๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 12 Ekim 2013, 13:56:58Konu Başlığı: 12 yaşından küçük çocuklara akıllı telefon almayın
Gönderen: Sefil üzerinde 12 Ekim 2013, 13:56:58
12 yaşından küçük çocuklara akıllı telefon almayın

(http://www.risalehaber.com/d/news/137971.jpg)

Çocukların aileleriyle irtibatını sağlaması sebebiyle vazgeçilmezliğini koruyan cep telefonları beraberinde birçok tehlikeyi beraberinde getiriyor.

Bu da çocukların özellikle aileleri tarafından ciddi bir 'cep telefonu eğitimi'nden geçirilmesini zorunlu kılıyor. Bunun yanı sıra çocuğun yaşına göre cep telefonunu nasıl kullandığını takip etmek de önem taşıyor.

Dijital medya ile büyüyen çocukların ilgi duyduğu medya araçlarının başında cep telefonu geliyor. Çocuklar, en geç okula başladıkları dönemlerde ailelerinden cep telefonu istemeye başlıyorlar. Okuldan çıktıktan sonra çocuklarına ulaşmak isteyen birçok aile de çok erken yaşlarda olsalar da bu isteklerini geri çevirmiyor. Anne-babaları dijital medya hakkında bilgilendiren Schau Hin adlı girişimin yetkililerinden Kristin Langer, çocuklarına gün ortasında ulaşmak için cep telefonu alan anne-babaların onlara cep telefonunu kullanmayı öğretmek için de zaman ayırması gerektiğini söylüyor. Langer, "Çocuklar dijital aletleri güvenilir bir şekilde kullanmayı öğrenmeli." diyor.

ÇOCUKLAR KONTÖRLÜ HAT KULLANMALI

Langer, dokuz yaşından küçük çocukların cep telefonu kullanmasını uygun görmüyor. "Çocuklar ancak dokuz yaşından sonra cep telefonlarının ayarlarını kullanmayı ve aileleriyle kullanımı hakkında konuşmayı öğreniyor." diyen uzman ayrıca çocuk ve gençlere kontörlü hat alınmasını tavsiye ediyor. Langer'e göre çocuklar bu şekilde cep telefonlarına ödenen ücreti fark edebiliyor.

Ailelerin ise cep telefonlarının bazı özelliklerini telefon hattı üzerinden engellemesi gerekiyor. Pahalı mesajlar, cep telefonu melodisi aboneliği gibi servisler engellenmediği takdirde bu ailelere pahalıya mal olabiliyor. Okulların cep telefonları için belirli kurallar koyduğunu söyleyen Langer, "Ders esnasında cep telefonlarının kullanılmaması ve bunun çocuklara öğretilmesi gerekiyor." diyor. Ailelere çocuklarıyla birlikte cep telefonu kullanımıyla ilgili kurallar koyma tavsiyesinde bulunan uzman, örneğin ev ödevleri ve yemek esnasında cep telefonlarının kapatılmasının önemli olduğunu söylüyor. Langer, "Anne-babalar da bu kurallara uymalı." şeklinde konuşuyor.

İNTERNET VE BLUETOOTH DEVRE DIŞI BIRAKILMALI

Akıllı telefonlar konusunda dikkat edilmesi gerekenlere de değinen Schau Hin uzmanı, 12 yaşından küçük çocukların bu telefonları kullanmaması gerektiğini vurguluyor. Çocukların bu yaştan sonra olgunlaşmaya başladığını belirten Langer, "Cep telefonunun işlevini de ancak bu yaştan sonra bilinçli şekilde kullanabilirler." şeklinde konuşuyor. Akıllı telefonları 'Çocuk Telefonu' olarak kullanmak isteyen ailelerin ise internet ve bluetooth ayarlarını devre dışı bırakması gerekiyor. Çocuklara internet kullanımından, internetin sunduğu imkan ve tehlikelerden bahsedilmesi gerektiğinin altını çizen uzman, ailelerin çocuklarıyla bu konuları detaylı konuşmasını tavsiye ediyor. Buna göre çocukların özel bilgilerini koruyabilecek seviyeye gelmesi, özel numara, adres, fotoğraf ve videolarını yabancılara paylaşmamaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor.

Cihan


Konu Başlığı: Ynt: 12 yaşından küçük çocuklara akıllı telefon almayın
Gönderen: Rüveyha üzerinde 12 Ekim 2013, 20:35:47
Küçücük çocukların elinde telefon görüyorum .Hem de öyle böyle değil son model yani..Çocuğunu gelişimini engelliyor hem de..Bilmiyorum çocukların telefon kullanmasını isteyen anne babaların en azından kontrollü bir şekilde kullandırmaları gerekiyor..Yoksa telefon bağımlılık yapabiliyor..


Konu Başlığı: Ynt: 12 yaşından küçük çocuklara akıllı telefon almayın
Gönderen: Ekvan üzerinde 12 Ekim 2013, 20:49:55      Benim ilgilendiğim kısmı bu işin sosyal boyutundan ziyade, sağlıkla ilgili oluşturduğu zararlar..Çocuklarımızın dünya ve ahiretine bunca zararı varken MERHAMET gereği çocuklara telefon almak,benim anlayamadığım bir mevzu..


Konu Başlığı: Ynt: 12 yaşından küçük çocuklara akıllı telefon almayın
Gönderen: Ceren üzerinde 13 Ekim 2013, 01:43:11
Bana babam 17 yaşın da telefon aldı.Ve hiç bir eksikliğini yaşamadım.Şimdi bakıyorum 6 yaşın da çocuklar dijital telefonları benden iyi biliyorlar.Çocukların gelişimi için anne babalar daha dikkatli olmalıdır.


Konu Başlığı: Ynt: 12 yaşından küçük çocuklara akıllı telefon almayın
Gönderen: Vatan Var Olsun ! üzerinde 13 Ekim 2013, 09:25:57
Klasik bir cümle ile başlayacağım eskiden telefon mu vardı. Tüm telekominasyon ağı bizleri birbirimizden ayırdı, komşuluk,akrabalık algılayışlarını değiştirdi. Bu yadsınamaz bir gerçek. Benim görüşüm de çok erken yaşlarda telefon kullanımının olmaması.