini biliyoruz, ama nasıl yapmalıyız? Büyük çoğunluğumuzun kendini ilme adamak için zamanı yok (ya da öyle görünüyor). Bu yüzden, güzel dinimiz hakkında ilim öğrenmenize faydalı olacak birkaç ipucu derledik.

1. Zaman yönetimi

Bu, üreten müslümanlar için klasik ve yaygın bir mevzudur ama sık kullanılır çünkü çok ETKİLİDİR. Bu, ilk olarak zaman çizelgenize bakıp ona göre ilim öğrenmek için ayırmak istediğiniz uygun zamanı belirlemeniz demektir.

Örnek olarak, cumartesi öğleden sonra bir kaç boş saatiniz var diyelim. Bu durumda bu saatleri bir kursa katılarak, bir kaç ders dinleyerek, İslam hakkında bilgisi olan kişilerle zaman geçirerek değerlendirebilirsiniz. Eğer basitçe ‘akışa bırakır’ ve ‘ne olacağını bekler’ seniz, o zaman ilim peşinde koşmak arka plana itilecek ve herhangi bir ilerleme kaydetmeyi zor bulmaya başlayacaksınız. Bu sebeple günlük diğer aktivilerimizde olduğu gibi planlamak çok önemlidir. İş dünyasında söylenildiği gibi, “Planlamada başarısız olursan, başarısızlığı planlıyorsun.” Hatırlamanız gereken bir nokta: eğer boş zamanınız varsa, şeytan onu önemsiz şeylerle doldurmaktan mutlu olacaktır. Bu yüzden, şeytan sizi engelleme fırsatı elde edemeden önce siz zamanınızı faydalı şeylerle doldurun.

Eğer çok fazla sorumluluğunuz varsa ve zaman bulmakta zorlanıyorsanız, haftalık programınıza bakmanız iyi bir fikir olacaktır. İyice irdeleyerek bakın ve kendinize karşı dürüst olun. Örnek olarak, alışverişe ve sosyalleşmeye bütün bir gününüzü ayırıyorsanız ve sonra başka bir şey yapmaya enerjiniz kalmıyorsa, o gününüz yüksek ihtimalle verimli gün değildir. Kendinize “Bunu yapmak için bu kadar çok zamana gerçekten ihtiyacım var mı?” diye sorun. İnşaAllah, programınızı bununla düzenlerseniz, ilim peşinde koşmak için, istifade etmek için boş vakit bulacaksınız.

Dahası, Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in hayatına bakabiliriz, O bizler için en güzel örnektir, zaman yönetiminde de. Bu; O’nun eşlerine, çocuklarına, torunlarına, sahabeye, lider olmaya, Allah (subhanehu ve te’ala) yolunda savaşmaya, tebliğ yapmaya, çeşitli İslam devletlerini yönetmeye vs. nasıl zamanını böldüğüne bakarak görülebilir. Bu kadar çok sorumluluğa rağmen, hayatının her yönüyle en iyisiydi, tüm dikkatini verip hiçbir işini aksatmazdı.

2. Cd veya herhangi bir elektronik alet edinin

Az bir efor sarfederek dinle ilgili ilminizi artırmanız için bu pratik bir metoddur. ‘Herhangi bir elektronik alet’, dersler ve programlar indirip bunları dinlemenize yardımcı olacak mp3 çalar veya cep telefonlarınız olabilir. Bunlar, müsait zamanı az olanlar için çok faydalı olur. Eğer yoksa, kulaklık edinin. Biraz boş zaman sağlamak istiyorsanız, bu da zaman yönetiminize yardımcı olacaktır.

Elhamdulillah, indirme seçenekleri olan güvenilir çok fazla web sayfası var, bunlardan yararlanın. Eğer bulamıyorsanız, youtube’a uğrayın ve youtube converter kullanarak dosyalarınızı indirin. İlham verici dersleri, İslam’daki büyük adamlar ve kadınlar gibi tarih hikayelerini ve hatta belirli bir konuda serileri araştırabilir ve indirebilirsiniz. Kur’an’ın güzel kıraatlerini bulup düzenli dinleyebilirsiniz. Bunlar; sizin Kur’an’a olan sevginizi artırır ve sizin Kur’an okuyuşunuzu düzeltir. Kalp huzuru (sekine) ve gönül rahatlığı bundan edinebileceğimiz en büyük nimetlerdir.


