๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 04 Mayıs 2011, 05:51:52Konu Başlığı: Fransaya Eyüp Sultan Meydanı
Gönderen: Zehibe üzerinde 04 Mayıs 2011, 05:51:52
Fransa'ya Eyüp Sultan Meydanı

(http://www.risalehaber.com/images/news/75645.jpg)

Fransız yazar Pierre Loti'nin doğduğu Rochefort kentindeki bir meydanın adı "Eyüp Sultan Meydanı" oldu.

Fransız yazar Pierre Loti'nin doğduğu Rochefort kentindeki bir meydanın adı, belediye meclisinden alınan bir kararla "Eyüp Sultan Meydanı" oldu.

Sadece meydanın adını değiştirmekle kalmayan Rochefort Belediye Meclisi, Pierre Loti'nin mezarının bulunduğu St. Pierre Oleron adasında bir sokağa da "Eyüp Sokağı" ismini verecek. Eyüp Belediyesi ile Rochefort Belediyesi arasındaki protokol 1 Haziran'da Fransa'da imzalanacak. İstanbul'a Fransız Büyükelçiliği'nde görevli olarak gelen ve aynı zamanda yazar olan Pierre Loti, kısa sürede halkın dostluğunu kazanmış ve çok sık uğradığı Haliç'e hakim bir kahvehaneye "Pierre Loti Kahvehanesi" adı verilmişti. Türk dostu yazar, bu kahvehanede yazdığı Aziyade adlı romanında İstanbul'da âşık olduğu Kafkas asıllı, gerçek adı Hatice Hanım olan Aziyade için yazmıştır.

Zaman


Konu Başlığı: Ynt: Fransaya Eyüp Sultan Meydanı
Gönderen: Sümeyye üzerinde 04 Mayıs 2011, 07:45:39
Esselamu aleykum kardesim , Eyup Sultan meydanindan geçen Türkler şansli olacaklar inşaallah güzel bir haber maşaallah sevindim.Rabbim (c.c.) razı olsun.