๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 17 Ağustos 2012, 06:59:02Konu Başlığı: Ayakkabı tamirciliği de tarih oluyor
Gönderen: Sümeyye üzerinde 17 Ağustos 2012, 06:59:02
Ayakkabı tamirciliği de tarih oluyor

(http://www.risalehaber.com/images/news/102722.jpg)

Bir zamanlar çok sayıda kişinin geçim kaynağı olan ayakkabı tamirciliği artık can çekişiyor.

Sivas’ın Suşehri ilçesinde, 64 yıldır ayakkabı tamir ederek geçimini sağlayan Metin Eke (76), 12 yaşında başladığı mesleğe ilk günkü aşk ve şevkle devam ediyor. 22 yıl resmi daire de çalışmasına rağmen ayakkabı tamir işini bırakmadığını anlatan Metin Eke, emekli olması nedeniyle boş vakitlerini bu mesleği yaparak değerlendirdiğini vurguluyor.

Mesleğin ustasının artık yetişmediğini anlatan Metin Eke, sanata ve sanatkara artık eskisi gibi değer verilmediğini ifade ederek şunları söyledi: "Bu meslek benimle birlikte ölecek. Çünkü çırak yok. Ayrıca tamirciye ayakkabısını eskisi gibi getirende yok. Şu anda bu işi yapanlar daha çok keçe ve boya satıyorlar. Eski ayakkabılar hem sağlam hemde çok pahalıydı. Bir yerine birşey olunca yenisi alınmaz tamir ettirilirdi. Şimdi herşey gibi tamir işi de değişti. Bayram öncesi çat pat ancak iş yapabiliyoruz."

Haber7


Konu Başlığı: Ynt: Ayakkabı tamirciliği de tarih oluyor
Gönderen: Safiye Gül üzerinde 17 Ağustos 2012, 13:18:23
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh ; sorun orada zaten. Şimdiki ayakkabılar çok dayanmıyor ama fiyatı da çok pahalı değil. Kimse tamirciyle uğraşmak istemiyor. Hemen yenisine yöneliyor.Metin amca çok haklı. Her gün gelişen yenilenen şeyler var.