๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 31 Mayıs 2012, 12:05:16Konu Başlığı: İnternet bağımlılığı artık hastalık olarak ele alınıyor
Gönderen: Zehibe üzerinde 31 Mayıs 2012, 12:05:16
İnternet bağımlılığı artık hastalık olarak ele alınıyor

(http://www.risalehaber.com/images/news/92946.jpg)


Teknolojik imkânların artmasıyla her eve giren internet, beraberinde bağımlılık gibi tehlikeleri de getiriyor.

Ankara Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) Uzmanı Doç. Dr. Tuncer Okay, internet bağımlılığının tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğuna dikkat çekiyor.

İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde internet bağımlılığı ile ilgili bir klinik açıldığını hatırlatan Okay, "10-12 saat boyunca internette gezinen, oyun oynayan veya sohbet eden insanlar var. Bunların toplumsal yansımaları henüz çok dramatik boyutlarda olmamakla birlikte bir tehlike." ifadesini kullandı. İnternet bağımlılığının klinik olarak önemsenmesi gereken bir durum olduğunun altını çizen Okay, kişinin işlevselliğini engelleyen, yerine getirmesi gereken sorumlulukları aksatacak düzeyde internet ile veya herhangi bir şeyle meşgul olmasının tehlike işareti olduğunu vurguladı. Okay, şunları kaydetti: "İnternetin başında oturmak, çocuğunun bir problemi ile ilgilenmekten kendini geri çekiyorsa bu bir sorundur. İçine kapandıysa, ailesi ve arkadaşlarıyla koptuysa, internetin başından kalkamıyorsa, başından kalkmak adına kendince çareler üretmeye başladıysa, ama bunu yapamıyorsa bu bir sorundur."

Zaman