(Editör notu: İslami ders ve Kuranı Kerim kıraatlerini mp3 olarak muslimmedya.com sitemizden ücretsiz indirebilirsiniz.)

3. Odaklanmak için küçük bir alan seçin

Bu; ilim öğrenmek istediğiniz bir alana odaklanmanız ve farklı konularda uzmanlaşmaya çalışmamanız anlamına geliyor. Bu, özellikle ilim yoluna yeni ayak basmışsanız çok önemli. İslam, dibine ulaşılamayan bir okyanus gibidir ve sınırı bilinmez. Bu yüzden, henüz yeni başlamışsanız yavaş yavaş ilerleyin, küçük adımlar atın ve acele etmeyin. Birçok farklı konuda bilgi almaya çalışmanız bunaltıcı olabilir ve pes etmenize sebep olabilir. İlim öğrenirken azar azar da olsa düzenli ve istikrarlı davranın, böylece Allah (subhanehu ve te’ala) inşaAllah sizin ilme ve dinine olan sevginizi artıracak; O’nun ve meleklerinin sevdiklerinden olacaksınız. Hz. Ayşe (radiyallahu anha) tarafından naklediliyor:

“Allah katında amellerin en makbul olanı hangisidir?” diye sorulunca; Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem): “Az bile olsa devamlı olanıdır.” buyurmuşlar. (Buhari)

Şöyle eklemiştir: “Ey cemâat! Siz gücünüzün yettiği işlere bakın.”

Bu sebeple, devam edin ve PES ETMEYİN!

4. Müslüman dünyasıyla bağlı kalın

Bu, sizlere düzenli e-posta atıp, öneri sunan çeşitli web sayfalarına üye olmayı gerektiriyor. (gencmuslumanlar.com gibi) Ayrıca, günlük hadis, Kur’an ayeti, zikir veya İslam hakkında bilmediğiniz ilginç bir şeyi düzenli/günlük bildiren bir site de olabilir.

Son teknoloji ile e-postalarınıza her yerden kolayca erişebildiğiniz için bu çok kullanışlı olur. Yemek aranızda veya seyahat ederken zamanınızı ilim öğrenme adına değerlendirebilirsiniz. Çeşitli iletişim araçları sayesinde sürekli duyup görerek İslam’a yakın olmanız bunun bir faydasıdır ve bu sayede Allah (subhanehu ve te’ala) hiçbir zaman aklınızdan uzak olmayacaktır. İslami bir toplumda yaşamayanlar için bu çok daha önemlidir.

Ek olarak, bu madde çevrimdışı olarak da hayata uygulanabilir. Bu, sana İslam’ı hatırlatan iyi bir arkadaş çevresi edinmendir. Bu gayri ihtiyari üç parmağıyla yediğini gördüğün bir arkadaşın olabilir. Eğer o erdemli bir arkadaşınsa, sana bunun sünnet olduğunu nakledecektir.

“Rasulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) üç parmağıyla yemek yediğini, yemekten sonra da parmaklarını yaladığını gördüm.” (Müslim)


5. İlim öğrenmek için belirli bir zaman ayırın

Bu, haftalık programa vs bakarak günlük veya haftada seçilmiş bir kaç gün olarak yapılabilir. Ancak, verebileceğiniz zaman konusunda gerçekçi olun ve devamlı olacağınıza emin olun. Eğer yeni başladıysanız, 15-30 dakika ile başlayıp kendinizi geliştirmeniz iyi bir fikir olur.

İlim öğrenmek farklı çeşitlerde olabilir. Bir ders dinlemeyi veya kitap okumayı tercih edebilirsiniz ama bunu rutin haline getirmeye çalışın. Bunu yapmanın pratik bir yolu da bir kitabı grupça sesli bir şekilde okumaktır. Her birey 10 dakika okuyup sonrakine verecek şekilde yapabilirsiniz. Bu yöntem, aile halkına da birçok fayda sağlıyor. Sadece aile fertlerinin arasındaki birlik beraberliği artırmıyor, ayrıca ilim öğrenirken yalnız hissetmenizi de önlüyor. Eğer başkalarıyla öğreniyorsanız, sizin motivasyon seviyeniz düştüğünde bile onların enerjilerinden faydalanabilirsiniz.

