๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Hayatın İçinden Fıkıh => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 24 Şubat 2011, 13:37:29Konu Başlığı: Zeydiye mezhebi
Gönderen: Sümeyye üzerinde 24 Şubat 2011, 13:37:29
Zeydiye Mezhebi

 

Zeydiye Mezhebi, bir grup şiâ mensubu ile birlikte Hz. Hüseyin'in torunlarından Zeyd bin Ali'nin Emevî halifesi Hişam'a karşı ayaklanması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu ayaklanmada tutarsız bir gerekçeyle Zeyd'i terkedenlere Rafızî denilmiştir. Zeyd bin Ali'nin (80-122/699-780) kurmuş olduğu bu mezhep Ehl-i Sünnete en yakın Şiâ kollarından birisidir. Zeydiye Mezhebi, imamlığın Zeynelabidin'den sonra oğlu Zeyd'e geçtiğini benimseyerek, Zeyd'in yerine Muhammed Bâkır'ı koyan İmamiye Mezhebinden ayrılır. İmam Zeyd bin Ali, ilk fıkıh eserlerinden birisi kabul edilen el-Mecmu fi'l-Fıkh'ın yazarı büyük bir âlim ve takva sahibi bir müslümandır.

Zeydiye Mezhebi, Kur'ân, Sünnet, icma, istihsan, kıyas, maslahat-ı mürsele ve akıl delillerini kabul eder. Bu mezhep, içtihada büyük önem vermiş, ictihad kapısının kapanmadığını benimsemiş, böylece çok sayıda müctehid yetiştirmiş ve sünnî mezheplerden de istifade etmiştir. Fıkıh konusunda daha çok Hanefî Mezhebi ile aynı hükümleri paylaşır.

İmamlarından nakil olmayan itikadı konularda Mutezile Mezhebinin görüşlerini benimseyen Zeydiye Mezhebine göre, imamın ismi değil, Hz. Fatıma neslinden, Haşimî soyundan, âlim olmak gibi nitelikleri bildirilmiştir. Bu kişinin ayrıca imamlık davasında bulunması gerekir. Daha faziletli birisi varken, fazilet sahibi başka birisi imam olabilir. Hz. Ebu Bekr ve Hz. Ömer'in halifelikleri meşrudur. Başka başka iki yerde ayrı iki imam bulunabilir. Gerekli nitelikleri taşıyanlar kendi bölgelerinde halife sayılır. Büyük günah işleyen kimse, tövbe etmezse cehennemde ebedî olarak kalır.

Zeydiye mezhebi, mest üzerine meshin caiz olmaması, cenaze namazında beş tekbir alınması, ezanda “Hayye alâ Hayri'l- Amel” sözünün ilave edilmesi gibi ayrıntı sayılan bazı konularda Ehl-i Sünnet'ten ayrılır.

Zeydiye Mezhebi, gayr-i müslim kadınlarla evlenilemeyeceği, gayr-i müslimlerin kestiğinin yenmeyeceğini de savunur.

Bu mezhep, İmam Zeyd'in kitapları ve talebeleri vasıta­sıyla yayılmıştır. H.283'te Hz. Hasan'ın torunlarından Yahya bin Hadi, bu  mezhebin Yemen'de yayılmasına sebep oldu.

Zeyd'in ölümünden sonra en meşhurları Carudiye, Süleymaniye ve Betriye olan bir takım kollara ayrılmıştır. Bu kollar bazı noktalarda ilk Zeydîlikten ayrılmışlardır. Abbasîler'in zayıfladığı sırada Taberistan (305/917'de son bulan) ve Yemen'de Zeydî hanedanlıklar kurmuşlardır. Bu son zümre, Yemen'in Osmanlı hakimiyetinden çıkmasında çok etkili olmuş­tur.

Diğer Şiâ fırkalarına göre, yukarıda belirtilen ılımlı görüş­leri yüzünden bazı İsna Aşeriye (İmamiye) mensupları, Zeydiye mezhebini Şia'dan saymazlar.         

Zeydiye Mezhebi, zamanımızda en çok Yemen tarafla­rında yayılmıştır. Hatta son ihtilal tarafından Zeydiye mezhebi, devletin restte mezhebi olarak kabul edilmiştir. İmamların hakimiyetine son veren bu cumhuriyet ihtilaline karşı İmam Bedr kendisine sadık taraftarlarıyla mücadelesini sürdürmek­tedir.
Konu Başlığı: Ynt: Zeydiye mezhebi
Gönderen: ❣ Muhammed ❣ üzerinde 02 Eylül 2015, 15:09:27
Esselamu Alleyküm Ve Rahmetullah Ve Berekatuh...Her geçen gün yeni bilgiler idrak ediyoruz.Rabbim öğrendiklerimizi yaşamayı ve ölğrediklerimizi başkalarına aktarmayı nasip eylesin İnşaAllah.Allah c.c razı olsun İnşaAllah...


Konu Başlığı: Ynt: Zeydiye mezhebi
Gönderen: İkraNuR üzerinde 02 Eylül 2015, 15:12:52
ve aleykumusselam ve rahmetullah. ewet her gun bi başka mezhep ogreniyoruz ve burdan duyduklarımı yapmaya ve bildiklerimide ailemle ve dışardakı akrabalarımla anlatıyor konuşuyoruz. gerekirse her kese annem bile begenip mesajla hadislerden ve kıssalardan yolluyor herkezden dua amin mesajları geliyor. ne guzel bişeyki dinimizi yayıyoruz ögrenip ögretiyoruz allahım burdaki ilim dunyası ailesindende rabbim razı olsun herşey sizin sayenizde sizler yazmasanız bizler bukadr her şeyi bilemeyebilirdik.


Konu Başlığı: Ynt: Zeydiye mezhebi
Gönderen: ✿ Yağmur ✿ üzerinde 02 Eylül 2015, 17:03:49
Esselamu aleykum ve rahmetullah;
Zeydiye Mezhebi diye bir mezhep olduğunu bilmiyorudum....Bazı hükümleri bakımından Hanefi mezhebine benzese de bazı hükümleri de Ehl-i Sünnet'e uygun olmadığı için de dine göre bir mezhep olduğu da gerçektir....Rabbim doğru mezhebe inanlardan etsin inşallah...Yanlış mezhebe uyup da doğru yoldfan saptırmasın inşallah...Rabbim c.c. razı olsun inşallah...


Konu Başlığı: Ynt: Zeydiye mezhebi
Gönderen: Ceren üzerinde 02 Eylül 2015, 19:11:09
Aleykümselam.Daha önce bu bilgileri duymamıştım.Öğrenmiş oldum ,Rabbim razı olsun bilgilerden dolayı kardeşim.Zeydiye mezhebi,Zeynelabidinden kalmıştır.Hanefi mezhebine yakın bir mezhebtir.Sünneti,hadisleri kabul ederler.Zeynelabidinin oğlu Zeyd bin Ali de babasından sonra bu mezhebi yaymıştır.Ve ilk fıkıh kitabını yaymıştır...


Konu Başlığı: Ynt: Zeydiye mezhebi
Gönderen: Pelinay üzerinde 02 Eylül 2015, 19:46:13
Ve aleykumusselam ve rahmetullah.amim ecmain insallah.
Elhamdulillah her gun bilgi haznemizi genisletiyoruz.Rabbim ilmiyle amil kullardan eylesin bizleri insallah.Allah razi olsun.