> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalım
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalım  (Okunma Sayısı 931 defa)
16 Ekim 2014, 07:22:23
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 16 Ekim 2014, 07:22:23 »Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalımDiyanet İşleri Başkanı Görmez, "Diyanet İşleri Başkanı olarak bütün gençlere çağrıda bulunuyorum. Camiye gelin ve birlikte dünya kelamı konuşalım" dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Diyanet İşleri Başkanı olarak bütün gençlere çağrıda bulunuyorum. Camiye gelin ve birlikte dünya kelamı konuşalım. Yeter ki kelamımız güzel olsun, yeter ki kelamımız hoş olsun, yeter ki kelamımız anlamlı ve faydalı olsun" dedi.
 
Bu yıl "Cami ve Gençlik" teması işlenecek olan "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" açılışı, Kocatepe Camisi'nin avlusunda gerçekleştirildi.
 
Açılışa, Görmez'in yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları, gençler ve vatandaşlar katıldı.
 
Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, Diyanet İşleri Başkanlığı Tasavvuf Müziği Korosu tarafından konser verildi ve kaside okundu.
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, açılışta yaptığı konuşmada, 2011'de "Cami ve Çocuk Buluşması", 2012'de "Cami ve Engelliler" ve 2013'te ise "Cami ve Kadın" temasıyla gerçekleştirilen "Camiler ve Din Görevlileri Haftası"nda, bu yıl ise "Cami ve Gençlik" temasının işleneceğini dile getirdi.
 
Görmez, bu kapsamda, "Geç Kalma Genç Gel", " Cami Gençlerle Daha Güzel", "Gençler Mihrap Sizi Özledi", "Gençler Kubbeler Sizi Özledi" ve "Gençler SizsizCami Çok Issız" gibi başlıklarla cami ve gençlik arasında yeniden bir köprü kurmaya çalışacaklarını aktardı.
 
Mehmet Görmez, "Asıl amacımız, niceliksel olarak sadece cami cemaatini çoğaltmak, sadece gençleri fiziksel olarak camiye davet etmek değildir. Biz bu hafta vesilesiyle yine üç büyük hizmet kusurumuzu gidermeye çalışacağız" ifadesini kullandı.
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti:
 
"Bunlardan birincisi camilerimizi gençliğin anlam arayışına cevap verebilen bir mekan olarak yeniden tasarlamaya çalışacağız. Öncelikle camilerimizi size hazır hale getirmek için bir kampanya başlatmayı düşünüyoruz. Bu hafta ile asıl amacımız, birinci amacımız, camileri, gençlerin daha rahat ulaşımını, camilere gelmesini sağlayacak şekilde yeniden gözden geçirmek. İkinci amacımız camide görev yapan arkadaşlarımızı, cami görevlilerimizi, din gönüllülerimizi gençlerle doğru ilişki kurabilecek yeni bir dil inşa etmelerine yardımcı olmak. Bunu da çok önemsiyoruz ve bunu da hizmet kusurumuz olarak değerlendiriyoruz. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak aslında genç bir kadroya sahibiz. Ama üzülerek belirteyim, kullandığımız dil genç değil. Gençler bugün farklı bir dil kullanıyorlar. İstiyoruz ki mihrapta, minberde, kürsüde görev yapan arkadaşlarımız da gençlerin gönül dünyasına hitap edebilecek yeni bir dil inşa edebilsinler. İkinci amacımız da budur."
 
"Yeni bir iletişim dilini camide inşa etmeyi hedefliyoruz"
 
Gençlik döneminin sorgulama çağı olduğunu belirten Görmez, "Gençlik dönemi aynı zamanda soruların ve sorgulamaların yaşandığı dönemdir. Fakat biz camide ne sorulara cevap veriyoruz ne de sorgulamalara muhatap oluyoruz. Onun için yeni bir dil, yeni bir diyalog, yeni bir iletişim dilini camide inşa etmek bu hafta ile hedeflediğimiz ikinci önemli gayedir" değerlendirmesinde bulundu.
 
