๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 22 Haziran 2009, 13:18:54Konu Başlığı: Başörtülü kız Kılıçdaroğlunu fena terletti
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 22 Haziran 2009, 13:18:54
Başörtülü kız Kılıçdaroğlunu fena terletti

(http://www.moralhaber.net/resimler/haberler/64837.jpg)

Başörtülü lise öğrencisi olan Şeyma Yörük ve Türkmen Kültür Şöleni'nde CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nu fena terletti..

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Konya’nın Akşehir İlçesi’nde düzenlenen Yörük ve Türkmen Kültür Şöleni’nde, türbanlı   bir lise öğrencisiyle, türban sorununu tartıştı.

Lisesi Şeymanur Örs, “Burada üniversiteye, liselere ve fen lisesine giden arkadaşlarımız var. Acaba, CHP bizim başörtü sorunumuzla alakalı ne yapacak?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, türbanlı kıza, “Bizim iktidarımızda göreceksiniz, başörtüsü sorunu da kendiliğinden çözülecek” yanıtını verdi.

Akşehir İlçesi’nde, Akyörder tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Yörük ve Türkmen Kültür Şöleni’ne CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Şölen alanına gelişinde vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanan Kılıçdaroğlu, kısa bir selamlama  konuşması yaptıktan sonra Yörük çadırlarını gezerek, vatandaşlarla sohbet etti.

Bu sırada açılan bir kermesin yanında başörtülü kadınların hatırını soran Kılıçdaroğlu’na, kalabalık içindeki, Konya Fen Lisesi 2’nci sınıf öğrencisi Şeymanur Örs, “Burada üniversiteye, liseler ve fen lisesine giden arkadaşlarımız var. Acaba CHP bizim başörtü sorunumuzla alakalı ne yapacak?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, “CHP iktidar olduktan sonra böyle bir sorun kalmayacaktır. İki temel öge var. Çünkü biz inançların ve ırkların siyasete alet edilmesini istemiyoruz” dedi. Aldığı yanıt üzerine yeniden söz isteyen liseli Örs, “Yani tamamen çıkarılsın mı istiyorsunu” diye sordu.  Kılıçdaroğlu ise, “Hayır hayır öyle bir şey demedim. Bakın, çünkü siyaset inancın konusu değildir. Biz, dini ne olarak algılarız. Dini olduğu gibi kabul ederiz. Tartışmayız dinimizi değil mi ?” diye cevap verdi.

TARTIŞMA SÜRDÜ

Fen lisesi öğrencisi Şeymanur Örs ile CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu arasında, şenlik alanında türban sorunuyla ilgili konuşma şöyle devam etti:

Şeymanur: Yani  iş konuşmaya gelince ne güzel konuşuluyor. Ama iş icraata gelince, nedense benim başörtüm bir çok şeye engel oluyor gibi davranılıyor. Bu da bana çok ilginç geliyor açıkcası.
Kılıçdaroğlu: Hayır hayır. Bakın şunu söyleyeyim. İnsanların kimin daha müslüman olduğunu kim bilir.
Şeymanur: Sadece Allah bilir.
Kılıçdaroğlu: Güzel. Demek ki insanlar dini değerleri ile yargılanamazlar.
Şeymanur: Benim Allah’la arama da ibadetime de kimse giremez.
Kılıçdaroğlu: Kimse giremez. Olmamalıdır da, olamazlar da.
Şeymanur: Ama oluyorlar. Oluyorsunuz.
Kılıçdaroğlu: Hayır hayır. Siz üniversiteye gitmekle sadece üniversitede mi ibadet ediyorsunuz. Hayatın her alanında her yerinde insanlar Tanrı’ya, Allah’a ibadet ederler. Allah ile birlikte olurlar. Sizin ne zaman ibadet ettiğinizi yine biz bilemeyiz.
Şeymanur: Yani taviz tavizi doğruyor. Sonra biz başımızı açıyoruz. Daha sonra başka tavizler geliyor. Ben mahal verilmesini istemiyorum. Bir tane ibadetimize engel olunduğunu zaman, diğerleri peşinden geliyor.
Kılıçdaroğlu: Şunu yapmalıyız. Devlet iki alanda kör olmak zorundadır. Bir din, iki ırk alanında. Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olduğunda bu sorunun de kendiliğinden ortadan kalktığını göreceksiniz.

DEDESİNİN TÜRBESİNİ ZİYARET ETTİ

TBMM’ye bazı ilçelerin il olması ile ilgili olarak getirilen teklifi hatırlatan Abdülkadir Örs isimli vatandaş da, Kılıçdaroğlu’ndan yardım istedi. Örs’ün ‘Akşehir’in il olması için lütfen mecliste uğraşın’ talebine Kılıçdaroğlu, “Valla Bana kalsa uğraşacağım.  Akşehir’e yardım bizim için önemlidir. Çünkü dedemin türbesi de burada. Söz veriyorum size Akşehir’in il olması için uğraşacağım” diye cevap verdi.

Daha sonra çadırları gezen ve vatandaşlarla sohbet ederek fotoğraf çektiren Kılıçdaroğlu, Anadolu’nun Türk-İslam yurdu haline gelmesinde önemli işlevi olan Mevlana’nın Hocası Seydi Mahmut Hayran’ın torunlarından olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu daha sonra ilçe merkezinde, Seydi Mahmut Hayran’ın türbesini ziyaret ederek dua etti. (Milliyet)


Konu Başlığı: : Başörtülü kız Kılıçdaroğlunu fena terletti
Gönderen: Zehibe üzerinde 22 Haziran 2009, 15:37:36
İyi bakalım chpden bu açılımlarına karşı bizde icraat bekliyoruz herşey sözde kalmamalı
Bu ülkenin evlatlarında ayrım yapılmamalı