> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Nedir ?  > Haller ve Tevbe > Günahlar Tevbe ile Yıkanır
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Günahlar Tevbe ile Yıkanır  (Okunma Sayısı 5645 defa)
11 Aralık 2007, 15:40:10
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 11 Aralık 2007, 15:40:10 »   Saadet-i ebediyeyi istemenin şartı, Kur'an ve Sünnete tâbi olmak ve bu kitapta anlatılan programı bünyende tatbik etmekdir. Allah-u Zülcelal Kur'an-ı Kerim’inde, nefsini heva ve hevesinden uzaklaştıranlar için şöyle buyurmuştur: "Ama kim Rabb'inin azametinden korkup ta kendini kötülüklerden alıkoymuşsa, varacağı yer şüphesiz cennettir." (Naziat; 40-41)

   Allah-u Zülcelal başka bir ayet-i celilede nefsinin heva ve hevesine uyanlar için şöyle buyurmuştur: "Söylesene bana! Bir kimse hevasını ilah edinmiş, Allah da bir bilgi üzerinde kendisini şaşırtmış kulağını ve kalbini mühürlemiş, gözüne de perde çekmiş ise, artık onu Allah' dan başka kim yola getirebilir? Hiç düşünmüyor musunuz siz?” (Casiye:23)

   İşte bu ayetlerden anlaşıldığı üzere, kişi kendi nefsine uyar, arkasından gider, nefsini kendine ilah edinirse, nefsi onu helak olmaya götürür. Nefsine uymaz ve Allah' tan korkarsa, o kimseye bu ayet-i kerimede cennet vaad edilmektedir. Ne mutlu o kimselere ki, cennetle müjdelenmişlerdir ...

   Ey nefsim!

   Cenneti ve ebedi saadeti istersen; bunun şartı, Allah ve Resülü' ne tabi olmak ve bu kitapta anlatılan programı kendinde tatbik etmekdir. Bir kimse bir Mürşid-i Kamil' e teslim olduğunda, hem tevbe etmiş ve hem de ona biat etmiştir. Şeyhin elinden tutup tevbe eden kimse, Resulullah (S.A.V)' in elini tutmuş gibidir.

   Çünkü, gerçek bir şeyhin eli, hakikatte Resulullah (S.A.V)' in eli gibidir. Zira o şeyh, Resulullah (S.A.V)' in vekilidir. Bazı alimler bu konuda şöyle buyurmuşlardır: "Şeyhin eli, Resulullah (S.A.V)' in eli, O' nun eli de Allah Azze ve Celle' nin kudreti mesabesindedir. Gerçek şeyh, Resulullah (S.A.V)’ in halifesidir. Resulullah (S.A.V)' de, Allah-u Teâlâ' nın halifesidir."

   Allah-u Zülcelal  şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz, (Hudeybiyede) sana biat edenler ancak Allah' a biat etmişlerdir. Allah' ın (kudret) eli, onların ellerinin üstündedir. Onun için kim ahdini bozarsa ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de Allah' a verdiği sözü yerine getirirse, Allah ona büyük ecir verecektir.” (Fetih; 10)

   Bütün ibadet ve taatlerden önce tevbe etmek gereklidir. İnsanın işlemiş olduğu taat ve ibadet; hayır, hasenat ve mücahade, Allah-u Teâlâ' ya tevbeden sonra arz olunursa, geri döndürülmez. Eğer böyle yaparsan amelinden fayda görürsün. Hal böyle olunca, sana da ilk defa tevbe etmek, sonra da gerekli şartları yerine getirmek gerek. İlk önce, tevbe etmezsen ve tevbe üzere bulunmazsan, bu kitaptakilerden sana bir fayda gelmez. Okusan bile yararlanamazsın. Bir kulağından girer, diğerinden çıkar gider ...

   Tevbe hususunda Allah-u Teâlâ kullarına şöyle buyurmuştur: "Bütün günahlarınızdan Hak Teâlâ' ya tevbe ediniz. Ey müminler umulur ki, Allah-u Teâlâ' nın felahına ve rahmetine nail olursunuz  ..." (Nur:31)   Hz. Peygamber (S.A.V) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “İmanı kuvvetli bir mü’min, en küçük bir günahını başının üstünde tutulan kocaman bir kaya azametinde hisseder, imanı zayıf olan bir fasık ise, en büyük günahını burnuna konan bir sinek gibi hafif görür.” (İbn-i Mace, İbn-i Hıbban, Hakim)

   İnsan zahiri âzâlarını pisliklerden nasıl temizliyor ise, batini hallerini de manevi pisliklerden temizlemesi vacib olur. Çünkü insanoğlu ahirette Allah' ın huzurunda kalbiyle hesaba çekilir.