6. Başlamak için eğlenceli bir konu seçin

Bu madde, ilim öğrenmeye henüz başlayanlar için özellikle amaçlanmıştır. İlim öğrenmedeki eğlenceyi bulmaya ve İslam’ı öğrenmedeki ilginizi canlı tutmaya yardımcı olacaktır.

Kişisel olarak, Peygamberlerin hayatlarını öğrenmeyi eğlenceli ve faydalı buluyorum. Sadece onların gösterdiği mucizeleri öğrenmekle kalmayacak, Allah (subhanehu ve te’ala)’nın nebilerine vermiş olduğu yetenekleri ve vasıfları -Hz. Adem (aleyhisselam)’ın muhteşem büyüklüğü, Hz. İbrahim (aleyhisselam)’ın atıldığı ateşin sıcaklığından korunması gibi- da öğrenmiş olacaksınız. İnşaAllah, bununla, Allah (subhanehu ve te’ala) bizleri bilgiye susatacak ve Kendine ve İslam’a yakınlaştıracaktır.

Çocukların hikaye kitapları renk ve resimleriyle bilgi verici ve küçüktür. İlgi çekmek ve okuyucuyu çekmek amacıyla bu şekilde tasarlanmışlardır. Eğer onları çok çocuksu bulmuyorsanız, oradan başlamak faydalı olabilir.

7. Bu hedefe ulaşabilmek için Allah’a (subhanehu ve te’ala) dua etmeye devam edin

İman eden biri için hayatının her alanında bu önemlidir. Allah’a (subhanehu ve te’ala), bizlere ilim vermesi, onu (ilmi) anlamamız ve unutmamamız (hafızamız güçlü olsun olmasın) ve ilim yolunu kolaylaştırması için devamlı dua etmeniz çok önemlidir. Allah’ın (subhanehu ve te’ala) yardımı ve isteği olmadan hiçbir şeye ulaşamayacağımız için, bu önemlilik arz eder. Çoktan ilim yolu lûtfedilmiş olanlar, O’na yapmanıza izin verdiği şeyler için her zaman şükredin.

Ayrıca, duanızda dürüst ve açık/net olun; mesela ilim için istek duymuyor olabilirsiniz. Bu durumda, Allah’ı (subhanehu ve te’ala) güzel isimleriyle anın ve önünüzdeki engelleri kaldırıp ilim azmi vermesini isteyin.

Buna yardımcı olması için sürekli olarak okuyabileceğiniz bir dua:


اللَّهُمَّ إنِّي أعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَ الْحَزَنِ ، وَ الْعَجْزِ وَ الْكَسَلِ ، وَ الْبُخْلِ وَ الْجُبْنِ ، وَ ضَلَعِ الدِّيْنِ وَ غَلَبَةِ الرِّجَالِ


Yâ Rabbi, kederden, dertten, âcizlikten, tembellikten, korkudan, cimrilikten, borcumu ödeyememekten ve insanların kahrından sana sığınırım!

وَقُل رَّبِّ زِدۡنِي عِلۡمٗا

Rabbim! ilmimi ve anlayışımı artır.

Bunlar; sadece verimli bir şekilde ilmimizi artırmak için birkaç teknik. İlim öğrenmek adına daha bir çok alternatif var. Mesela; ilim halkalarına dahil olmak, bir kursa katılmak vs. Ama hepimiz bunları yapacak kapasiteye sahip olmayabiliriz. İnşaAllah, umuyorum ki, bu bahsedilen noktalarla, ilim öğrenme gibi yüce bir görevi nasıl hayatımıza getiririz bir fikriniz olmuştur. Allah (subhanehu ve te’ala), ilim yolunda yürümeyi ve O’nunla buluşana kadar bu yolda kalmayı nasib etsin. Amin.

Ebu Ömer

Bu yazı productivemuslim.com sitesinden alınarak Genç Müslümanlar ekibi tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiştir.


Ennas Katkılarıyla Dua ile...


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Sevgi. üzerinde 05 Kasım 2018, 00:49:40
Esselâmü Aleyküm İlim öğrenmek beşikten mezara kadar bütün müslüman olan kadın ve erkeğin üzerine farzdır.  Oyüzden herdaim hâk yolunda faydalı ilimler öğrenmeliyiz. Öğrenirkende bazı yöntemlere başvurmamız gerekir. İşte bu yöntemleri vesileniz ile öğrenmiş olduk. Allah Razı olsun 🌸 Rabbim bizleri hak yolunda hakkıyla ilim öğrenenlerden eylesin inşaAllah


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Mehmed. üzerinde 05 Kasım 2018, 13:33:10
Ve aleykümüsselam İslam ın bizlere en büyük ogretilerinden biri bugünün dünden hayırlı olması Bu da en güzel ilim ile yapılır İlim öyle bir şehrin kapısıdır ki geçmek zordur ancak şehirde yaşamak ise çok  güzel olsa gerek Rabbim bizlere ilim ve hikmeti nasip eylesin


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Ceren üzerinde 05 Kasım 2018, 16:07:30
Esselamu aleyküm. İslami ilmi hakkıyla alan ve aldığı ilmi bilgiyi İslam yolunda bildiren kullardan olalım inşallah...


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: emin101 üzerinde 05 Kasım 2018, 18:21:37
İlim öğrenmek kadın erkek her müslüman farz olduğunu biliyoruz. Beşiktan merazara kadar ilim öğrenmek lazımdır. Zira ilim öğrenmenin yaşı yoktur. Ama ilmin bize fayda geiren taraflarından başlamak lazım. Hem ilim öğrenirken fenni ve dini ilimleri bir arada okumak lazım ki taasup ve şüphe tevellüd etmesin.


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Mustafa Yasin üzerinde 05 Kasım 2018, 19:38:36
Selamünaleyküm.  İslam dini her konuda olduğu gibi ilim konusunda da ilerleme kaydetmeli. Bu konuda herkes elinden geleni yapmalı . Allah razı olsun paylaşımda.


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Asel.4747 üzerinde 06 Kasım 2018, 00:16:56
Selamun aleyküm . “ Çin de de olsa ilimi arayınız çünkü ilim öğrenmek her müslümana farzdır . Melekler yaptıkları işten hoşlandıkları ilim talebeleri için kanatlarını yere sererler .” (Cami-üs sağir )


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: İsra Mirac (Esra) üzerinde 06 Kasım 2018, 00:50:38
İslam dini ilme çok önem veriyor.  İlme verdiği önemi her anlamda kavrayabiliriz. Rabbimiz iman hususunda bile bizi taklidi iman yerine araştırarak bilinçli şekilde iman etmenin daha faziletli olduğunı öğütlemiştir. Bu bile ilme dayanır.
2 günü bir olan ziyandadır sözü bizim için kesin bir ölçüdür. Müslüman ilim öğrenecek ve kendini sürekli geliştirecek zira ilmin sonu yoktur...
İnsan düşünse ,  ortalama yaşı 30 olan bir kişi her gün bir kitaptan bir cümle okusa o yaşa kadar kaç kitap okur ve ilmi seviyesi ne olur? Kutsal kitabımızdan her gün bir ayeti araştırıp okuyup analiz edip hayatımıza geçirebilseydik şuan nasıl bir müslüman olurduk?
Bir kişinin ilim öğrenmesi o ilimle amel etmesi ve etrafındaki insanlara da ilim yolunda yol gösterici olması kadar güzel bir şey olabilir mi?
Amel defteri kapanmayanlardan birisi de arkasında ilim bırakan kişidir. Müslümanlık sadece ben iman ettim demekle olmuyor ne yazıkki...ispat da gerekli...
kendimize öz eleştiri yapmamıza vesile olan paylaşımlarınızdan dolayı Rabbim razı olsun inşallah...


