๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 09 Mayıs 2013, 11:57:32Konu Başlığı: Annelik, Afrika'da daha zor
Gönderen: Zehibe üzerinde 09 Mayıs 2013, 11:57:32
Annelik, Afrika'da daha zor

(http://www.risalehaber.com/d/news/124634.jpg)

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki kadınların, dünyanın en şanssız anneleri olduğu belirlendi

"Save the Children" örgütü, hafta sonu tüm dünyada kutlanacak Anneler Günü öncesinde 14. yıllık "Dünya Annelerinin Durumu Raporu"nu yayımladı.

"Surviving the First Day (İlk Günü Atlatmak)" adı verilen rapora göre, her yıl yaklaşık 3 milyon bebek, doğduktan sadece bir ay sonra çoğu önlenebilir nedenlerden hayatını kaybediyor. Bu bebeklerin üçtebiri ise hayata dünyaya geldikleri gün veda ediyor. Yapılan istatistikler, dünyanın hemen her yerinde ilk günün yeni doğanlar ve anneleri için en riskli gün olduğunu gösteriyor.

Örgütün 186 ülkede kadın sağlığı, çocuk sağlığı, bebek ölüm oranları, eğitim olanakları, ekonomik ferah ve kadınların siyasete katılım oranı gibi verileri derleyerek yayımladığı raporda,anne olmak için en iyi yer İskandinav ülkeleri. Finlandiya'nın ilk sırada geldiği listede İsveç ikinci, Norveç ise üçüncü sırada yer alıyor.

Çocuk büyütmenin en kolay olduğu ülkeler şöyle sıralanıyor: Finlandiya, İsveç, Norveç, İzlanda, Hollanda, Danimarka, İspanya, Belçika, Almanya ve Avusturya.

Anneliğin ve çocuk büyütmenin en zor olduğu 10 ülke, şöyle sıralanıyor: Fildişi Kıyısı, Çad, Nijerya, Gambiya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijer, Mali, Sierra Leone, Somali ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti.

Çocuk büyütmenin en zor olduğu bölgelerden bir diğeri ise Güney Asya. Dünya nüfusunun yüzde 24'ünün yaşadığı Güney Asya'da her yıl 423 bin bebek, doğdukları gün ölüyor. Bölge yüzde 40 ile dünyanın en yüksek ilk gün ölüm oranına sahip.

Bebek ölüm oranlarında yüzde 29 ile Hindistan ilk sırada geliyor. Hindistan'da her yıl 300 bin bebek, doğumun ilk 24 saatinde hayata veda ediyor. Hindistan, anneölüm oranlarında da başı çekiyor. Her yıl 56 bin kadın, gebelik sırasında ya da doğumda can veriyor.

Sanayileşmiş ülkeler arasında en yüksek bebek ölümü oranı ise ABD'de görülüyor. ABD'de her yıl 11 bin 300 bebek doğduğu gün ölüyor. ABD, aynı zamanda en yüksek prematüre doğum oranına da sahip. Ülkede her 8 bebekten biri vaktinden önce doğuyor.

AA


Konu Başlığı: Ynt: Annelik, Afrika'da daha zor
Gönderen: Sefil üzerinde 09 Mayıs 2013, 19:03:15
Esselamu aleykum ;Gerçkten bu ülkelerde anne olmak çok zor ...
 
Açlıktan ölen bir çocuğun annesi olmak ya da patlayan bir bombanın canını aldığı bir çocuğun annesi

kimbilir daha niceleri ...

allah yar ve yardımcıları olsun inşaallah bu aziz millet onlara allahın izni  ve keremiyle ışık olacaktır.


Konu Başlığı: Ynt: Annelik, Afrika'da daha zor
Gönderen: Ceren üzerinde 18 Mayıs 2013, 18:07:32
Gelişmiş ülkelerde çocuğunu kaybeden annelerin canı yanar.Ama avutanları mutlaka olur.Ya bu ülkelerde !Her gün bir anne çocuğunu kaybediyor.Peki kim avutuyor ! kim biliyor?Herkes göz yumuyor.Allah bu annelere yardım etsin ve dayanma gücü versin...