> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler > Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır  (Okunma Sayısı 631 defa)
04 Ekim 2012, 15:05:00
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 04 Ekim 2012, 15:05:00 »



Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır

Türköne, Bugünün Türkiye'sini şekillendiren aslî gücün "Bediüzzaman" olduğunu söyledi

Yazar Mümtazer Türköne, Bugünün Türkiye'sini şekillendiren aslî gücün "Bediüzzaman" olduğunu söyledi. Başarının formülünün "müsbet hareket" olduğuna dikkat çeken Türköne, "Müsbet hareketin vazgeçilmez şartı siyasetten uzak durmaktır" dedi.

Bediüzzaman Said Nursî ve Risale-i Nur Hareketi, Necmettin Erbakan ve Millî Görüş geleneği ile Seyyid Kutup ve İslâmcıları üç farklı köşede yer aldığını belirten Türköne Zaman'daki yazısında karşılaştırmalarda da bulundu.

Türköne'nin "Erdoğan-Mursî, Bediüzzaman-Kutup" başlıklı yazısı şöyle:

İslâmcılık tartışmasında en son, İhvan ile Risale-i Nur Hareketi arasında bir karşılaştırma yapacağımı söylemiştim. Araya sıcak gündemler girdi, bugüne nasip oldu. Tarih boşuna yaşanmıyor.

Bugün tattığımız güzellikler, geçmişte bugünleri tasarlayıp inşa edenlerin eseri. Yarınlar da bizim dünden bugüne yolumuzu aydınlatanların izini takip ederken, hakkı teslim etmemize ve doğru muhasebe yapmamıza bağlı olarak şekillenecek. Düne karşı kadirşinaslığımız "yıldızlarımız çarpışmaz" edebiyatına feda edilemez. Edersek yarınlar üzerindeki sorumluluğumuz yerine getirilemez.

Türkiye'de yakın tarihimizde dinî-ahlakî hassasiyetin biçimlendirdiği sosyal-siyasal alanı, bir üçgene benzetebiliriz. Bu üçgenin üç köşesini, üç farklı cazibe merkezi olarak üç isimle temsil etmemiz ve peşlerinden sürükledikleri hareketleri zikretmemiz gerekir. Birinci köşede Bediüzzaman Said Nursî ve Risale-i Nur Hareketi, ikinci köşede Necmettin Erbakan ve Millî Görüş geleneği, üçüncü köşede ise Seyyid Kutup ve İslâmcılar yer alır. Yıldızlar çarpıştı. Bu üç yıldız yekdiğerinden farklı istikametleri gösterdi.

Bugünün Türkiye'sini şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır. Yaptığı iş, ortalığı yıkıp dağıtacak güçteki sel sularını, önüne set çekip bir barajda toplamak, sonra inşa ettiği santral ile, bütün Türkiye'yi aydınlatacak bir elektrik enerjisine dönüştürmektir. Bu başarının formülü ise "müsbet hareket"tir. "Müsbet hareket"in vazgeçilmez şartı siyasetten uzak durmaktır.

Elimizde, Bediüzzaman'ın onayını almış bir "Risale-i Nûr Hareketi-İhvan-ı Müslimîn" karşılaştırması var. Bağdat'ta çıkan bir gazetede yayımlanan bu makale Emirdağ Lahikası'nda bulunuyor. Bu karşılaştırmada sıralanan farklılıkların en vazgeçilmez olanı "siyasetle iştigal"dir. İhvan-ı Müslimin siyasî bir cemiyettir; Risale-i Nur ise değil.

Erbakan'ın Millî Görüş hareketi ise, Bediüzzaman'ın sınır çizdiği ve dışarıda bıraktığı siyasî alan üzerinde ilerlemiştir. Devlet üzerinden iktidar, statü ve zenginlik talep eden dinî hassasiyeti seçim sandığına yönlendirmiş ve kolaylıkla sistem dışına çıkacak siyasî eğilimleri, demokratik-çok partili düzene angaje etmiştir. Bütün bu çabaları boyunca siyasî düzeni değiştirip, dönüştürmüştür. AK Parti, Millî Görüş geleneğinin bugünün dünyasına ve şartlarına intibak etmiş halidir. "Millî Görüş gömleğini çıkarttık" sözünün kendisi bile çok fazla rahmetli Erbakan'ın üslubuna ve tarzına uygun bir söz değil mi? Türkiye'nin Kürt sorununa ve Ortadoğu'ya yönelik politikası Millî Görüş geleneği dışında nerede temellendirilebilir?

Seyyid Kutup'un "hemen şimdi" eyleme davet eden, İslâmî hassasiyeti bütün cesameti ve önceliği ile siyasî alana ve iktidar rekabetine taşıyan etkileyici bir dili var. Ama çok çelişkili biçimde, İslâmcılığın içinde siyasî inceliğin, orta ve uzun vadeli öngörü yeteneğinin ve stratejik vizyonun yer alabileceği bir aralık yoktur. Bugün Kutup'un ülkesi ile Bediüzzaman'ın ve Erbakan'ın ülkesi arasındaki farklılığı oluşturan ise işte bu stratejik öngörü yeteneği ve siyasî inceliktir.

Hiç kimse üçünün de imanını, ihlasını ve niyetini sorgulayamaz. Ama yöntemler, araçlar ve öngörü farkı arada derin bir uçurum oluşturuyor. Türkiye'nin üç köşesine üç yıldız yerleşti ve birbiriyle çarpıştı. Ortalığı hakikat şimşekleri kapladı ve bu şimşekler arasından bugünkü Türkiye doğdu.

Mısır Devlet Başkanı Mursî, İhvan-ı Müslimîn içinde Kutup dışındaki bir geleneği, daha çok Millî Görüş'ün siyasî yöntemlerini kullanan bir damarı temsil ediyor. Bıçak sırtında geçen başkanlık sürecinde, biraz da Türkiye tecrübesinin uluslararası çevreleri ikna edici gücüyle başkanlık koltuğuna oturdu. O kritik evrede Erdoğan Kahire'ye gidip İhvan'a "laiklik telkini" yapmasaydı, bu sonuç elde edilebilir miydi?

Evet üç kutup çarpıştı ve Türkiye'de siyasî ve sosyal alanda dağların, ovaların ve nehirlerin şekli belirdi. Sonuç, Bediüzzaman'ın doğrudan ve dolaylı olarak toplumun dokularına işlemiş olan ahlakî çağrısının ve Erbakan'ın dindarlığı demokratik siyasî rekabete aktarma yeteneğinin eseri değil mi? Ya İslâmcılar? Kısır bir Kutup yorumu ile hayatın dışına atılıp, sadece seyirci olarak kalmadılar mı?

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır
« Posted on: 05 Haziran 2023, 17:22:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır rüya tabiri,Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır mekke canlı, Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır kabe canlı yayın, Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır Üç boyutlu kuran oku Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır kuran ı kerim, Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır peygamber kıssaları,Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dır ilitam ders soruları, Türkiye'yi şekillendiren aslî güç Bediüzzaman'dırönlisans arapça,
Logged
07 Mart 2013, 18:17:20
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #1 : 07 Mart 2013, 18:17:20 »

Esselamu aleykum ;Ülkemize manevi bir bütünlük ve kardeşlik duygusunu kazandıran yeniden ashaba ve hicrete sevkeden his Üstadımız Bediüzzamandan gelmektedir allah razı olsun Üstadımız olmasaydı şimdi pekçoğumuz
bu kadar dini islami mübine bu kadar bağlı olmazdık allah istikametimizden ayırmasın
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &