๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 11 Mart 2011, 01:29:21Konu Başlığı: Finlandiya üniversiteleri imam yetiştirecek
Gönderen: Zehibe üzerinde 11 Mart 2011, 01:29:21
Finlandiya üniversiteleri imam yetiştirecek

(http://www.risalehaber.com/images/news/61563.jpg)

Finlandiya'da görev yapan imamlar için üniversitelerde akademik eğitim verilmesi gündemde.

Finlandiya'daki üniversite yetkilileri, önümüzdeki dönemlerde imam yetiştireceklerini söylediler. Finlandiya'daki üniversitelerde şimdiye kadar İslami alanda yeterli akademik çalışma yapılmamıştı.

YLE'ye konuşan Alman İmam Mounir Azzaoui, üniversitelerde imamlar için İslami eğitim verilmesi gerektiğini belirtti.

Finlandiya'da 50 civarında imamın görev yaptığı ancak akademik bir eğitim almadıkları bildirildi.

Finlandiya İslam Topluluğu üyesi Anas Hajjar da, imamlar için üniversitelerde İslami eğitim verilmesinin Finlandiya'daki Müslümanların Fin halkıyla entegrasyonunu hızlandıracağını söyledi.

Doğu Finlandiya Üniversitesi'nde Hristiyanlık Tarihi bölümünde profesör olan Hannu Mustakallio, bu eğitimin üniversitelerin Teoloji kürsüleri tarafından verilmesi gerektiğini söyledi  ancak bunun devlet denetiminde gerçekleşmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İSLAM'A AKADEMİK YAKLAŞIM

İmamlara yönelik verilmesi düşünülen eğitim, Helsinki Üniversitesi Teoloji Fakültesi tarafından da olumlu karşılandı. Fakülte Dekanı Aila Lauha, bu eğitimin akademik standartlarda ve mukayeseli olarak verilmesi gerektiğini ifade etti.

Lauha, İslam alanındaki akademik çalışmaların tarih, bilim, inanç ve günümüz İslam anlayışı konularına odaklanması gerektiğini söyledi.

Üniversiteler, böyle bir eğitim için gerekli alt yapı çalışmaları için Müslümanlarla diyaloğa hazır olduklarını söylüyorlar.

Lauha, üniversitelerde kısmen de olsa zaten öğretmenlere İslam'la ilgili dersler verildiğini, bu eğitimin ayrıca imamlar, işçiler ve İslam Toplumunun diğer fertleri için de yeniden düzenlenmesi gerektiğini, bunun diyalog için önemli bir adım olacağını belirtti.

Dünya Bülteni