   Dışını temiz tutmak için itina gösterip pis olan şeylerden uzaklaşıyor ve üzerine bir pislik bulaştığı zaman temizleme usullerine başvuruyor ise manevi âzâlarını (kalbini, ruhunu, aklını, fikrini) de öylece temiz tutmaya itina gösterecek, kirlenme olduğu anda Allah' a yönelip tevbe edecektir.

   Kainatın Efendisi Peygamber Efendimiz (S.A.V) her gün yüz kere tevbe, istiğfar ederdi. O Kainatın Efendisi böyle yaptığına göre, bizlerin günde bin kere tevbe, istiğfar etmemiz gerekmez mi?

   Tevbenin asıl manası, insanı şeytana yaklaştrıp Allah' tan uzaklaştıran yoldan dönmektir. Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Günahtan tevbe eden, sanki hiç günah işlememiş gibidir." (İbn-i Ebi’d-Dünya)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Günahlar Tevbe ile Yıkanır
« Posted on: 20 Haziran 2021, 18:56:40 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Günahlar Tevbe ile Yıkanır rüya tabiri,Günahlar Tevbe ile Yıkanır mekke canlı, Günahlar Tevbe ile Yıkanır kabe canlı yayın, Günahlar Tevbe ile Yıkanır Üç boyutlu kuran oku Günahlar Tevbe ile Yıkanır kuran ı kerim, Günahlar Tevbe ile Yıkanır peygamber kıssaları,Günahlar Tevbe ile Yıkanır ilitam ders soruları, Günahlar Tevbe ile Yıkanırönlisans arapça,
Logged
07 Ağustos 2010, 16:25:15
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2010, 16:25:15 »

Rabbim bizleri her zaman tevbe eden ve tevbesine sadık oolanlardan eylesin..
Allah c.c. razı olsun..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
15 Mayıs 2011, 16:00:24
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« Yanıtla #2 : 15 Mayıs 2011, 16:00:24 »

 ALLAH-u Zülcelal başka bir ayet-i celilede nefsinin heva ve hevesine uyanlar için şöyle buyurmuştur: "Söylesene bana! Bir kimse hevasını ilah edinmiş, ALLAH da bir bilgi üzerinde kendisini şaşırtmış kulağını ve kalbini mühürlemiş, gözüne de perde çekmiş ise, artık onu ALLAH' dan başka kim yola getirebilir? Hiç düşünmüyor musunuz siz?” (Casiye:23)

   İşte bu ayetlerden anlaşıldığı üzere, kişi kendi nefsine uyar, arkasından gider, nefsini kendine ilah edinirse, nefsi onu helak olmaya götürür. Nefsine uymaz ve ALLAH' tan korkarsa, o kimseye bu ayet-i kerimede cennet vaad edilmektedir. Ne mutlu o kimselere ki, cennetle müjdelenmişlerdir ...

   Ey nefsim!

   Cenneti ve ebedi saadeti istersen; bunun şartı, ALLAH ve Resülü' ne tabi olmak ve bu kitapta anlatılan programı kendinde tatbik etmekdir.


   Rabbim bizleri devamlı hatalarını günahlarını görüp tevbe ednlerden eylesin ve tevbelerimizi kabul buyursun inş.Tertemiz olmak ümidiyle şöyle nida ediyoruz:
Estağfirullah astağfirullah estağfirullah el Azim el Kerim ve etubu ileyh.Tevbete abdin zalimin li nefsihi la yemliku li nefsihi mevten vela hayaten vela nuşura......

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Kasım 2011, 04:11:35
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2011, 04:11:35 »

Esselamu aleykum hocam ; Açık ve net anlatımla çok güzel ifade edilmiş Kuran ve sünnet ışığında hayatimizi duzene koymak yerine , nefsin emellerine alet olanlardan olmayalım inşaallah..Dualariniza amin amin amin değerli kardeşler.Rabbim razı olsun hocam okumamiza vesile olduğunuz için..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Mart 2012, 19:59:24
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.943


« Yanıtla #4 : 24 Mart 2012, 19:59:24 »


   Bütün ibadet ve taatlerden önce tevbe etmek gereklidir. İnsanın işlemiş olduğu taat ve ibadet; hayır, hasenat ve mücahade, ALLAH-u Teâlâ' ya tevbeden sonra arz olunursa, geri döndürülmez. Eğer böyle yaparsan amelinden fayda görürsün. Hal böyle olunca, sana da ilk defa tevbe etmek, sonra da gerekli şartları yerine getirmek gerek. İlk önce, tevbe etmezsen ve tevbe üzere bulunmazsan, bu kitaptakilerden sana bir fayda gelmez. Okusan bile yararlanamazsın. Bir kulağından girer, diğerinden çıkar gider ..

Ve aleyküm selam kardeşim..
Alah razı olsun hocam..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &