> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Hayatın İçinden Fıkıh > Zeydiye mezhebi
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Zeydiye mezhebi  (Okunma Sayısı 18098 defa)
24 Şubat 2011, 13:37:29
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 24 Şubat 2011, 13:37:29 »Zeydiye Mezhebi

 

Zeydiye Mezhebi, bir grup şiâ mensubu ile birlikte Hz. Hüseyin'in torunlarından Zeyd bin Ali'nin Emevî halifesi Hişam'a karşı ayaklanması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu ayaklanmada tutarsız bir gerekçeyle Zeyd'i terkedenlere Rafızî denilmiştir. Zeyd bin Ali'nin (80-122/699-780) kurmuş olduğu bu mezhep Ehl-i Sünnete en yakın Şiâ kollarından birisidir. Zeydiye Mezhebi, imamlığın Zeynelabidin'den sonra oğlu Zeyd'e geçtiğini benimseyerek, Zeyd'in yerine Muhammed Bâkır'ı koyan İmamiye Mezhebinden ayrılır. İmam Zeyd bin Ali, ilk fıkıh eserlerinden birisi kabul edilen el-Mecmu fi'l-Fıkh'ın yazarı büyük bir âlim ve takva sahibi bir müslümandır.

Zeydiye Mezhebi, Kur'ân, Sünnet, icma, istihsan, kıyas, maslahat-ı mürsele ve akıl delillerini kabul eder. Bu mezhep, içtihada büyük önem vermiş, ictihad kapısının kapanmadığını benimsemiş, böylece çok sayıda müctehid yetiştirmiş ve sünnî mezheplerden de istifade etmiştir. Fıkıh konusunda daha çok Hanefî Mezhebi ile aynı hükümleri paylaşır.

İmamlarından nakil olmayan itikadı konularda Mutezile Mezhebinin görüşlerini benimseyen Zeydiye Mezhebine göre, imamın ismi değil, Hz. Fatıma neslinden, Haşimî soyundan, âlim olmak gibi nitelikleri bildirilmiştir. Bu kişinin ayrıca imamlık davasında bulunması gerekir. Daha faziletli birisi varken, fazilet sahibi başka birisi imam olabilir. Hz. Ebu Bekr ve Hz. Ömer'in halifelikleri meşrudur. Başka başka iki yerde ayrı iki imam bulunabilir. Gerekli nitelikleri taşıyanlar kendi bölgelerinde halife sayılır. Büyük günah işleyen kimse, tövbe etmezse cehennemde ebedî olarak kalır.

Zeydiye mezhebi, mest üzerine meshin caiz olmaması, cenaze namazında beş tekbir alınması, ezanda “Hayye alâ Hayri'l- Amel” sözünün ilave edilmesi gibi ayrıntı sayılan bazı konularda Ehl-i Sünnet'ten ayrılır.

Zeydiye Mezhebi, gayr-i müslim kadınlarla evlenilemeyeceği, gayr-i müslimlerin kestiğinin yenmeyeceğini de savunur.

Bu mezhep, İmam Zeyd'in kitapları ve talebeleri vasıta­sıyla yayılmıştır. H.283'te Hz. Hasan'ın torunlarından Yahya bin Hadi, bu  mezhebin Yemen'de yayılmasına sebep oldu.

Zeyd'in ölümünden sonra en meşhurları Carudiye, Süleymaniye ve Betriye olan bir takım kollara ayrılmıştır. Bu kollar bazı noktalarda ilk Zeydîlikten ayrılmışlardır. Abbasîler'in zayıfladığı sırada Taberistan (305/917'de son bulan) ve Yemen'de Zeydî hanedanlıklar kurmuşlardır. Bu son zümre, Yemen'in Osmanlı hakimiyetinden çıkmasında çok etkili olmuş­tur.

Diğer Şiâ fırkalarına göre, yukarıda belirtilen ılımlı görüş­leri yüzünden bazı İsna Aşeriye (İmamiye) mensupları, Zeydiye mezhebini Şia'dan saymazlar.         

Zeydiye Mezhebi, zamanımızda en çok Yemen tarafla­rında yayılmıştır. Hatta son ihtilal tarafından Zeydiye mezhebi, devletin restte mezhebi olarak kabul edilmiştir. İmamların hakimiyetine son veren bu cumhuriyet ihtilaline karşı İmam Bedr kendisine sadık taraftarlarıyla mücadelesini sürdürmek­tedir.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.042


View Profile
Re: Zeydiye mezhebi
« Posted on: 29 Eylül 2023, 11:15:01 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Zeydiye mezhebi rüya tabiri,Zeydiye mezhebi mekke canlı, Zeydiye mezhebi kabe canlı yayın, Zeydiye mezhebi Üç boyutlu kuran oku Zeydiye mezhebi kuran ı kerim, Zeydiye mezhebi peygamber kıssaları,Zeydiye mezhebi ilitam ders soruları, Zeydiye mezhebiönlisans arapça,
Logged
02 Eylül 2015, 15:09:27
❣ Muhammed ❣

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 3.112


« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2015, 15:09:27 »

Esselamu Alleyküm Ve Rahmetullah Ve Berekatuh...Her geçen gün yeni bilgiler idrak ediyoruz.Rabbim öğrendiklerimizi yaşamayı ve ölğrediklerimizi başkalarına aktarmayı nasip eylesin İnşaAllah.Allah c.c razı olsun İnşaAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

02 Eylül 2015, 15:12:52
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.427« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2015, 15:12:52 »

ve aleykumusselam ve rahmetullah. ewet her gun bi başka mezhep ogreniyoruz ve burdan duyduklarımı yapmaya ve bildiklerimide ailemle ve dışardakı akrabalarımla anlatıyor konuşuyoruz. gerekirse her kese annem bile begenip mesajla hadislerden ve kıssalardan yolluyor herkezden dua amin mesajları geliyor. ne guzel bişeyki dinimizi yayıyoruz ögrenip ögretiyoruz allahım burdaki ilim dunyası ailesindende rabbim razı olsun herşey sizin sayenizde sizler yazmasanız bizler bukadr her şeyi bilemeyebilirdik.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
02 Eylül 2015, 17:03:49
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2015, 17:03:49 »

Esselamu aleykum ve rahmetullah;
Zeydiye Mezhebi diye bir mezhep olduğunu bilmiyorudum....Bazı hükümleri bakımından Hanefi mezhebine benzese de bazı hükümleri de Ehl-i Sünnet'e uygun olmadığı için de dine göre bir mezhep olduğu da gerçektir....Rabbim doğru mezhebe inanlardan etsin inşallah...Yanlış mezhebe uyup da doğru yoldfan saptırmasın inşallah...Rabbim c.c. razı olsun inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

02 Eylül 2015, 19:11:09
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2015, 19:11:09 »

Aleykümselam.Daha önce bu bilgileri duymamıştım.Öğrenmiş oldum ,Rabbim razı olsun bilgilerden dolayı kardeşim.Zeydiye mezhebi,Zeynelabidinden kalmıştır.Hanefi mezhebine yakın bir mezhebtir.Sünneti,hadisleri kabul ederler.Zeynelabidinin oğlu Zeyd bin Ali de babasından sonra bu mezhebi yaymıştır.Ve ilk fıkıh kitabını yaymıştır...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &
Enes