> Forum > İlim Dünyası Arşiv Kategorisi > İlim Dünyası Arşiv Konuları > 50 bin geçici işçi alınacak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 50 bin geçici işçi alınacak  (Okunma Sayısı 913 defa)
25 Ağustos 2011, 14:18:36
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 25 Ağustos 2011, 14:18:36 »50 bin geçici işçi alınacak

  İşkur'a kayıtlı işsizler arasından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 23 şehirde 6 aylık geçici 50 bin işçi alınacak. Kamuda çalıştırılacak işçilerin parası İşsizlik Fonu'nda biriken paradan ödenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçileri valiliklerin alacağını açıkladı. Daha önce bu işçilerin çalıştırılması için aranan proje şartı kaldırıldı.
Yıl sonuna kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 23 ilde 50 bin işçi, kamu yararına işlerde çalıştırılmak üzere işe alınacak. İşçi alımını valilikler yapacak. Geçici olarak istihdam edilen bu işçiler ağaç dikme, okul boyama ve benzeri işlerde çalıştırılacak. İşçiler, İşkur'a kayıtlı işsizler arasından seçilecek. 6 ay boyunca çalıştırılacak. Ücretleri ise İşsizlik Fonu'ndan ödenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, daha önce bu işçilerin işe alınabilmesi için proje şartı olduğunu, bu nedenle istihdamın sağlanamadığını belirterek artık valiliklerin işe alımları yapacağını söyledi.

Bir grup gazeteci ile iftarda buluşan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, kamunun sağlayacağı doğrudan istihdama ilişkin ayrıntıları paylaştı. Çelik, "Bu kişilerin işe alınmasına bayramdan sonra başlayacağız. Bu işçiler aracılığıyla ağaç dikme seferberliği başlatsak bile yeter. Doğu ve Güneydoğu'da orman göremiyorsunuz. Daha önce bu tür istihdam için proje getirilmesi şartı koşulmuş. Bu işin projesi olmaz. Bir okulda müstahdem ihtiyacı varsa bunun projesi mi olur? Bu işin koordinasyonu için bir müsteşar yardımcısı görevlendirdim. İşe alımları ise valilikler yapacak. Sanıyorum kasım ayı itibarıyla bu alımları yapmış oluruz." dedi.

Bakan Çelik, kriz döneminde devreye giren kısa çalışma ödeneği konusunda da yeni bir düzenleme yapılarak bunun genel krizin yanı sıra sektörel ve bölgesel kriz durumunda da devreye girebilmesinin sağlandığını anlattı. Kısa çalışma ödeneğinin kriz döneminde önemli bir işlev gördüğünü aktaran Çelik, "2008'de ekonomik krizin öncü işaretlerini gördüğümüzde kısa çalışma ödeneğin, devreye sokmak istedik. Ancak Maliye karşı çıktı. Bu nedenle iki-üç ay gecikmeli devreye girdi. Bu arada kriz başlamıştı ve yaklaşık 150 bin kişi işini kaybetti. Eğer söylediğimiz zaman bunu devreye alsak, bu insanlar işini kaybetmeyecekti." dedi.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik emekli maaşlarıyla ilgili olarak ise, "Maaşlar arasında fark var ama uçurum yok." dedi. Emekli maaşları arasında ne kadar fark olduğunun tespiti için çalışma yaptırdığını söyleyen Çelik, "Bu çalışmanın ardından fotoğrafı tam olarak önümüze koyacaklar." dedi. Bakan Çelik, gündemdeki bir diğer sıcak konu olan kıdem tazminatı ile ilgili olarak ise kazanılmış haklara ilişkin hak kaybının söz konusu olmayacağını dile getirdi. Kıdem tazminatı ile ilgili mevcut durum nedeniyle işçilerin ancak yüzde 10'unun kıdem tazminatı alabildiğine dikkat çeken Bakan Çelik, özellikle taşeron işçiler için durumun bir hayli sorunlu olduğunu anlattı. İşverenin kıdem tazminatı vermemek için işçileri bir yılı doldurmadan çıkardığına dikkat çekti. Bu nedenle fon düzenlemesinde kıdem tazminatının aylık bazda değerlendirileceğini, her işçinin hak ettiği tazminatı alabileceğini dile getirdi. Çelik, "Fon, özellikle taşeron işçiler için önemli iş görecek. İstiyoruz ki kıdem tazminatı hakkından herkes yararlansın." dedi.

Hükümet, 2009'da yaptığı değişiklikle sendikaların ölü ve emeklileri üye göstermesinin önüne geçecek bir adım attı. Ancak değişikliğin yürürlüğe girmesini sürekli erteleyerek sendikaların yetki kaybetmesinin önüne geçti. Çelik, bu konuda yılbaşına kadar süre olduğunu ve artık yeni bir erteleme yapılmayacağını söyledi.

zaman

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: 50 bin geçici işçi alınacak
« Posted on: 20 Haziran 2021, 19:52:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: 50 bin geçici işçi alınacak rüya tabiri,50 bin geçici işçi alınacak mekke canlı, 50 bin geçici işçi alınacak kabe canlı yayın, 50 bin geçici işçi alınacak Üç boyutlu kuran oku 50 bin geçici işçi alınacak kuran ı kerim, 50 bin geçici işçi alınacak peygamber kıssaları,50 bin geçici işçi alınacak ilitam ders soruları, 50 bin geçici işçi alınacakönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &