๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 13 Ağustos 2009, 16:55:47Konu Başlığı: Barış için Kutsal topraklara yürüyor
Gönderen: Zehibe üzerinde 13 Ağustos 2009, 16:55:47
(http://www.risalehaber.com/images/news/58099.jpg)

Salgarayev Seitgazi, Astana'dan yaya olarak yola çıkan kafileyle birlikte şimdiye kadar 890 kilometre yol yürüdü.


Kazakistan'dan 81 yaşındaki Salgarayev Seitgazi, kutsal topraklara gitmek üzere ülkesinin başkenti Astana'dan yaya olarak yola çıkan kafileyle birlikte şimdiye kadar 890 kilometre yol yürüdü.

Dünyada huzur ve barışa katkı sağlamak amacıyla 7'si kadın ve toplam 34 kişinin katılımıyla Suudi Arabistan'ın başkenti Mekke'ye düzenlenen ''Nurlu Yol'' yürüyüşüne katılanlar, Erzurum'a ulaştı.

Kafile Başkanı Ruslan Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürüyüşe katılanların 81 ila 14 yaş arasında olduğunu ve şimdiye kadar 890 kilometresini yürüyerek toplam 4 bin 650 kilometre yol katettiklerini söyledi.

Kafile üyesi 81 yaşındaki Seitgazi'nin yürüyüşte hiç zorlanmadığını belirten Abdullah, ''her gün ortalama 30 kilometre yol yürüyoruz. 2 ayı aşkın süreden beri yollardayız. Kafilede hemen hemen her yaş gurubundan üyelerimiz var. Şimdiye kadar önemli bir sıkıntı yaşamadık'' dedi.

''DAHA ÖNCE HACCA YÜRÜYEREK GİTTİM''

Salgarayev Seitgazi de, daha önce 2003 yılında Irak üzerinden yine Mekke'ye yürüyerek gittiğini söyledi.

Mekke'ye 7 ayda ulaştığını belirten Seitgazi, ''barış adına yaptığımız bu yürüyüşün benim için ayrı bir önemi var. Büyük bir mutlulukla bu yürüyüşe katıldım'' dedi.

Ülkesinde, Astana'daki mescitlerin sorumlusu olan Seitgazi, yürüyüşü rahatlıkla devam ettirdiğini, şimdiye kadar önemli bir sıkıntı yaşamadığını ifade etti.

YÜRÜYÜŞ İÇİN 20 YIL HAZIRLIK YAPTIM

Bu arada, kafile Başkanı Ruslan Abdullah, ''Barış Yolu'' yürüyüşüne 20 yıl süreyle hazırlık yaptığına dikkati çekti.

En büyük hayalini gerçekleştirecek olmanın heyecanını yaşadığını dile getiren Abdullah, ''Daha önce, 1989'da, İran'dan ABD'ye 1 kez yürüdüm. Kazakistan'da ise ülkemi 9 kez turlayarak, 9 bin kilometre yol kat ettim. Bunlar barışa katkı olsun diye yaptığımız bu yürüyüşün hazırlığıydı'' diye konuştu.

Erzurum'da, Karskapı'dan kente giriş yapan ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri tarafından karşılanan kafile, daha sonra konaklamak üzere bir otele yerleşti.
Haber 7