Üçüncü olarak da cami cemaatinin, gençlerle doğru iletişim kurabilecek bir bilgi ve donanıma sahip olmalarını amaçladıklarını dile getiren Görmez, "Her şeyden önce bugün camilerimizin daha çok orta yaş üzeri büyüklerimize hitap eden bir mekan haline gelmesi üzüntü vericidir. Onların kendisini caminin sahibi gibi görmesi, gelen gençleri ve kadınları misafir gibi görmesi doğru değil. Bu durumu değiştirmemiz lazım" diye konuştu.
 
Her şeyden önce camilerin Allah'ın evleri olduğunu vurgulayan Görmez, buraların hep beraber maziyi ve istikbali birleştiren, gençleri ve yaşlıları aynı safta buluşturan bir mekan olarak yeniden düşünülmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Mehmet Görmez, şunları kaydetti:
 
"Cami cemaatimizin gençlerle ilgili sık sık kullandıkları bir yanlış cümleyi buradan düzeltmek istiyorum. Camiye gelen gençler birbirlerine dönüp bir iki kelam etmeye başladığı zaman hemen bir büyüklerinden şöyle bir ikaz alırlar. 'Evlat camide dünya kelamı konuşulmaz'. Diyanet İşleri Başkanı olarak bütün gençlere çağrıda bulunuyorum. Camiye gelin ve birlikte dünya kelamı konuşalım. Yeter ki kelamımız güzel olsun, yeter ki kelamımız hoş olsun, yeter ki kelamımız anlamlı ve faydalı olsun. Onun için cami sadece ahiret kelamının konuşulduğu yer değil. Peygamber efendimiz camiyi aynı zamanda dünya kelamının da konuşulduğu mekan haline getirmiş. Hoş, güzel, doğru ve anlamlı olmak kaydıyla her türlü kelamın konuşulduğu bir mekandır camiler."
 
"Camilerimiz hayatın kıyısında kaldı"
 
Ömür ve hayat içerisinde şüphesiz en önemli dönemin gençlik dönemi olduğunu ifade eden Görmez, "Gençlik dönemi önemli olduğu kadar zor bir dönemdir. Bunalımlar, çatışmalar, yanılgılar, çelişkiler, kararsızlıklar, buhranlar, tutkular, idealizm, hız ve haz, hayaller, sürekli arayış, değişim, benlik, kişilik, kimlik bütün bunlar aynı zamanda gençliği ifade eden kelimeler ve kavramlar" ifadesini kullandı.
 
Görmez, "Kadim zamanlardan bu yana gençlerin bunların üstesinden gelmesini sağlayacak 3 büyük müessese vardı. Birisi ev, aile, birisi okul, medrese, üniversite, birisi de cami, mabet. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki modern zamanlarda bu her 3 müessese de gücünü kaybetmeye başladı" dedi.
 
Sanal ortamların ve kitle iletişim araçlarının ailenin, popüler kültürün ise okul ve üniversitenin önüne geçmeye başladığını belirten Görmez, "Camilerimiz de hayatın kıyısında kaldı, kenarında kaldı, gençlerin anlam arayışına cevap verecek konumdan birazcık uzaklaştı" değerlendirmesinde bulundu.
 
Bütün bunlardan dolayı bugün başlattıkları kampanya ile camiyi yeniden gençliğin gündemine, hayatın merkezine ve şehrin kalbine taşımayı amaçladıklarını kaydeden Görmez, gençlere, bu çabalara öncülük etmeleri ve camilerin yeni konseptini birlikte oluşturma çağrısında bulundu.
 
Mehmet Görmez, "Amacımız, büyüklerin gölgesinde metazori bir ibadet değildir. Amacımız, gönüllü ve iradi bir ibadet hayatı. Peygamberimizin ifadesiyle neşeyi ve huzuru Rabbine ibadette bulan bir gençlik olmasıdır" diye konuştu.
 