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Fatma Ylmz üzerinde 06 Kasım 2018, 02:08:02
 İlmi almak kadar o ilmi korumak o ilme layık olmak ve İlmine layık amel etmek önemlidir. Yıllardır kitap okuyup bilmem kaç tane üniversite okumuş olan fakat insanlıktan nasibini almamış şahıslar var bu demek oluyor ki  çok şey öğrenmek, önüne gelen her şeyi okumak değil olay, islam ahlakını okumak. Rabbim ilmiyle amel edebilenlerden eylesin. Allah razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Zehra Hüner üzerinde 06 Kasım 2018, 04:45:52
Kişinin ilim öğrenmesi farzdır ilim bizler için çok önemli bir yerdedir ilim bilmek kadar öğrendiğini de Hayata içirmek önemlidir öğrendiğinle amel etmek gereklidir önce kişi kendi ilim öğrenmesini önem vermelidir Bizler ilime kendimiz bilmedikçe başkasına faydalı olamayız o yüzden önce kendi ilmimizi önem göstermeliyiz sonra da aldığımız ilmi başkalarına aktarmalıyız Rabbim ilim yolundan ayırmasın inşallah


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Zeynep Zehra üzerinde 06 Kasım 2018, 08:50:09
Zaman kavramı değişmez,saatler herkes için aynı düzende işler.Önemli olan zamanı nasıl kullanabileceğimizi planlamak.Burada yazılan maddeler eğer uygulanırsa faydalı olacaktır.Güzel bir çalişma olmuş.Gerçekten Efendimizin hayatına baktığımız zaman o kadar yükümlülük ve hiçbir karışıklık olmadan hepsi bir düzen içinde.Eğer vaktin olmadığından şikayet ediyorsak bu bizimle alakalı demek ki.Efendimiz ne güzel buyurmuş; 2 şey vardır ki insanların çoğu bunların kıymetini bilmez: SIHHAT  ve   BOŞ VAKİT...


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Esma Hamuş üzerinde 06 Kasım 2018, 11:37:21
Eğer ki günlük plan yapılırsa zamanı güzel değerlendirebiliriz.. Ki elimizden geldiğince zamanı iyi değerlendirmeye çalışıyoruz hamd olsun.. İlim öğrenmek için artık teknolojiden oldukça faydalanabilir.. Güvenilir ve doğru olduğunu düşündüğümüz sitelerden yardım alabiliyoruz.. İlim öğrenmek uğruna aynı anda bir çok bilgiyi insana yüklerseniz o kişinin pes etmesine yorulmasına zaman hazırlamış olursunuz.. İlim öğrenmeye eğlenceli insanı sıkmayan bunaltmayan konulardan başlamak gerek elbette yoksa insana en başta ağır gelebilecek konular seçilmemelidir.. Rabbim hepimize ilim yolunda olmayı ve İslamı öğrenebilmeyi nasip etsin inşaallah


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Ceren üzerinde 06 Kasım 2018, 14:55:24
Esselamu aleykum. Islam yolunda iman yolunda yasayan ve ilim öğrenip o ilim ile yaşayan ve öğreten kullardan olalim inşallah. ..


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Safiye_06 üzerinde 08 Aralık 2018, 16:10:48
İlim öğrenmek, her müslümana farzdır. İslam dinine önemli bir yer tutar. Kuranı kerimin ilk ayetlerine 'oku yaradan Rabbinin adıyla oku' ayeti kelimenin, islamın ilme verdigi önemini vurguluyor. Rabbimiz bizi Kuranı kerimi rehber kılıp, en güzel ilmi öğrenip ve onunla amel eden kullarının arasına alsın. Allah hepimizden razı olsun insallah. Hayırlı günler...


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Bakmaz42 üzerinde 13 Ekim 2019, 23:54:43
Allah razı olsun hocam


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Sevgi. üzerinde 14 Ekim 2019, 02:09:44
Rabbim bizleri herzaman hâk İslâm yolunda ilim öğrenip o ilimle amel edinenlerden eylesin inşaAllah


Konu Başlığı: Ynt: İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri
Gönderen: Sevgi. üzerinde 09 Haziran 2023, 19:07:49
Esselâmu Aleyküm. İlim öğrenmek beşikten mezara kadar kadın ve erkeklerin üzerine farz kılınmıştır. İlim öğrenmenin kolaylığını anlatan konuları bizlerle paylaşan kardeşlerimizden Allah razı olsun