"Gençler için en büyük tehlike anlam kaybıdır"
 
Görmez, "Gençler için en büyük tehlike anlam kaybıdır. Gençler için en büyük tehlike anlamsızlık girdabıdır. Gençler için en büyük tehlike hayatın anlamını, var oluşun gayesini kaybetmesidir. Oysa caminin varlık sebebi hayatın anlamını, var oluşun gayesini kazandırmaktır. Modern dünyanın, gençliği hiçliğe itmesi çağdaş dünyanın en büyük sorunudur" değerlendirmesinde bulundu.
 
Mehmet Görmez, cami ve gençlik ilişkisiyle ilgili olarak şunları kaydetti:
 
"Gençlik telaş ve tedirginlik demektir. Cami gençlere huzur ve dinginlik vadeder. Gençlik kendini beğenme, varlığıyla gurur duyma dönemidir. Cami ona alnını secdeye koyarak, tevazuyu öğrenme imkanı sunar. Gençlik nefsani isteklerin coştuğu dönemdir. Cami ona süfli iştahlardan, ulvi gayelere yükselme fırsatı verir. Gençlik kararsızlık ve gelgitler dönemidir. Cami ona ilim, irfan yolunda rehberlik ederek istikrar sağlar. Gençlik bedenine düşkünlük zamanıdır. Oysa cami onun ruhunu da keşfetmesini sağlar. Gençlik tüketim hırsının ve maddiyat düşkünlüğünün arttığı dönemdir. Cami ona maneviyatı, varlığıyla hayır üretmenin tadını yaşatır. Gençlik çalkantı ve fırtına dönemidir. Cami ona açılan ilahi bir kucak, bir sığınaktır. Gençlik dağınıklık ve taşkınlık demektir. Cami onu sağlıklı bir mecraya sokar, ona aynı zamanda merhamet odaklı bir hedef ve ülkü sunar. Gençlik, akran ihtiyacının ve arkadaş tesirinin zirvede olduğu dönemdir. Cami ona iyi arkadaşlıklar, sıcak ve samimi etkileşimler kurar. Gençlik hayatın kalbidir. Cami de şehirlerin kalbidir. Gençlik kendini tanıma dönemidir. Cami kendini bulma mekanıdır. Gençlik sosyal hayatın en yoğun yaşandığı yıllardır. Cami sosyal bütünleşmenin, kardeşliğin yaşandığı mekanlardır. Gençlik özgürlük zamanıdır. Cami yaratıcımıza kul olmakla yaşanın gerçek özgürlüğün tadına vardırır, erdirir. Gençlik hayatta gaye edinme dönemidir. Cami hedef veren, aynı gaye etrafında bizleri toplayan mekanımızdır. Gençlik grup, topluluk, birlikte coşku demektir. Cami hep birlikte miraca yükselmenin eşiğidir."
 
Görmez, daha sonra "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telgrafının da okunduğu program, dua okunmasıyla sona erdi.  Mehmet Görmez, programın ardından Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarınca yapılan eserlerin bulunduğu sergiyi açtı.
 
aa

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalım
« Posted on: 20 Haziran 2021, 19:58:13 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalım rüya tabiri,Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalım mekke canlı, Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalım kabe canlı yayın, Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalım Üç boyutlu kuran oku Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalım kuran ı kerim, Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalım peygamber kıssaları,Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalım ilitam ders soruları, Gençler camiye gelin dünya kelamı konuşalımönlisans arapça,
Logged
16 Ekim 2014, 19:49:49
Sosyal Öğretmeni

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 59


« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2014, 19:49:49 »

Bizi hep bununla korkuttular.
Camide dünya işleri , dünyalıklar konuşulmaz diye...
Tamam tamam da camide dünyalık konuşulmaz da ama camiye o zaman hiç gelinmiyor.
En azından camiye gelip dünyalık da olsa kendi mabedimize gelelim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
16 Ekim 2014, 19:51:31
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #2 : 16 Ekim 2014, 19:51:31 »

Esselamu aleykum;
Dinin ,ibadetin yeri camiler değil mi? Evet ,ibadetimizi niye oradan öğrenmeyelim ki?Rabbim razı olsun...Çok güzel ve saygıdeğer bir uygulama..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &